Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Moderná škola na dobrých základoch

Základná škola Slovenské Pravno nadväzuje na vzdelávacie ustanovizne, ktoré sa nachádzali v minulosti v spádovom území školy. V 19. a 20. storočí to boli ľudové školy v obciach Abramová, Ivančiná, Slovenské Pravno, Brieštie, Rudno, Jasenovo, Budiš. Po vzn

Základná škola v Slovenskom Pravne komplexne pripravuje svojich žiakov
Trochu z histórie
iku ČSR od roku 1918 vznikali nové meštianske školy a gymnáziá po celom území Slovenska. Toto obdobie predstavuje dovtedy nebývalý rozmach nášho školstva. Aj v Slovenskom Pravne vznikla v roku 1934 z iniciatívy miestneho obyvateľstva meštianska škola, ktorej bol neskôr priznaný názov Meštianska škola JUDr. Ivana Dérera. Z tohto obdobia sa zachovali iba zápisy v školskej kronike a pamätná tabuľa. Z neznámych dôvodov sa toto pomenovanie neskôr prestalo používať. Dokumenty (okrem triednych výkazov) sa nezachovali, hádam aj preto, že počas SNP bol v škole štáb nemeckej armády a budova bola ako jediná počas oslobodzovania obce poškodená delostreleckými granátmi. Po skončení druhej svetovej vojny sa z bývalej meštianskej školy stala osemročná stredná škola, neskôr základná deväťročná škola a nakoniec základná škola. História našej školy, ako školy poskytujúcej stupeň vzdelania zodpovedajúci dnešnej základnej škole, sa začala v roku 1934 a trvá dodnes, keď prežíva azda najmenej prajné obdobie na svoj rozvoj v histórii.
Súčasnosť školy
Základná škola v Slovenskom Pravne je plnoorganizovaná základná škola. Má deväť kmeňových tried a jednu špeciálnu triedu pre mentálne postihnuté deti. Jej súčasťou je aj školská jedáleň a školský klub detí s dvoma oddeleniami. V tomto školskom roku má 205 žiakov. Navštevujú ju žiaci z Moškovca, Ondrašovej, Abramovej, Polerieky, Laclavej, Ivančinej, Dvorca, Slovenského Pravna, Brieštia, Kaľamenovej, Liešna, Rudna a Jasenova. Okrem toho do špeciálnej triedy chodia aj žiaci z Diviak. Chod školy zabezpečuje 25 zamestnancov, z toho 18 pedagogických. Na vyučovanie má škola k dispozícii tri budovy, telocvičňu a kotolňu so skladmi. Pri škole je pekný športový areál. Jedna z budov s deviatimi učebňami sa v súčasnosti nevyužíva. Na škole pôsobí už druhý rok vysunuté pracovisko ZUŠ v Mošovciach.
Na 1. stupni sú štyri triedy a školský klub detí. V peknom a prívetivom prostredí tu prebieha vyučovanie od rána do večera. V tomto pavilóne okrem ZŠ pôsobí aj ŠKD a ZUŠ Mošovce. V minulom školskom roku začali v 3. a 4. ročníku poskytovať rozšírené vy-učovanie cudzieho jazyka (v tomto školskom roku nemeckého jazyka) tak, aby po skončení ZŠ mali žiaci zvládnuté základy dvoch cudzích jazykov. Vyučovanie detí je náročné, ale učiteľky sa mu venujú s láskou. Okrem vzdelávacích aktivít deti vychovávajú a zabezpečujú aj osvetu. Základy hygieny, sebaobsluha detí, zdravotná starostlivosť, stolovanie a zásady výživy sú témami, ktoré musia deti zvládnuť okrem učiva predpísaného učebnými osnovami. Žiaci školy sú úspešní aj v oblasti záujmového vzdelávania, kam patria aj vedomostné súťaže, súťaže v prednese poézie a prózy, literárne súťaže, výtvarné súťaže, účasť na environmentálnych projektoch a pod. Spolupráca s miestnou materskou školou je na veľmi dobrej úrovni. Niektoré kultúrne a verejné podujatia organizujú spoločne. Najstaršie deti prichádzajú do školy, aby sa oboznámili s prostredím, v ktorom budú od septembra prežívať veľkú časť dňa.
Na 2. stupni je päť tried s rôznym počtom detí. Žiaci sa učia nemecký jazyk, ako voliteľný predmet majú prácu s počítačom a anglický jazyk. Žiaci sa úspešne zúčastňujú športových súťaží, olympiád a súťaží v prednese poézie a prózy. V predchádzajúcich rokoch žiaci školu úspešne reprezentovali v geo-grafickej olympiáde, v olympiáde v nemeckom jazyku a v biologickej olympiáde. V tomto školskom roku boli najúspešnejší v olympiáde v nemeckom jazyku (postup do krajského kola) a v penaltovom kope (postup do celoštátneho kola). Škola každoročne organizuje lyžiarsky a plavecký výcvik. Počas roka organizujú učitelia pre žiakov zaujímavé exkurzie a výlety.
Na škole pôsobí výchovná poradkyňa. Poskytuje poradenstvo
v oblasti profesionálnej orientácie, sprostredkováva odborné poradenstvo v oblasti špecifických vývinových porúch učenia, mentálneho postihnutia detí, zaraďovania do špeciálnych škôl, špeciálnych tried, má na starosti otázky individuálnej integrácie žiakov a pod. Úzko spolupracuje s PPP v Martine, s Diagnostickým centrom v Kremnici a s rodičmi. Udržiava kontakty so strednými školami, na ktoré sa hlásia jej žiaci a získava informácie o ich prospechu a správaní aspoň počas prvého ročníka štúdia na strednej škole. Na škole spolupracuje s koordinátormi primárnej prevencie proti drogovým závislostiam a výchovy k manželstvu a rodičovstvu. Spolupracuje aj s políciou v oblasti prevencie kriminality detí. V prípade potreby kontaktuje obecný úrad alebo úrad sociálnych vecí a rodiny.
Výchova ku kultúre a kultúrnosti
Súčasťou výchovno–vzdelávacieho procesu je aj výchova detí k tomu, aby dokázali oceniť aj kultúrne hodnoty. Preto škola často pozýva umelcov na výchovné koncerty, divadelné predstavenia a žiaci navštevujú rôzne výstavy, múzeá, alebo koncerty. Kultúra nie je len zdrojom obživy, prípadne zábavy, ale rovnako ako vzdelanie je aj hodnotou. Oboje človeka zušľachťuje. Preto sú aj tieto podujatia pre deti mimoriadne dôležité.

