Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
ZÁKLADNÁ ŠKOLA V SLOVENSKOM PRAVNE KOMPLEXNE PRIPRAVUJE SVOJICH ŽIAKOV

Moderná škola na dobrých základoch

Základná škola Slovenské Pravno nadväzuje na vzdelávacie ustanovizne, ktoré sa nachádzali v minulosti v spádovom území školy. V 19. a 20. storočí to boli ľudové školy v obciach Abramová, Ivančiná, Slovenské Pravno, Brieštie, Rudno, Jasenovo, Budiš. Po vzn

Základná škola v Slovenskom Pravne komplexne pripravuje svojich žiakov
Trochu z histórie
iku ČSR od roku 1918 vznikali nové meštianske školy a gymnáziá po celom území Slovenska. Toto obdobie predstavuje dovtedy nebývalý rozmach nášho školstva. Aj v Slovenskom Pravne vznikla v roku 1934 z iniciatívy miestneho obyvateľstva meštianska škola, ktorej bol neskôr priznaný názov Meštianska škola JUDr. Ivana Dérera. Z tohto obdobia sa zachovali iba zápisy v školskej kronike a pamätná tabuľa. Z neznámych dôvodov sa toto pomenovanie neskôr prestalo používať. Dokumenty (okrem triednych výkazov) sa nezachovali, hádam aj preto, že počas SNP bol v škole štáb nemeckej armády a budova bola ako jediná počas oslobodzovania obce poškodená delostreleckými granátmi. Po skončení druhej svetovej vojny sa z bývalej meštianskej školy stala osemročná stredná škola, neskôr základná deväťročná škola a nakoniec základná škola. História našej školy, ako školy poskytujúcej stupeň vzdelania zodpovedajúci dnešnej základnej škole, sa začala v roku 1934 a trvá dodnes, keď prežíva azda najmenej prajné obdobie na svoj rozvoj v histórii.
Súčasnosť školy
Základná škola v Slovenskom Pravne je plnoorganizovaná základná škola. Má deväť kmeňových tried a jednu špeciálnu triedu pre mentálne postihnuté deti. Jej súčasťou je aj školská jedáleň a školský klub detí s dvoma oddeleniami. V tomto školskom roku má 205 žiakov. Navštevujú ju žiaci z Moškovca, Ondrašovej, Abramovej, Polerieky, Laclavej, Ivančinej, Dvorca, Slovenského Pravna, Brieštia, Kaľamenovej, Liešna, Rudna a Jasenova. Okrem toho do špeciálnej triedy chodia aj žiaci z Diviak. Chod školy zabezpečuje 25 zamestnancov, z toho 18 pedagogických. Na vyučovanie má škola k dispozícii tri budovy, telocvičňu a kotolňu so skladmi. Pri škole je pekný športový areál. Jedna z budov s deviatimi učebňami sa v súčasnosti nevyužíva. Na škole pôsobí už druhý rok vysunuté pracovisko ZUŠ v Mošovciach.
