Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky

Výsledky 46. ročníka Turčianskych hier mládeže – I.

V týždni od 22. do 26. mája sa uskutočnil už 46. ročník Turčianskych hier mládeže (THM) – najväčší športový sviatok detí od Hornej Štubne až po Krpeľany. A hoci svojou veľkoleposťou neprekonal vlaňajší, jubilejný, ktorého sa zúčastnili aj zahraničné šport

ové výpravy štyroch partnerských miest Martina, bol opäť vďaka mnohým jeho organizátorom veľmi vydarený. Účasť viac ako 1 200 štartujúcich pretekárov z 26 škôl Turca symbolizovala aj v jeho poslednom ročníku masovosť, ktorá toto podujatie zdobí už po celé desaťročia, a prítomnosť žiakov z Turčianskych Teplíc a Hornej Štubne skutočnosť, že návrat mladých športovcov z Horného Turca po vlaňajšku nebol určite náhodný. Od pondelka až do piatku opäť po roku na mnohých miestach padali góly, duneli smeče, plnili sa deravé koše úspešnými streleckými pokusmi a ozývali sa výstrely štartérovej pištole. Ako sa darilo stovkám účastníkov THM v ich 46. ročníku v atletike, basketbale, volejbale, hádzanej a plávaní hovoria výsledky.
ATLETIKA
Do bohatých dejín THM sa už dávno zapisujú Turianske atletické nádeje. V posledných piatich rokoch však tamojší nadšenci presvedčili celý Turiec, že sú aj rovnako výbornými organizátormi. Potvrdili to aj v tomto ročníku. Organizačnému tímu na čele s riaditeľkou atletických súťaží Melániou Klučiarovskou patrí po roku znovu obdiv a uznanie za bezchybnú organizáciu, na ktorú si už za päť rokov všetci účastníci zvykli. Skvelá atmosféra, vynikajúco pripravená atletická dráha a ostatné súťažné sektory, plné, navyše hlasivkami nešetriace hľadisko, krásne počasie i množstvo hodnotných výkonov – nič z toho atletickým súťažiam na Turianskom štadióne v utorok 23. mája nechýbalo.
Slávnostné otvorenie Turčianskej olympiády
Skôr než štartéri Ján Gigac a Miroslav Klučiarovský povelmi a štartovacou pištoľou začali vyprevádzať stovky bežcov v ústrety cieľu, pretekári, diváci a hostia boli svedkami slávnostných chvíľ otvorenia 46. ročníka THM. Tanečníčky zo ZŠ Aurela Stodolu a ZŠ s MŠ Gorkého sa postarali o kultúrny program, domáci atléti Petra Mojžišová a Tomáš Roffár spolu s p. Máriou Sloukovou zas o sľub pretekárov a rozhodcov. Slávnostný akt otvorenia THM za účasti primátora Vrútok Ľubomíra Bernáta a predsedu ZMOT-u p. Milana Rybára predniesol pri svojej premiére na tomto podujatí primátor mesta Martin – Stanislav Bernát. Sviatočné chvíle otvorenia THM umocnila aj prítomnosť atletickej trojice súrodencov Balošákovcov a defilé zástupcov 24 zúčastnených škôl.
Bronislava Mateášová – atletická kráľovná THM
Po Michalovi Pliešovskom (2002), Adrianovi Kočvarovi (2003), Richardovi Pánikovi (2004) a Eve Agricolovej (2005), titul turčianskeho atletického kráľa opäť putoval do rúk dievčaťa – turianskej atletickej nádeji Bronislavy Mateášovej. Zaslúžila sa oň ziskom až troch zlatých medailí (výška, diaľka a štafeta 4 x 60 m). Dve zlaté medaily (diaľka a štafeta) získal Daniel Nebožka zo ZŠ na Hurbanovej ulici, Karina Ujčeková (60 m a štafeta) zo ZŠ Turany, Matej Rossa (60 m a diaľka) zo ZŠ s MŠ na Gorkého ul. a Peter Mucha (300 m a štafeta) zo ZŠ na Jahodníckej ul.
Husársky kúsok sa podaril aj celému atletickému družstvu Turian. Po víťazstvách Vrútočanov z Čachovského radu (r.2002 a 2003), ZŠ na Východnej ulici v Martine (r. 2004) a atlétov z partnerského českého mesta Jičín v uplynulom jubilejnom ročníku, najväčšiu medailovú žatvu zožali v tomto roku práve domáci pretekári. Zverenci atletických nadšencov a propagátorov manželov Klučiarovských získali 5 zlatých, 3 strieborné a 2 bronzové medaily. Už tradične si dobre počínali aj atletické družstvá zo ZŠ H. Zelinovej z Vrútok (do vlaňajška ZŠ Čachovský rad), žiaci zo ZŠ Gorkého ul. a ZŠ Hurbanovej ul. Aj študenti Gymnázia J. Lettricha vystupovali na stupeň pre víťazov častejšie ako po minulé roky a mladí atléti zo ZŠ A. Dubčeka akoby ziskom piatich medailí chceli nesmelo nadviazať na bohatú a slávnu atletickú tradíciu svojich predchodcov, ktorí v dresoch ZŠ Ul. budovateľov patrili po dlhé roky na Turčianskych hrách k tým najlepším. To isté platí aj o tohtoročnom vystúpení atletického žiackeho výkvetu z Jahodník. So svojimi výsledkami boli mnohí spokojní, no k rekordom, ktoré držia dodnes niektorí bývalí žiaci tejto atletickej liahne, majú stále privysoko.
