eciálnych kurzov, certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, rekondíciu pohybového systému, masáže, kineziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Použitie rastlín na kúpeľ je všeobecne známe, len treba zdôrazniť, že teplota pri nich by mala byť približne 36 oC. Výhodné je súčasne robiť aj pitné kúry, prípadne iné druhy prírodnej liečby, aby sa zvýšila ich účinnosť. Jedna kúpeľná kúra by mala pozostávať z 10 kúpeľov a potom by mala nasledovať 3-týždňová pauza. Samostatne si môžeme robiť kúpele končatín, sedacie alebo celkové, ktoré by mali trvať približne 15 minút. Dávka bylín na jeden kúpeľ je rôzna, záleží na druhu, ale v priemere sa pri celkovom kúpeli používa 30 dag bylín. Rastliny svoju úlohu najlepšie splnia v gázovom vrecúšku. Do kúpeľa sa pridávajú rôzne morské soli, bahno, olejčeky a iné. Známa sovietska zdravotníčka Oľga Borisovna Lepešinskaja bola známa tým, že si udržiavala svoju kondíciu pridávaním sódy bikarbóny do kúpeľa. Ak do neho pridávame hotové prípravky, dávkovanie býva uvedené na obale. Nesmieme však zabúdať, že látky, ktoré sú v kúpeli, sa vstrebávajú povrchom tela. Pri malých deťoch, starších či chorých osobách nesmie chýbať dozor. Po kúpeľnej kúre sa niekedy zvykne objavovať tzv. kúpeľová reakcia, po ktorej sa na niekoľko dní objavia rôzne bolesti. Znamená to, že kúra bola úspešná. Do kúpeľa si môžeme dávať aj liečivé oleje. Do 7 dielov kvalitného oleja (olivového, slnečnicového, arašidového, klíčkového) pridáme 1 diel čerstvej, na jemno pokrájanej rastliny. Zmes zahrievame vo vodnom kúpeli asi pol hodiny, zatvoríme vrchnákom a necháme postáť týždeň pri izbovej teplote. Po ocedení získame liek na vonkajšie použitie.
V súvislosti s celkovou očistou tela je možné použiť aj bylinný výplach hrubého čreva (klyzma). V takomto prípade sa treba najskôr poradiť s odborníkom na postupe, ale aj na vhodnosti kúpeľa vzhľadom na prípadnú diagnózu. Spočiatku treba urobiť obyčajný výplach čreva, aby sa vyčistilo, až potom použiť liečivé klyzma pomocou odvaru z liečivých rastlín. Najznámejšie je s pomocou harmančekového čaju. Použiť môžeme aj bylinné inhalácie, keď do vriacej vody dávame éterické olejčeky, niektoré aromatické rastliny, ako harmanček, šalviu, mätu priepornú, materinu dúšku a a iné.
V ďalšom čísle nášho týždenníka je pre vás v cykle Zdravie pripravený článok doktorky Žákovej o ďalších spôsoboch využitia liečivých rastlín.