Obec leží medzi riečkami Teplica a Dolinka, 17 km južne od Martina, pri železničnej trati premávajúcej medzi mestami Vrútky a Turčianske Teplice.
Vďaka nálezom kamenných sekeromlatov srdcovitého tvaru a keramiky v obci možno predpokladať osídlenie obce stredného eneolitu (asi 2700 – 2250 rokov pred Kr.). Z mladšej doby bronzovej sa v intraviláne obce odkrylo žiarové pohrebisko a bližšie neznámy hromadný nález bronzových predmetov. Potvrdilo sa aj archeologické osídlenie z obdobia vlády kniežatstva Mojmírovcov pri rímskokatolíckom kostole. Prvú dostupnú písomnú zmienku o obci dokumentuje listina „ donácia„ Ondreja II. na Matejovú (Jazernicu a Markovice) z roku 1233 (paragraf 36) ohľadom majetkových práv. V rokoch 1429, 1437 a 1442 sa ako spoluvlastník Jazernice uvádza Valentín, syn Tibu, 1434 Štefan, 1449 a 1453 Anton a Juraj Tibovci, 1457 Juda, 1461 Štefan, 1467 Ladislav a Ján z Jazernice. Uvedený Štefan z Jazernice bol v rokoch 1468, 1470 a 1476 podžupanom a spolu so slúžnymi riešil spory turčianskych zemanov. V listinách sa uvádza, že rímsko-nemecký cisár Žigmund začiatkom roku 1426 (keď sa organizovali výpravy proti husitom) ustanovil Valentína, syna Tibu z Jazernice veliteľom hradu Šašov. Jazernica a Markovice vznikali na majetku 4 popluží, nepriamo dokazuje aj rozloha ich chotárov 269 ha, čo zodpovedá rozsahu 4 popluží v 13. storočí. Aj keď kuriálne osady Jazernica, Markovice kráčali vedno s históriou a navzájom sa prebíjali až do polovice 19. storočia, sa Markovice pripájajú ku Jazernici.
Dnes nie je možné zistiť, z čoho vznikol názov obce Jazernica. Časť histórie hovorí, že od potoka Jazernica (ktorý sa v histórii tiež volal Žarnovica a dnes Teplica) alebo od názvu Jazierka v chotári obce. Matej Bel, ktorý sa v Uhorsku venoval geograficko–historickej práci tiež spomína, že obec obmýva riečka Jazernica. Po stáročia patrila obec medzi kuriálne osady, kde žili výhradne zemianske rodiny.
V 15 -18. storočí sídlili v obci známe zemianske rody Jazernickovcov, ktorí mali aj svoj rodový erb, a Trnavskovcov.
Historické pamiatky
1. Kamenný rímskokatolícky kostol sv. Barbory zo začiatku 15. storočia, v ktorom je neskorogotický krídlový oltár s 1517 tabuľovými maľbami a rezbami. Maľby sa pripisujú majstrovi Hansovi, žiakovi majstra Pavla z Levoče. Sochy a reliéf vynikajú majstrovským rezbárskym umením. Žiaľ, pred rokom došlo k odcudzeniu drevenej plastiky sv. Anny s dieťaťom v náručí, sv. Márie a dvoch sošiek z krídlového oltára. Je nesporné, ako už bolo spomenuté, že kostol už stál v stredoveku a súčasný kostol bol postavený na starších základoch, asi začiatkom 15. storočia. V roku 1517 bol prestavaný. V roku 1707 ho dal obnoviť Ladislav Pronay. Za reformácie až do roku 1709 patril evanjelikom.
2. Resenančná kúria pravdepodobne patrila rodom Jazernickým alebo Trnavským zo 16. storočia, ktorá mala v roku 1695 výmer 32 korcov.
Známe osobnosti
Ján Bojmír (1887 – 1970) školský inšpektor, významný organizátor turistiky na Slovensku, vlastivedný publicista
Prírodné zaujímavosti
Chránený prírodný areál – Jazierko pri Jazernici – leží pri juhozápadnom okraji obce s rozlohou 800 m2 a jeho vodná hladina sa rokmi zmenšuje. Objekt tvorí veľké prirodzené pramenište poriečnej vody, v plochom alúviu potoka Teplica takmer v rovinatom prostredí Turčianskej kotliny. Hydrogeologicky predstavuje Jazierko jedno z najväčších a najvýznamnejších zachovalých prameníšť poriečnych vôd Turčianskej kotliny so zachovalým prostredím a s charakteristickou vegetáciou a faunou. S jazierkom súvisí aj známa povesť Jazernická kačička.
Kontakt: Obecný úrad, 038 44 Jazernica