Kto chce, hľadá spôsoby...
Turčianske hry a účasť na nich bola a je dodnes pre mnohých jej aktérov vecou srdca a hrdosti. Viacerým školám Turca chýbajú lepšie podmienky pre športovú prípravu svojich žiakov, no patrí ku cti najmä všetkým učiteľom a trénerom, že dokážu i napriek tomu svojich zverencov motivovať a pripraviť na súťaže Turčianskych hier. Najlepší dôkaz o tom možno nájsť na sídlisku v Záturčí. Chýba mu dodnes telocvičňa, bežecká dráha, vrhačské, či skokanské sektory. Našťastie, nechýba dosť priestoru, na ktorom sa dá behať a hádzať a chuť niečo dokázať. Výsledok? Traja žiaci tejto školy brali na Turčiankach medaily za výkony v hode kriketovou loptičkou a dvaja vo vytrvalostných behoch!
Najhodnotnejšie výkony
Dobrá pripravenosť súťažiacich, priaznivé klimatické podmienky, kvalitne pripravená atletická dráha a skokanské sektory boli zárukou, že aj v tomto ročníku atletických súťaží THM možno očakávať výkony, hodné zvláštnej pozornosti. Rozhodcovský zbor určil nasledovnú päticu najlepších dosiahnutých výsledkov. Absolútne najhodnotnejší výkon 34,90 dosiahla štafeta mladších žiačok ZŠ Turany v zložení – Holecová, Lysická, Mateášová, Ujčeková. Druhé miesto v hodnotení patrí Mateášovej (Turany) za 145 cm v skoku do výšky mladších žiačok a tretie najlepšiemu vytrvalcovi tohto ročníka THM vrútočanovi Matejovi Fedákovi (ZŠ H. Zelinovej) za čas 2:53,03 na 1000m trati. Štvrtá priečka patrí Karine Ujčekovej (Turany) za čas 8,67 v behu na 60 m mladších žiačok a päticu najhodnotnejších výkonov uzatvára 443 cm Mateášovej (Turany) v skoku do diaľky mladších dievčat.
Najväčší smoliari
Ako každý rok na tomto podujatí, aj v poslednom ročníku bolo hneď niekoľko smoliarskych výkonov. Šprintérku ZŠ A. Stodolu Mirku Karlíkovú v behu na 60 m starších žiačok od bronzu a stupňa víťazov delila iba jediná stotina sekundy, Evu Agricolovú zo ZŠ Gorkého ul. v tej istej vekovej kategórii k takému istému úspechu zas 1cm v skoku do diaľky a Matejovi Cígerovi zo ZŠ Mudroňova ul. 2 cm vo vrhu guľou starších žiakov. Pod stupňom víťazov (5. miesto) skončil nakoniec aj najrýchlejší mladší žiak Daniel Nebožja zo ZŠ na Hurbanovej ul. Hoci postupoval do finálového behu s najlepším časom (8,80) z rozbehov a bol jasným favoritom nakoniec „zaspatie“ na štarte ho obralo nielen o prvenstvo v tejto disciplíne, ale ziskom troch zlatých medailí sa mohol spolu s turianskou atlétkou Bronislavou Mateášovou zapísať do histórie THM ako najúspešnejší pretekár atletických súťaží.
Opäť príjemné prekvapenie
Stáva sa už pravidlom, že turianski organizátori každý rok pripravia pre účastníkov súťaží nejaké prekvapenie, ktoré skvalitní, či oživí turčiansku olympiádu. Pred dvoma rokmi mala premiéru cieľová kamera a vetromer, vlani tartanová rozbehová dráha, zrekonštruované doskočisko pre skok do diaľky a špeciálne elektrooptické zariadenie pre meranie výkonov v hode kriketovou loptičkou. V tomto ročníku pribudla veľká otáčacia tabuľa zaznamenávajúca výkony pretekárov v skokanskom a vrhačskom sektore a po dlhých rokoch aj štartové čísla na dresoch pretekárov umožňujúce lepšiu orientáciu rozhodcom, ale aj divákom. Nuž a kým po dráhe behali stovky bežcov, okolo areálu konský záprah s kočom a šťastnými deťmi, ktorých bolo na štadióne pod Fatranským Kriváňom opäť neúrekom. Za nich za všetkých patrí obetavým organizátorom tohto jedinečného predstavenia obdiv, uznanie a vďaka.
