Tých vecí je veľa. Ak by som mal vybrať len niektoré, tak určite veľký posun bol za posledné obdobie v bytovej výstavbe. Výstavba 86 nájomných bytov, príprava a realizácia územia pre 48 rodinných domov v lokalite Dolné Rakovce a na Kuzmányho ulici je dobrý výsledok, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani oveľa väčšie mestá. Bol naozaj najvyšší čas – záujem o nájomné byty, byty do osobného vlastníctva či stavebné pozemky bol a je stále veľký. Tu je priestor v budúcnosti aj pre súkromných investorov. Som rád, že sa podarilo zabezpečiť dostatok finančných zdrojov na ukončenie Základnej školy v Horných Rakovciach aj s telocvičňou, len v tomto volebnom období to bolo vyše 27 mil. Sk. Teší nás aj to, že občania mesta a obcí okresu Turčianske Teplice nepocítili dopad masívneho presunu kompetencií na mestá a obce v tých oblastiach, kde sme to mohli ovplyvniť – školstvo, stavebné konanie, životné prostredie, opatrovateľská služba. Efektívny systém medziobecnej spolupráce cez spoločné obecné úrady sme začali realizovať v roku 2002 medzi prvými na Slovensku a funguje. Mňa osobne teší aj fakt, že renomované agentúry hodnotia hospodárenie mesta a jeho finančnú stabilitu veľmi vysoko, čo svedčí o zodpovednosti pri príprave, využití a zhodnocovaní majetku mesta a schopnosti zabezpečiť zdroje na rozvoj.
Turčianske Teplice sú neodmysliteľne spojené s kúpeľmi. Tie sa v ostatnom čase dostávajú svojimi službami čoraz viac do povedomia ekonomicky aktívnej klientely. Čím môže mesto prispieť a čím už prispieva k tomu, aby sa kúpeľní hostia radi vracali nielen do kúpeľov, ale aj do mesta?
V prvom rade si treba ujasniť filozofiu a zladiť záujmy tam, kde je to možné a prospešné pre všetkých. Mesto má vypracovaný návrh zmluvy o spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi v oblasti spoločnej propagácie hlavne v zahraničí, v kultúre, ochrane životného prostredia a investícií, a to najmä do tých celkov, ktoré súvisia so zlepšovaním kúpeľného prostredia v meste. Na druhej strane je nevyhnutné jasne si uvedomiť „kompetencie„ a zodpovednosť v tých oblastiach, ktoré nemôžu spadať do pôsobnosti mesta. Konkrétnejšie - asi sa zhodneme na tom, že kúpeľníctvo je, alebo malo by byť, prioritou celého regiónu. Ak však popri diaľniciach, cestách I. triedy nie je dodnes umiestnená ani jedna informačná tabuľa, je ťažko hovoriť o priorite regiónu. Mesto nemôže postaviť a zaplatiť reklamné panely, napr. na diaľnici pri Liptovskom Mikuláši či letisku v Poprade. Tiež sa snáď zhodneme na tom, že výstavba nových penziónov, obchodov, prevádzok doplnkových služieb je záležitosťou podnikateľskej sféry. Mesto musí pôsobiť v troch základných oblastiach, a to vytvárať primerané a vhodné prostredie v komunálnej sfére a službách, rekonštrukcii chodníkov, kultivácie verejných priestranstiev, stálom zlepšovaní podmienok pre vznik a skvalitňovanie verejných služieb – napr. v zdravotníctve, ďalej v bezpečnosti návštevníkov, ale aj vlastných obyvateľov, a stanoviť vhodnú daňovú politiku tak, aby bol vyvážený pomer medzi platbou a službou, ktorú za to mesto realizuje a zároveň vyvážený pomer medzi daňovou politikou smerom k podnikateľskému prostrediu a vlastným občanom trvalo žijúcim v meste. Toto je veľmi citlivá oblasť, zvlášť v regiónoch, kde je silný cestovný ruch. Musíme dávať veľký pozor na to, aby daň mala stimulačný charakter pre podnikanie, ale zároveň aj na to, aby sa život v kúpeľnom meste nestal pre bežného občana drahým, čo by v praxi mohlo znamenať odchod ľudí do okolitých obcí, a tým aj prudké zníženie príjmov rozpočtu mesta.
V týchto týždňoch sa aj mesto mení do architektonicky modernejšej podoby. Má prestavba jeho centra pred sebou ešte veľa úloh? Ako bude vyzerať vo finále rekonštrukcie?
