Voda nad zlato

Kremnicu v stredoveku nazývali zlatým mestom. V 14. storočí sa tu ťažilo najviac zlata v strednej Európe. Výnosnosť baní postupne klesala. Do roku 1970, keď sa ťažba podzemným spôsobom skončila, sa v Kremnici vyťažilo okolo 1,5 milióna trójskych uncí zlat

Turčečania sa obávajú, že im novodobí zlatokopi môžu kontaminovať zdroj pitnej vody
a (1 trójska unca je 31,1 g) a 6,7 milióna uncí striebra. V roku 1992 sa v Kremnici pre nízke ceny zlata zastavila aj jeho povrchová ťažba. Ťažiari z kanadskej firmy Tournigan Gold Corporation (TGC) a jej dcérskou spoločnosťou Kremnica Gold dnes odhadujú, že ložisko v Šturci pri Kremnici obsahuje približne jeden milión uncí zlata a sedem miliónov uncí striebra. Cena za trójsku uncu zlata sa za posledných päť rokov pohybovala od 250 do 560 amerických dolárov (v súčasnosti má jeden americký dolár hodnotu približne 31 korún). Znamená to, že ceny zlata veľmi kolísajú a aké budú na prelome rokov 2008 a 2009, keď sa plánuje začiatok ťažby v Kremnici, to nikto nevie. Plánované prevádzkové náklady by podľa odborníkov dosahovali 170 miliónov dolárov a investície počas výstavby a prevádzky 80 miliónov dolárov. TGC sľubuje vytvoriť vyše 120 pracovných miest priamo a ďalších štyristo nepriamo.
A čo ľudia?
Toľko fakty. No sú tu ešte ľudia a ich záujmy. Tí, čo broja proti ťažbe zlata v Kremnici, majú obavy z použitia jedovatého kyanidu sodného, ktorý sa má používať na odlučovanie zlata. Nedôverujú vyhláseniam odborníkov, že kyanidové odlučovanie je v porovnaní so získavaním zlata pomocou ortuti či amalgamáciou menej nebezpečné. Hoci sa v projekte uvádza, že kyanid je recyklovateľný, mnohí vedia, že jeho zvyšky ostanú v kale a ten nám zostane ležať na odkalisku. Riziko havárie je preto stále možné. To potvrdzuje aj havária v rumunskej bani Baia Mare z roku 2000. Vtedy vytieklo do prítokov Tisy 100-tisíc kubických metrov vody s prímesou odpadovej horniny, kyanidov a ťažkých kovov. Podobné tragédie sa odohrali aj v Guayane, USA, Južnej Afrike či Kirgizsku.
Turček bude proti
Hoci hovoríme stále o Kremnici, tento problém súvisí aj s Turcom. Ložiská zlata a striebra zasahujú až do katastra Turčeka, kde sa ale zhromažďuje aj iné „zlato„ – pitná voda. Vodná nádrž v Turčeku vyprodukuje ročne takmer 4 milióny kubických metrov pitnej vody, ktorú dodáva Stredoslovenská vodárenská spoločnosť najmä do okresov Žiar nad Hronom a Prievidza. Obyvateľ bytovky na Slovensku spotrebuje denne priemerne 145 litrov pitnej a úžitkovej vody, a tak turčecká vodná nádrž je schopná zásobiť pitnou a úžitkovou vodou 72 000 obyvateľov. Pripomíname, že kubický meter upravenej pitnej vody stojí v Stredoslovenskej vodárenskej spoločnosti 26,9 koruny bez dane z pridanej hodnoty. Z Turčeka teda ročne prúdi do vodovodov pitná voda za viac ako 100 miliónov korún. Ak sa nič v kvalite prítokov do vodnej nádrže nezmení, môže turčecká voda zásobovať desaťtisíce domácností desiatky alebo stovky rokov. No dnes nikto nemôže vylúčiť, že kyanid sodný by mohol kontaminovať vodné toky, ktoré vtekajú do vodnej nádrže. Naviac Červená voda a Krahulský potok, ktoré pramenia pri Kremnici, sa vlievajú do Turca v Turčeku.
Najjužnejšie položenú turčiansku obec, nad ktorou sa týči jedna z najvyšších priehradných hrádzí na Slovensku, sme navštívili a starostky Oľgy Wagnerovej sme sa opýtali, ako je do projektu kanadskej firmy zainteresovaná samospráva v Turčeku. „Nikto nás neoslovil. Viem, že niečo také ako odškodné za ťažbu zlata ponúka nejaká firma, ale my sme sa dostali k týmto informáciám prostredníctvom nadácií a environmentálnych organizácií, ktoré sú proti ťažbe zlata a striebra. Od nich máme informácie, že sa tu majú tieto kovy ťažiť kyanidovou metódou. Žijeme v prostredí území, kde je zdroj kvalitnej pitnej vody, ktorý sa môže používať bez drahej úpravy a neradi by sme boli, keby ho niekto kontaminoval. V Turčeku je „pôda„ zložená z vody, kameňa a lopúchov. Stačí kopať do hĺbky 50 cm pod povrch zeme a narazíme na pitnú vodu. Myslím si, že zlato nie je pre život až také dôležité ako pitná voda. Tomu, čo hovoria laboratórne výsledky, koľko by sa tu mohlo ťažiť zlata a striebra a aká by bola ekonomická výnosnosť ložísk, nerozumiem, preto to nemôžem ani posudzovať. Zaujímavé ale je, že oslovili Kremnicu a všetky obce v jej okolí - Kunešov, Kremnické Bane, Krahule, ale zlato sa má ťažiť práve v katastri Turčeka a nás obišli. Predpokladám, Kanaďania ani nevedia, že existuje Turček a ako je tu rozmiestnená samospráva, preto sa orientuje na Kremnicu ako centrum ťažby. Také maličkosti a detaily, že zlato sa nachádza aj v Turčianskej kotline, sa nevysvetľujú. Z geologických prieskumov je ale známe, že zlato a striebro sa ťažilo aj v minulosti v horách a údoliach v okolí horného Turčeka,„ povedala nám Oľga Wagnerová.
Ministerstvo bude opatrné
Pred tromi týždňami navštívil Turčianske Teplice slovenský minister životného prostredia László Miklós, ktorého sme sa nezabudli opýtať na aktuálne stanovisko ministerstva k ťažbe zlata pri Kremnici. „Myslím si, že problém kyanidovej technológie ťažby zlata v Kremnici mnohí prehnali. Dostal som stovky listov, dokonca aj z Maďarska, ako keby sa už zajtra pri Kremnici mala pretrhnúť hrádza s kyanidovým odpadom. Ministerstvo životného prostredia SR požiadalo investora o navrhnutie ďalších technológií na ťažbu zlata. Stanovisko mesta a obcí sa v žiadnom prípade nedá obísť, lebo stavebným úradom je obec. Ministerstvo životného prostredia bude pri vyslovení stanoviska v tomto prípade určite opatrné. Len posudzovanie projektu bude trvať minimálne rok a kým sa vôbec začne ťažiť, prejde niekoľko rokov. Kyanidová technológia ťažby zlata je štandardná na celom svete. Ostatné technológie existujú iba v poloprevádzkach alebo laboratóriách,„ povedal nám na tlačovom brífingu László Miklós.
Do problému ťažby zlata pri Kremnici je zainteresovaných množstvo nevládnych organizácií, odborníkov zo štátnej správy a dostatok informácií má aj verejnosť. Preto sa dá predpokladať, že verejnosť nedovolí, aby sme si kvôli ziskom kanadskej firmy a vytvoreniu niekoľkých stoviek pracovných miest nechali zdevastovať krásny kus neporušenej prírody, ktorý je nepochybne aj v okolí Kremnice a Turčeka a najmä zdroje pitnej vody. Záujemca o ťažbu zlata bude musieť mnohých presvedčiť veľmi pádnymi argumentmi, že dokáže zabezpečiť ekologicky neškodné prevádzky. Uvidíme, či sa mu to podarí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  3. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  4. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 930
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 290
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 804
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 2 856
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 707
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 513
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 013
  8. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 1 982
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (16. - 22.5.1952)
  2. Štefan Šturdzík: Klamstvá a šírenie bludov v podaní Smeru.
  3. Dušan Koniar: Juraj Cintula, Do vlastných radov, 2009
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Marian Letko: Mal to byť premiér, je to influencer z Only Fans
  6. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Eastrop park
  7. Marcela Minarčinová: Na skok do Turecka
  8. Martin Turčan: Srdce slnečnice
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 151
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 11 025
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 750
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 585
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 105
  6. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 226
  7. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 965
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 4 598
  1. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  2. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  3. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  4. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  5. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
  6. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
  7. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  8. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Prinášame pár tipov v regióne.