Medailisti atletických súťaží
46. ročníka THM
MLADŠÍ ŽIACI
60 m: 1. Oliver Paulovič (MT Mudroňova) 8,93, 2. Lukáš Kraus (MT Gymn.Lettricha) 8,95, 3. Denis Ciesarik (MT A. Stodolu) 9,04, 800 m: 1. Lukáš Ondrejka (MT Jahodnícka) 2:34,11, 2. Denis Ciesarik (MT A. Stodolu) 2:35,66, 3. Marek Husár (MT Priehradná) 2:36,75, diaľka: 1. Daniel Nebožka (MT Hurbanova) 434, 2. Branislav Ličko (Turany) 422, 3. Richard Leckéši (Vrútky - H. Zelinovej) 420, výška: 1. Jozef Kollár (MT Hurbanova) 130, 2. Adrián Púček (MT Priehradná) 125, 3. Jakub Kraľovanský (MT A. Dubčeka) 125, kriket: Peter Maťko (Benice) 48,15, 2. Ondrej Šimo (Košťany) 47,71, 3. Adrián Gajdoš (MT A. Stodolu) štafeta 4 x 60 m: 1. ZŠ Martin Hurbanova ul. 34,94, 2. ZŠ Martin Jahodnícka ul. 35,63, 3. ZŠ Martin Mudroňova ul. 36,00.
MLADŠIE ŽIAČKY
60 m: Karina Ujčeková (Turany) 8,67, 2. Jana Kubalová (MT - Súkr. ZŠ Východná) 8,84, 3. Pavlína Závadská (MT – Gymn. Lettricha) 9,06, 800 m: 1. Michaela Ličková (Turč. Teplice) 2:46,82, 2. Patrícia Fischerová (Sučany) 2:50,36, 3. Kristína Sopóciová (Benice) 2:51,53, diaľka: 1. Bronislava Mateášová (Turany) 443, 2. Nikola Kľusková (Turany) 395, 3. Terézia Sarnovská (MT A. Dubčeka) 392, výška: 1. Bronislava Mateášová (Turany) 145, 2. Nikola Kľusková (Turany) 135, 2. Michaela Krivošová (MT A. Dubčeka) 135, kriket: Martina Čapčíková (MT A. Stodolu) 40,32, 2. Lucia Pšenčíková (MT J. Krónera) 38,66, 3. Michaela Bartošová (Košťany) 38,55, štafeta 4 x 60 m: ZŠ Turany 34,90, 2. Gymnázium J. Lettricha Martin 36,91 3. ZŠ Martin Ul. A. Dubčeka 37,13.
STARŠÍ ŽIACI
60 m: Matej Rossa (MT Gorkého) 7,79, 2. Peter Mucha (MT Jahodnícka) 7,87, 3. Dušan Striško (MT Mudroňova) 7,91, 300 m: 1. Peter Mucha (MT Jahodnícka) 40,50, 2. Martin Kováč (MT Gorkého) 41,45, 3. Marek Ďugel (Sučany) 44,24, 1000 m: 1. Matej Fedák (Vrútky H. Zelinovej) 2:53,05, 2. Peter Kluknavský (MT A. Stodolu) 3:01,30, 3. Ján Somora (MT Gorkého) 3:02,88, diaľka: 1. Matej Rossa (MT Gorkého) 549, 2. Jozef Knap (MT A. Stodolu) 520, 3. Matej Lužbeťák (MT Gymn. Lettricha) 509, výška: 1. Martin Kováč (MT Priehradná) 170, 2. Ondrej Krivuš (MT A. Dubčeka) 165, 3. Jakub Mydlo (Vrútky H. Zelinovej) 160, Milan Muňko (MT Priehradná) 160, guľa: 1. Radovan Gubány (Benice) 10,01, 2. Jakub Rybárik (MT Dolinského) 9,70, 3. Richard Pánik (MT Gorkého) 9,60, kriket: 1. Jakub Rybárik (MT Dolinského) 66,00, 2. Ladislav Szabó (MT Mudroňova) 64,97, 3. Richard Pánik (MT Gorkého) 64,79, štafeta 4 x 60 m: 1. ZŠ Martin Jahodnícka ul. 31,17, 2. ZŠ Martin Gorkého ul. 31,56, 3. ZŠ Vrútky, H. Zelinovej 31,78.
STARŠIE ŽIAČKY
60 m: 1. Eva Agricolová (MT Gorkého) 8,52, 2. Lenka Bíziková (Vrútka H. Zelinovej) 8,76, 3. Lucia Košútová (MT Hurbanova) 8,85, 300 m: 1. Kristína Kadlecová (MT Gymn. Lettricha) 48,10, 2. Slávka Zubercová (MT Gymn. Lettricha) 48,72, 3. Nikoleta Holková (MT Hurbanova) 49,84, 800 m: 1. Lucia Panúšková (MT Gymn. Lettricha) 2:45,05, 2. Laura Gorcovská (MT Hurbanova) 2:46,36, 3. Šárka Zubercová (MT Gymn. Lettricha) 2:48,39, diaľka: 1. Lenka Bíziková (Vrútky H. Zelinovej) 461, 2. Monika Maňková (MT Gorkého) 448, 3. Alexandra Orlická (Vrútky H. Zelinovej) 438, výška: 1. Veronika Chalušová (MT Priehradná) 145, 2. Zuzana Adamcová (MT Priehradná) 140, 3. Petra Mojžišová a Alexandra Hybenová (Turany) 130, guľa: 1. Karina Morgošová (Turany) 9,62, 2. Petra Augustíniová (Vrútky H. Zelinovej) 8,60, 3. Lucia Štricová (Vrútky H. Zelinovej) 8,44, kriket: 1. Lea Lipenská (MT A. Stodolu) 46,93, 2. Mária Moškvanová (Košťany) 45,29, 3. Zuzana Jančeková (Košťany) 44,57, štafeta 4 x 60 m: 1. Gymnázium Lettricha Martin 35,34, 2. ZŠ H. Zelinovej Vrútky 35,66, 3. ZŠ Hurbanova ul. Martin 35,72. Pripravil: Martin Ferenčík