Naše predstavy sú premietnuté nielen v územno-plánovacej dokumentácii, štúdiách, ale aj v konkrétnych projektoch, ktoré sa začali realizovať. Na rekonštrukciu je pripravený ďalší úsek od mestského úradu po križovatku s Hájskou ulicou. Práce sa začnú v júni tohto roku vý-
menou sietí a budú pokračovať na jeseň tak, aby táto časť bola dokončená na jar v roku 2007. Financovanie je zabezpečené. Máme vypracovanú štúdiu na výstavbu námestia medzi mestským úradom a liečebným domom Veľká Fatra. Na tento úsek chceme využiť aj prostriedky z eurofondov. Tu je úloh ešte veľa – mnohé budú závisieť aj od investičnej aktivity SLK, majetkového vysporiadania, a samozrejme financovania.
Mladí ľudia v Turčianskych Tepliciach sa často sťažujú na nedostatok možností na športové vyžitie. Je v silách mesta pomôcť im?
S týmto tvrdením nesúhlasím. Na to, že Turčianske Teplice majú len 7 000 obyvateľov, sú v meste tri futbalové štadióny s piatimi ihriskami, otvorená umelá ľadová plocha, dva otvorené bazény, dve telocvične, štyri tenisové kurty, dve fitnescentrá, školské atletické ihrisko s basketbalovými košmi, dve nájazdové plochy pre skateboarding, ihrisko pre basketbal a minifutbal na sídlisku Horné Rakovce a pod. Nie všetky majú zodpovedajúce kvalitatívne parametre. Aj preto sme začali v rámci projektu Slovenského futbalového zväzu a FIFA s budovaním umelého futbalového trávnika s rozmermi
33 x 18 m pri ZŠ na Školskej ulici, pred dokončením je dostavba telocvične s parametrami športovej haly za vyše 23 mil. Sk na Základnej škole Horné Rakovce. Do 15. júla by mal byť položený umelý povrch na tenisovom kurte pri okresnom úrade, Regionálna a rozvojová agentúra Turiec stavia lanové centrum v priestoroch kúpaliska Vieska. Koncom leta zač-neme s rekonštrukciou plochy zimného štadióna. Projekčne budeme mať pripravenú tartanovú dráhu na školskom ihrisku v Základnej škole Školská. To nie je málo. Ak si k tomu pripočítame cyklistické a turistické trasy, napr. v lesoparku Bôr a prírodou Veľkej Fatry, tak asi s tými možnosťami na športovanie to nie je také zlé.
Témou nedávnej ankety v Novom ŽIVOTE TURCA boli služby, a to nielen komunálne, ale aj možnosti letného sedenia v meste, detské ihriská, lavičky a pod. Ako môže túto ponuku mesto ovplyvniť?
Vnímame tieto názory ľudí. Služby všeobecne sú predmetom veľakrát objektívnych diskusií. Určite urobíme viac v doplnení mestského mobiliáru. Časť zdrojov na doplnenie oddychových zón lavičkami, smetnými košmi je zabezpečená pre rok 2006 aj z prostriedkov eurofondov (aj keď, bohužiaľ, meškajú). Z vlastného rozpočtu počítame s výmenou autobusových zastávok. Viac prostriedkov na detské ihriská pôjde až po dokončení nájomných bytov na sídlisku Horné Rakovce, kde počítame v rámci terénnych úprav s komplexnejším riešením.
Lesopark Bôr je značne zdevastovaný, aj keď mesto ho vybudovalo iba pred niekoľkými rokmi. Plánuje sa k jeho úprave vrátiť, aby sa stal opäť obľúbeným miestom výletov Tepličanov?
Veci neprospieva fakt, že nový zákon o prírodných liečivých zdrojoch „neudržal„ tzv. kúpeľné lesy ako lesy osobitného určenia so zvláštnym režimom. Faktom je tiež aj to, že len malá časť lesoparku je v katastrálnom území mesta Turčianske Teplice. Náučný chodník budovalo mesto z vlastných zdrojov. Ten spolu s priľahlými chodníkmi a priestormi mienime udržiavať a rekonštruovať. Aj minulý rok bola vykonaná oprava orientačných tabúľ a obnova náučného chodníka. V tomto roku v spolupráci s Regionálnou a rozvojovou agentúrou Turca a cyklistickou skupinou JUS Martin otvárame ďalšie turistické trasy podporené eurofondami. Dúfam len, že tí, ktorí naozaj toto miesto vyhľadávajú ako miesto oddychu, budú tiež aktívnejšie pôsobiť proti všetkým, ktorí si lesopark Bôr a náučný chodník pomýlili s miestom na propagáciu svojej sily, agresivity a na prejavy svojej nekultúrnosti. Oveľa viac očakávame aj od majiteľov pri čistení lesa, chodníkov a pri šetrnej ťažbe dreva.