SkryťVypnúť reklamu

Krúžková činnosť má zelenú
Školská jedáleň je pre školu i deti nevyhnutnosťou. Po útlme v posledných rokoch nastáva postupná obnova používaných technologických zariadení. Zlepšilo sa prostredie v jedálni, zakúpili sa nové príbory, taniere. Udržiava sa dobrá kvalita stravy a zastavil sa pokles počtu stravníkov. O pobyt detí v školskom klube detí je stále veľký záujem. Žiaci tu majú pestrú a zaujímavú činnosť. Okrem prípravy na vyučovanie je to rekreačná a záujmová činnosť až po podujatia celoškolského charakteru, ako je príprava programov na kultúrne vystúpenia, príprava karnevalu, príprava osláv na Deň učiteľov, Deň matiek, Deň detí, niektorých športových podujatí. Pani vychovávateľky každoročne odovzdávajú študentkám PaSA praktické skúsenosti.
V popoludňajších hodinách na škole pracuje osem krúžkov. Niekoľko krúžkov je zameraných na šport, niekoľko na počítače a internet, krúžok anglického jazyka, zdravotnícky krúžok. Jeho členovia sa pravidelne zúčastňujú regionálnej súťaže mladých zdravotníkov. Okrem toho na škole vyvíja činnosť rybársky krúžok, ktorý doteraz vedú členovia SRZ vo vlastnej réžii. Na škole je natoľko pestrá činnosť, že v popoludňajších hodinách je ťažko nájsť priestor ešte na nejakú inú činnosť.
Na škole vykonáva činnosť ZUŠ Mošovce ako na svojom vysunutom pracovisku. Tanečný odbor navštevuje 28 detí (moderný tanec a mažoretky), hudobný odbor navštevuje 16 detí (spev, gitara, flauta a klavír) a výtvarný odbor navštevuje 16 detí. Mažoretkový súbor nadviazal na 10 rokov svojej existencie pod hlavičkou ZŠ Slovenské Pravno.
Vzdelávajú sa aj učitelia
Keďže učiteľ, ktorý sa nevzdeláva, rýchlo stráca kvalifikáciu a schopnosť učiť, preto škola investuje do vzdelávania učiteľov. V súčasnosti 8 učiteľov navštevuje rôzne formy vzdelávania. Z toho dvaja sa pripravujú na druhú kvalifikačnú skúšku. Do konca tohto školského roka budú mať všetci pedagogickí zamestnanci ukončené vzdelávanie učiteľov v oblasti práce a využitia informačno-komunikačných technológií v práci učiteľa. Tým sa zlepšia ich možnosti používať výpočtovú techniku priamo na vyučovaní.
Škola má dobrú spoluprácu so svojím zriaďovateľom, obcou Slovenské Pravno a s ostatnými obcami z nášho školského obvodu. Do riešenia problémov zapájajú aj radu školy. V prípade potreby sa obracajú na obce a miestnych podnikateľov so žiadosťou o pomoc. Doteraz im vždy vyšli v ústrety, každý podľa svojich možností. V spolupráci s obecnými úradmi pripravujú každoročne Vianočnú akadémiu, program ku Dňu matiek a zabezpečujú podujatia na MDD. Tradične na školu prichádza Mikuláš s veľkou nošou darčekov pre deti. Stalo sa tiež tradíciou usporiadať fašiangový karneval pre deti celej školy.
Budúcnosť školy
Pre budúcnosť je prvoradým cieľom školy zachovať v Slovenskom Pravne plnorganizovanú základnú školu, ktorá bude uspokojovať vzdelávacie potreby obyvateľstva tejto i okolitých obcí. Bude to závisieť od toho, ako sa budú napĺňať ciele školy, aká bude spokojnosť rodičov žiakov so službami školy a aký bude demografický vývin v našom regióne. Prvé dva atribúty vedia ovplyvniť a môžu postupovať tak, aby sa im darilo čo najlepšie ich napĺňať.

