Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Hrdý som na bytovú výstavbu

Výročie prvej písomnej zmienky o Turčianskych Tepliciach je dôvodom aj na bilancovanie aktivít mestského úradu. Čo sa podľa vás v ostatných rokoch podarilo v meste vybudovať, zariadiť? Na čo ste obzvlášť hrdý?


Tých vecí je veľa. Ak by som mal vybrať len niektoré, tak určite veľký posun bol za posledné obdobie v bytovej výstavbe. Výstavba 86 nájomných bytov, príprava a realizácia územia pre 48 rodinných domov v lokalite Dolné Rakovce a na Kuzmányho ulici je dobrý výsledok, za ktorý by sa nemuseli hanbiť ani oveľa väčšie mestá. Bol naozaj najvyšší čas – záujem o nájomné byty, byty do osobného vlastníctva či stavebné pozemky bol a je stále veľký. Tu je priestor v budúcnosti aj pre súkromných investorov. Som rád, že sa podarilo zabezpečiť dostatok finančných zdrojov na ukončenie Základnej školy v Horných Rakovciach aj s telocvičňou, len v tomto volebnom období to bolo vyše 27 mil. Sk. Teší nás aj to, že občania mesta a obcí okresu Turčianske Teplice nepocítili dopad masívneho presunu kompetencií na mestá a obce v tých oblastiach, kde sme to mohli ovplyvniť – školstvo, stavebné konanie, životné prostredie, opatrovateľská služba. Efektívny systém medziobecnej spolupráce cez spoločné obecné úrady sme začali realizovať v roku 2002 medzi prvými na Slovensku a funguje. Mňa osobne teší aj fakt, že renomované agentúry hodnotia hospodárenie mesta a jeho finančnú stabilitu veľmi vysoko, čo svedčí o zodpovednosti pri príprave, využití a zhodnocovaní majetku mesta a schopnosti zabezpečiť zdroje na rozvoj.
Turčianske Teplice sú neodmysliteľne spojené s kúpeľmi. Tie sa v ostatnom čase dostávajú svojimi službami čoraz viac do povedomia ekonomicky aktívnej klientely. Čím môže mesto prispieť a čím už prispieva k tomu, aby sa kúpeľní hostia radi vracali nielen do kúpeľov, ale aj do mesta?
V prvom rade si treba ujasniť filozofiu a zladiť záujmy tam, kde je to možné a prospešné pre všetkých. Mesto má vypracovaný návrh zmluvy o spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi v oblasti spoločnej propagácie hlavne v zahraničí, v kultúre, ochrane životného prostredia a investícií, a to najmä do tých celkov, ktoré súvisia so zlepšovaním kúpeľného prostredia v meste. Na druhej strane je nevyhnutné jasne si uvedomiť „kompetencie„ a zodpovednosť v tých oblastiach, ktoré nemôžu spadať do pôsobnosti mesta. Konkrétnejšie - asi sa zhodneme na tom, že kúpeľníctvo je, alebo malo by byť, prioritou celého regiónu. Ak však popri diaľniciach, cestách I. triedy nie je dodnes umiestnená ani jedna informačná tabuľa, je ťažko hovoriť o priorite regiónu. Mesto nemôže postaviť a zaplatiť reklamné panely, napr. na diaľnici pri Liptovskom Mikuláši či letisku v Poprade. Tiež sa snáď zhodneme na tom, že výstavba nových penziónov, obchodov, prevádzok doplnkových služieb je záležitosťou podnikateľskej sféry. Mesto musí pôsobiť v troch základných oblastiach, a to vytvárať primerané a vhodné prostredie v komunálnej sfére a službách, rekonštrukcii chodníkov, kultivácie verejných priestranstiev, stálom zlepšovaní podmienok pre vznik a skvalitňovanie verejných služieb – napr. v zdravotníctve, ďalej v bezpečnosti návštevníkov, ale aj vlastných obyvateľov, a stanoviť vhodnú daňovú politiku tak, aby bol vyvážený pomer medzi platbou a službou, ktorú za to mesto realizuje a zároveň vyvážený pomer medzi daňovou politikou smerom k podnikateľskému prostrediu a vlastným občanom trvalo žijúcim v meste. Toto je veľmi citlivá oblasť, zvlášť v regiónoch, kde je silný cestovný ruch. Musíme dávať veľký pozor na to, aby daň mala stimulačný charakter pre podnikanie, ale zároveň aj na to, aby sa život v kúpeľnom meste nestal pre bežného občana drahým, čo by v praxi mohlo znamenať odchod ľudí do okolitých obcí, a tým aj prudké zníženie príjmov rozpočtu mesta.
V týchto týždňoch sa aj mesto mení do architektonicky modernejšej podoby. Má prestavba jeho centra pred sebou ešte veľa úloh? Ako bude vyzerať vo finále rekonštrukcie?
Naše predstavy sú premietnuté nielen v územno-plánovacej dokumentácii, štúdiách, ale aj v konkrétnych projektoch, ktoré sa začali realizovať. Na rekonštrukciu je pripravený ďalší úsek od mestského úradu po križovatku s Hájskou ulicou. Práce sa začnú v júni tohto roku vý-
menou sietí a budú pokračovať na jeseň tak, aby táto časť bola dokončená na jar v roku 2007. Financovanie je zabezpečené. Máme vypracovanú štúdiu na výstavbu námestia medzi mestským úradom a liečebným domom Veľká Fatra. Na tento úsek chceme využiť aj prostriedky z eurofondov. Tu je úloh ešte veľa – mnohé budú závisieť aj od investičnej aktivity SLK, majetkového vysporiadania, a samozrejme financovania.
Mladí ľudia v Turčianskych Tepliciach sa často sťažujú na nedostatok možností na športové vyžitie. Je v silách mesta pomôcť im?
S týmto tvrdením nesúhlasím. Na to, že Turčianske Teplice majú len 7 000 obyvateľov, sú v meste tri futbalové štadióny s piatimi ihriskami, otvorená umelá ľadová plocha, dva otvorené bazény, dve telocvične, štyri tenisové kurty, dve fitnescentrá, školské atletické ihrisko s basketbalovými košmi, dve nájazdové plochy pre skateboarding, ihrisko pre basketbal a minifutbal na sídlisku Horné Rakovce a pod. Nie všetky majú zodpovedajúce kvalitatívne parametre. Aj preto sme začali v rámci projektu Slovenského futbalového zväzu a FIFA s budovaním umelého futbalového trávnika s rozmermi