Na 1. stupni sú štyri triedy a školský klub detí. V peknom a prívetivom prostredí tu prebieha vyučovanie od rána do večera. V tomto pavilóne okrem ZŠ pôsobí aj ŠKD a ZUŠ Mošovce. V minulom školskom roku začali v 3. a 4. ročníku poskytovať rozšírené vy-učovanie cudzieho jazyka (v tomto školskom roku nemeckého jazyka) tak, aby po skončení ZŠ mali žiaci zvládnuté základy dvoch cudzích jazykov. Vyučovanie detí je náročné, ale učiteľky sa mu venujú s láskou. Okrem vzdelávacích aktivít deti vychovávajú a zabezpečujú aj osvetu. Základy hygieny, sebaobsluha detí, zdravotná starostlivosť, stolovanie a zásady výživy sú témami, ktoré musia deti zvládnuť okrem učiva predpísaného učebnými osnovami. Žiaci školy sú úspešní aj v oblasti záujmového vzdelávania, kam patria aj vedomostné súťaže, súťaže v prednese poézie a prózy, literárne súťaže, výtvarné súťaže, účasť na environmentálnych projektoch a pod. Spolupráca s miestnou materskou školou je na veľmi dobrej úrovni. Niektoré kultúrne a verejné podujatia organizujú spoločne. Najstaršie deti prichádzajú do školy, aby sa oboznámili s prostredím, v ktorom budú od septembra prežívať veľkú časť dňa.
Na 2. stupni je päť tried s rôznym počtom detí. Žiaci sa učia nemecký jazyk, ako voliteľný predmet majú prácu s počítačom a anglický jazyk. Žiaci sa úspešne zúčastňujú športových súťaží, olympiád a súťaží v prednese poézie a prózy. V predchádzajúcich rokoch žiaci školu úspešne reprezentovali v geo-grafickej olympiáde, v olympiáde v nemeckom jazyku a v biologickej olympiáde. V tomto školskom roku boli najúspešnejší v olympiáde v nemeckom jazyku (postup do krajského kola) a v penaltovom kope (postup do celoštátneho kola). Škola každoročne organizuje lyžiarsky a plavecký výcvik. Počas roka organizujú učitelia pre žiakov zaujímavé exkurzie a výlety.
Na škole pôsobí výchovná poradkyňa. Poskytuje poradenstvo
v oblasti profesionálnej orientácie, sprostredkováva odborné poradenstvo v oblasti špecifických vývinových porúch učenia, mentálneho postihnutia detí, zaraďovania do špeciálnych škôl, špeciálnych tried, má na starosti otázky individuálnej integrácie žiakov a pod. Úzko spolupracuje s PPP v Martine, s Diagnostickým centrom v Kremnici a s rodičmi. Udržiava kontakty so strednými školami, na ktoré sa hlásia jej žiaci a získava informácie o ich prospechu a správaní aspoň počas prvého ročníka štúdia na strednej škole. Na škole spolupracuje s koordinátormi primárnej prevencie proti drogovým závislostiam a výchovy k manželstvu a rodičovstvu. Spolupracuje aj s políciou v oblasti prevencie kriminality detí. V prípade potreby kontaktuje obecný úrad alebo úrad sociálnych vecí a rodiny.
Výchova ku kultúre a kultúrnosti
Súčasťou výchovno–vzdelávacieho procesu je aj výchova detí k tomu, aby dokázali oceniť aj kultúrne hodnoty. Preto škola často pozýva umelcov na výchovné koncerty, divadelné predstavenia a žiaci navštevujú rôzne výstavy, múzeá, alebo koncerty. Kultúra nie je len zdrojom obživy, prípadne zábavy, ale rovnako ako vzdelanie je aj hodnotou. Oboje človeka zušľachťuje. Preto sú aj tieto podujatia pre deti mimoriadne dôležité.

