Mamutia dáma z Martina

Dalo by sa povedať, že je to kráska, aká nemá páru. Nemá sa s kým porovnávať. Je jedinou a možno i poslednou „žijúcou“ spomedzi tvorov doby ľadovej. Nie je to žiadna starena. Skôr naopak. Označenie bábätko by jej však nesvedčilo, hoci sa narodila len pred

pár dňami. Zato je asi tri metre vysoká, 200 kíl ťažká, hrbatá a poriadne chlpatá. Hovoríme o prvej mamutej dáme s pracovným názvom Žofka.
Stvorená z ozdoby na kvety
Narodila sa v Martine, no dnes je jej trvalým bydliskom Slovenské národné múzeum v Bratislave. Odtiaľ prišla ponuka vytvoriť vernú kópiu obyvateľa doby ľadovej – samicu mamuta, ktorá je od polovice mája ústrednou postavou výstavy o praveku a neskôr stálej expozície. Tím martinských výtvarníkov prišiel s najlepším a zároveň najlacnejším modelom. Vtedy bol ešte 75- násobne menší ako finálny gigant. O výbere tímu, na čele ktorého stál 25-ročný Peter Klaudíny ml., rozhodli proporcie a póza modelu. A tak si v polovici marca mladý priemyselný dizajnér privolal k práci na historicky prvom mamutovi kamaráta zo školy – sochára Martina Marunicu, jeho priateľku, umeleckú sklárku Martu Miaru z Poľska, a otca Petra Klaudínyho st., umeleckého kováča a zároveň vedúceho divadelných dielní, v ktorých vyhynutý tvor ožíval.
Kostru zvieraťa – železnú konštrukciu - vyplnili stvoritelia tvarovateľným polystyrénom a následne oblepili novinami. Telo mamutej krásky po prečítaní obopínajú aj stránky NŽT. Na novinový šat jej napokon lepili srsť. Spočiatku mala mať na sebe Žofka umelú kožušinu, ktorá je súčasťou ľudského oblečenia. Peter Klaudíny ml. kvôli nej obvolal predajne v Poľsku a Taliansku, ale nikde kožušiny s požadovanými 60- až 90-centimetrovými chlpmi nemali. Náhradu za kožušinu napokon našiel jeho otec. Pre Žofku vybral prírodný materiál sisal, ktorý sa používa na aranžovanie kvetov. A pritom nemuseli ísť tak ďaleko. Objednali ho priamo v Martine. „Majiteľ skladu nevychádzal z údivu, keď prišla požiadavka na 15 kíl hnedého sisalu. Hnedá je predsa na kvety úplne nevhodná. Kvetinári si uňho objednávali pestré farby v malých množstvách... Keď sa dozvedel, že ozdobu na kvety bude nosiť na sebe prvý slovenský mamut, takmer odpadol,“ zasmial sa Peter Klaudíny ml. Hnedoryšavé chlpy v dielni ešte spatinovali, nagélovali, aby bola zo Žofky pohľadná ženská... Urobili z nej krásnu hnedoočku s dlhými a koketnými mihalnicami.