33 x 18 m pri ZŠ na Školskej ulici, pred dokončením je dostavba telocvične s parametrami športovej haly za vyše 23 mil. Sk na Základnej škole Horné Rakovce. Do 15. júla by mal byť položený umelý povrch na tenisovom kurte pri okresnom úrade, Regionálna a rozvojová agentúra Turiec stavia lanové centrum v priestoroch kúpaliska Vieska. Koncom leta zač-neme s rekonštrukciou plochy zimného štadióna. Projekčne budeme mať pripravenú tartanovú dráhu na školskom ihrisku v Základnej škole Školská. To nie je málo. Ak si k tomu pripočítame cyklistické a turistické trasy, napr. v lesoparku Bôr a prírodou Veľkej Fatry, tak asi s tými možnosťami na športovanie to nie je také zlé.
Témou nedávnej ankety v Novom ŽIVOTE TURCA boli služby, a to nielen komunálne, ale aj možnosti letného sedenia v meste, detské ihriská, lavičky a pod. Ako môže túto ponuku mesto ovplyvniť?
Vnímame tieto názory ľudí. Služby všeobecne sú predmetom veľakrát objektívnych diskusií. Určite urobíme viac v doplnení mestského mobiliáru. Časť zdrojov na doplnenie oddychových zón lavičkami, smetnými košmi je zabezpečená pre rok 2006 aj z prostriedkov eurofondov (aj keď, bohužiaľ, meškajú). Z vlastného rozpočtu počítame s výmenou autobusových zastávok. Viac prostriedkov na detské ihriská pôjde až po dokončení nájomných bytov na sídlisku Horné Rakovce, kde počítame v rámci terénnych úprav s komplexnejším riešením.
Lesopark Bôr je značne zdevastovaný, aj keď mesto ho vybudovalo iba pred niekoľkými rokmi. Plánuje sa k jeho úprave vrátiť, aby sa stal opäť obľúbeným miestom výletov Tepličanov?
Veci neprospieva fakt, že nový zákon o prírodných liečivých zdrojoch „neudržal„ tzv. kúpeľné lesy ako lesy osobitného určenia so zvláštnym režimom. Faktom je tiež aj to, že len malá časť lesoparku je v katastrálnom území mesta Turčianske Teplice. Náučný chodník budovalo mesto z vlastných zdrojov. Ten spolu s priľahlými chodníkmi a priestormi mienime udržiavať a rekonštruovať. Aj minulý rok bola vykonaná oprava orientačných tabúľ a obnova náučného chodníka. V tomto roku v spolupráci s Regionálnou a rozvojovou agentúrou Turca a cyklistickou skupinou JUS Martin otvárame ďalšie turistické trasy podporené eurofondami. Dúfam len, že tí, ktorí naozaj toto miesto vyhľadávajú ako miesto oddychu, budú tiež aktívnejšie pôsobiť proti všetkým, ktorí si lesopark Bôr a náučný chodník pomýlili s miestom na propagáciu svojej sily, agresivity a na prejavy svojej nekultúrnosti. Oveľa viac očakávame aj od majiteľov pri čistení lesa, chodníkov a pri šetrnej ťažbe dreva.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 6. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 7. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 1. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 2. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 3. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
 4. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 6. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 7. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
 8. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 951
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 656
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 293
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 490
 5. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 6 324
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 145
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 905
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 336

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
 2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
 3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
 5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
 6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
 7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
 8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 622
 2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 458
 3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 564
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 915
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 548
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 705
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 982
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 463
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Futbalisti spod Lysca odohrali slušný duel , ale na body opäť nedosiahli.

Diviaky dosiahli svoje najvyššie víťazstvo v sezóne, keď rozdrvili tím ŠK Belá 7:0. Neinkasovali ani Žabokreky, ktoré porazili Oravskú Jasenicu 2:0. Z našich nebodoval len celok spod Lysca.


10m
Lekárničky dobrovoľníci vynášajú aj na trasu Koruny Turca.

Búdky ľahko rozpoznať podľa bieleho kríža na zelenom pozadí.


7 h
Hokejisti budú v novej sezóne opäť pôsobiť v SHL.

Nespokojní extraligisti sú blízko k dohode so zväzom, samostatná profesionálna liga sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou hrať nebude.


7 h
Po rokoch dali do užívania vo Vrútkach aj fontánu.

Na závlahu môžu využiť aj prívalové dažde.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
 2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
 3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
 5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
 6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
 7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
 8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 622
 2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 458
 3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 564
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 915
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 548
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 705
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 982
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 463
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?