Skryť Vypnúť reklamu

Krúžková činnosť má zelenú
Školská jedáleň je pre školu i deti nevyhnutnosťou. Po útlme v posledných rokoch nastáva postupná obnova používaných technologických zariadení. Zlepšilo sa prostredie v jedálni, zakúpili sa nové príbory, taniere. Udržiava sa dobrá kvalita stravy a zastavil sa pokles počtu stravníkov. O pobyt detí v školskom klube detí je stále veľký záujem. Žiaci tu majú pestrú a zaujímavú činnosť. Okrem prípravy na vyučovanie je to rekreačná a záujmová činnosť až po podujatia celoškolského charakteru, ako je príprava programov na kultúrne vystúpenia, príprava karnevalu, príprava osláv na Deň učiteľov, Deň matiek, Deň detí, niektorých športových podujatí. Pani vychovávateľky každoročne odovzdávajú študentkám PaSA praktické skúsenosti.
V popoludňajších hodinách na škole pracuje osem krúžkov. Niekoľko krúžkov je zameraných na šport, niekoľko na počítače a internet, krúžok anglického jazyka, zdravotnícky krúžok. Jeho členovia sa pravidelne zúčastňujú regionálnej súťaže mladých zdravotníkov. Okrem toho na škole vyvíja činnosť rybársky krúžok, ktorý doteraz vedú členovia SRZ vo vlastnej réžii. Na škole je natoľko pestrá činnosť, že v popoludňajších hodinách je ťažko nájsť priestor ešte na nejakú inú činnosť.
Na škole vykonáva činnosť ZUŠ Mošovce ako na svojom vysunutom pracovisku. Tanečný odbor navštevuje 28 detí (moderný tanec a mažoretky), hudobný odbor navštevuje 16 detí (spev, gitara, flauta a klavír) a výtvarný odbor navštevuje 16 detí. Mažoretkový súbor nadviazal na 10 rokov svojej existencie pod hlavičkou ZŠ Slovenské Pravno.
Vzdelávajú sa aj učitelia
Keďže učiteľ, ktorý sa nevzdeláva, rýchlo stráca kvalifikáciu a schopnosť učiť, preto škola investuje do vzdelávania učiteľov. V súčasnosti 8 učiteľov navštevuje rôzne formy vzdelávania. Z toho dvaja sa pripravujú na druhú kvalifikačnú skúšku. Do konca tohto školského roka budú mať všetci pedagogickí zamestnanci ukončené vzdelávanie učiteľov v oblasti práce a využitia informačno-komunikačných technológií v práci učiteľa. Tým sa zlepšia ich možnosti používať výpočtovú techniku priamo na vyučovaní.
Škola má dobrú spoluprácu so svojím zriaďovateľom, obcou Slovenské Pravno a s ostatnými obcami z nášho školského obvodu. Do riešenia problémov zapájajú aj radu školy. V prípade potreby sa obracajú na obce a miestnych podnikateľov so žiadosťou o pomoc. Doteraz im vždy vyšli v ústrety, každý podľa svojich možností. V spolupráci s obecnými úradmi pripravujú každoročne Vianočnú akadémiu, program ku Dňu matiek a zabezpečujú podujatia na MDD. Tradične na školu prichádza Mikuláš s veľkou nošou darčekov pre deti. Stalo sa tiež tradíciou usporiadať fašiangový karneval pre deti celej školy.
Budúcnosť školy
Pre budúcnosť je prvoradým cieľom školy zachovať v Slovenskom Pravne plnorganizovanú základnú školu, ktorá bude uspokojovať vzdelávacie potreby obyvateľstva tejto i okolitých obcí. Bude to závisieť od toho, ako sa budú napĺňať ciele školy, aká bude spokojnosť rodičov žiakov so službami školy a aký bude demografický vývin v našom regióne. Prvé dva atribúty vedia ovplyvniť a môžu postupovať tak, aby sa im darilo čo najlepšie ich napĺňať.

Skryť Vypnúť reklamu
Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 4. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 10. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 1. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Behind every successful business lies a set of skilled people
 5. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 6. Ako sa mení dynamika firiem?
 7. Hudbou proti holorubom.
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 10. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 372
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 302
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 153
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 612
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 419
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 415
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 284
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 134
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 633
 10. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 4 852
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V utorok začne v Martine Slovesná jar, potrvá do štvrtka.

Tri dni bude trvať najstarší literárny festival na Slovensku


5 h
Návštevníci sa môžu potešiť pohľadom na dychberúce fotografické snímky turčianskeho fotografa Gustáva Hegedüša v netradičnom spojení poézie z pera Ondreja Nagaja.

V Galérii Mikuláša Galandu v Turčianskych Tepliciach prebieha ešte do zajtra výnimočná výstava projektu V lese.


9 h
Dohrávka prvej triedy sa nehrala.

Futbalisti Turčianskej Štiavničky ani v druhej dohrávke nestrelili gól, a tak si bodové konto nevylepšili. V druhej triede sa po úvodných zápasoch situácia ešte viac zamotala.


15 h
Fotograf Jozef Morgoš taký úspech vo svete nečakal.

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


18 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Bol by to prvý prípad na Slovensku, kedy medveď zabil človeka.


9 h

Jozef Morgoš taký úspech nečakal.


18 h

Polícia považuje križovatku za neuralgický bod. Župan nepodpísal kolaudačné rozhodnutie.


16 h

Sprievodný program má trvať štyri hodiny. Ľudia si budú môcť vlastnoručne vyrobiť odznak s logom.


13. jún

Už ste čítali?