Hoci mal zrod prvého slovenského mamuta ostať v utajení, stala sa vyhľadávanou atrakciou. „Nechceli sme o tom predčasne hovoriť. Obával som sa, že by sa to zbytočne roznieslo a výsledok by bol napokon sklamaním. Našťastie, mamutica sa múzeu páčila a aj my sme s ňou spokojní,“ povedal Peter Klaudíny ml. Prvými divákmi boli riaditeľ divadla, umelecký súbor, pracovníci divad-la. A potom ešte školáci z troch škôl a pár ľudí, ktorí im dielňu preplnili malými sloníčatmi – hračkami alebo plagátmi.„Vrátnik nám raz priviedol pána s malým chlapčekom, že by Žofku chceli vidieť. Veľmi prosili a tak sme mu porozprávali o mamutoch, predviedli sme mu ju. Malý bol z mamuta nadšený, chytil sa nožičky, otec ho odfotil. Celkom to aj chápem. Nie každý si Žofku pôjde pozrieť do Bratislavy. Škoda, že tu nemohla ostať dlhšie. Radi by sme ju vytiahli aj do ulíc, nech si ju Martinčania užijú...“ povedal hlavný stvoriteľ Peter Klaudíny ml., ktorého prišiel do dielne navštíviť aj kamarát, ktorý začal „chlpani“ vymýšľať meno. „Zakaždým ju volal inak – Filoména, Žofka... Keď prišli médiá a pýtali sa ma na meno, prvé, čo mi napadlo, bolo práve Žofka. A to jej aj prischlo. Lenže z múzea mi povedali, aby Žofka ostala iba pracovným menom, lebo oni ju pomenujú určite vznešenejšie.“
Prečo nezačali v múzeu od Adama, ale od Evy? „Kvôli priestorom. SNM má nízke stropy a mamut by v nich vyzeral príliš stiesnene. Samice boli oveľa nižšie a v múzeu bude vyzerať prirodzenejšie,“ vysvetlil Peter Klaudíny ml. Pri návrhu modelu vychádzal z nákresov českého maliara Zdeňka Buriana, ktorý spolupracoval s viacerými archeológmi, pre čo sa jeho predstavy o mamutoch považujú za najpravdepodobnejšie. Veľa konzuloval aj s paleontologičkou a kurátorkou výstavy Annou Ďurišovou. V podstate však pri stavbe tela vychádzal zo slona, ktorý sa vyvinul z mamuta. Slon sa so svojím starým predkom spred 13 tisíc rokov na seba priveľmi ponáša. Rozdiel je len vo väčších kloch a menších ušiach. „Od doktorky Ďurišovej som sa dozvedel, že veľkosť uší závisí od tepla. Africké slony sú preto také ušaté, aby sa mali čím ovievať. Zatiaľ čo mamuty žili v dobe ľadovej... Aspoň im nemrzli.“
Zrodenie mamutice trvalo mesiac a pol, počas ktorého sa štvorica stvoriteľov zdržiavala v dielni aj 16 hodín. Práca ich bavila, no časom aj unavila. „Pomaly sa nám nielen o mamutoch snívalo, ale aj grgalo,“ zasmial sa. Na smrť unavení si museli urobiť pauzu a odskočiť si oddýchnuť do Poľska. Teraz sa im zrazu priestor dielne zdá byť po nej prázdny. „Brali sme ju ako členku divadla. Chýba nám,“ priznal sa nám Peter Klaudíny ml. Práce na Žofke sa skončili 30. apríla, keď svoj výtvor museli zložiť a odniesť po častiach do auta. Aby sa vošla cez každé dvere, Žofkino telo zložili z troch častí. Pri prenášaní sa oddelí od tela hlava a rozpolí trup. Ani tieto časti však nie sú ľahučké. Pod hmotnosťou častí pravekej obryne sa zapotili až štyria chlapi.
So Žofkou sa stihli stvoritelia náležite rozlúčiť. Dve hodiny predtým, ako ju odviezli do Bratislavy, ju ráno o šiestej vzali na výlet do Jasenskej doliny. Žofka je predsa odsúdená na štyri steny múzea, tak nech si užije trošku zelene. „Urobili sme si fotky na prezentáciu pre ďalšie múzeá, lebo v takejto práci by sme celkom radi pokračovali. Ja osobne by som chcel takéhoto mamuta urobiť aj pre martinské SNM, ak by bol záujem,“ zdôveril sa nám Peter Klaudíny ml.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 818
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 254
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 077
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 834
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 780
  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 080
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 881
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  2. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  3. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  4. Jozef Ďanovský: Medžugorie na Veľkú noc
  5. Martin Borecky: Rakovina
  6. Vladimír Krátky: Nebude zo psa slanina - ani zo Slovenska baranina .
  7. Lucia Nicholsonová: List ministrovi Tarabovi, ktorý chce znásilniť Ústavu
  8. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 080
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 646
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 435
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 9 881
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 450
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 366
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 265
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 432
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?