Program Noci múzeí a galérií bude pestrý.

V meste bude program minimálne na štyroch miestach.


Žilinské inovačné centrum INOVIA otvorilo v Martine Regionálne centrum podpory inovácií a podnikania.

Je prvé z piatich centier v kraji.


Líška hrdzavá.

Turiec patrí k najrizikovejším regiónom.


TASR
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (16. - 22.5.1952)
  2. Štefan Šturdzík: Klamstvá a šírenie bludov v podaní Smeru.
  3. Dušan Koniar: Juraj Cintula, Do vlastných radov, 2009
  4. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  5. Marian Letko: Mal to byť premiér, je to influencer z Only Fans
  6. Irena Šimuneková: Čriepky z Anglicka - Eastrop park
  7. Marcela Minarčinová: Na skok do Turecka
  8. Martin Turčan: Srdce slnečnice
  1. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 151
  2. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 11 025
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 8 750
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 585
  5. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 8 105
  6. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 226
  7. Jozef Pivarník: Rovnako veľký, ale násobne chudobnejší: Prečo je rozdiel medzi Slovenskom a Švajčiarskom taký priepastný? 4 965
  8. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 4 598
  1. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  2. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  3. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  4. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
  5. Radko Mačuha: Fico atentát prežil, ale Boris Nemcov nie.
  6. Anna Brawne: Všetci môžeme za atentát a šírenie nenávisti, len súdruhovia sú lietadlo..
  7. Věra Tepličková: Ťažký obed je sviňa
  8. Věra Tepličková: Minulý týždeň bradavky, dnes brucho a triesla... postup je celkom jasný

Už ste čítali?