SkryťVypnúť reklamu
Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 3. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 4. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 5. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 6. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 2. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 3. Nadácia COOP Jednota pomáha dlhodobo chorým pacientom
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 6. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 7. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 8. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 27 598
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 22 468
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 16 722
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 611
 5. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 738
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 3 555
 7. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 3 489
 8. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 2 565

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Zuzana Valachovičová: Súľovské skaly
 3. Maťo Chudík: Odtlačky
 4. Martin Gajdoš: O chaose a trpezlivosti. Ako zaparkovať v centre?
 5. Peter Gašparovič: Kandidát na predsedu TSK Jaroslav Baška: Prioritou je poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti na jednom mieste
 6. Miroslav Ferkl: Putin obviňuje Washington.
 7. Peter Slamenik: Good idea Slovenia
 8. Marek Kytka: Projektil Lászlá Bénesa a profesorský gól Stana Lobotku
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 424
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 142
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 5 787
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 179
 5. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 3 953
 6. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 906
 7. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 798
 8. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 764
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Prípravný zápas našich v Žiline sa premenil na gólovú prestrelku.

Hokejová odveta v Žiline sa premenila na dvanásťgólovú prestrelku. Aj keď išlo „len“ o prípravný duel, na ľade nechýbali emócie.


3 h
www.MYtipujeme.sk

Registrácia je bezplatná.


15 h
Bystrička doma nedala gól, a tak body nezískala.

Ani počas druhého ligového víkendu turčianskym celkom body na ich kontá veľmi nepribúdali. Jediný sa podarilo získať Sučanom za domácu remízu s Rabčou.


14 h
Na mieste zasahovali horskí záchranári.

Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.


a 1 ďalší 16 h

Blogy SME

 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Zuzana Valachovičová: Súľovské skaly
 3. Maťo Chudík: Odtlačky
 4. Martin Gajdoš: O chaose a trpezlivosti. Ako zaparkovať v centre?
 5. Peter Gašparovič: Kandidát na predsedu TSK Jaroslav Baška: Prioritou je poskytovanie komplexnej zdravotnej starostlivosti na jednom mieste
 6. Miroslav Ferkl: Putin obviňuje Washington.
 7. Peter Slamenik: Good idea Slovenia
 8. Marek Kytka: Projektil Lászlá Bénesa a profesorský gól Stana Lobotku
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 17 424
 2. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 142
 3. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 5 787
 4. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 179
 5. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 3 953
 6. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 3 906
 7. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 3 798
 8. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 764
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško

Už ste čítali?