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 2. Zázračná škola so zelenou strechou
 3. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 4. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 5. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 6. Crème de la crème po slovensky
 7. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 8. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 9. Po Slovensku na motorke
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 1. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 2. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 3. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 4. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 5. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 6. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 7. Zázračná škola so zelenou strechou
 8. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 9. Crème de la crème po slovensky
 10. Rady nad zlato: Naučte sa pripraviť dezerty ako z cukrárne
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 27 610
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 714
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 10 916
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 426
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 7 396
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 7 371
 7. Po Slovensku na motorke 6 090
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 5 580
 9. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 266
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 3 964
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tohtoročné futbalové súťaže uzavrú dve kolá, ktoré sa nestihli odohrať na jeseň.

Takmer všetci Turčania budú vo svojich súťažiach bojovať o záchranu.


4 h
Na Základnej škole A. Dubčeka v Martine sa snažia podporovať nadanie všetkých žiakov individuálne.

Za úspechom sú tiež mimoškolské aktivity.


7 h
Ako si vybrať turistickú obuv? Poradí vám Lukáš Majerčák, expert z Intersportu.

Radí expert Lukáš Majerčák zo spoločnosti Intersport.


7 h

Diskusiu sledujte naživo vo štvrtok o 14. hodine.


15. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Nečakaná správa o skone Júliusa Kohúta zasiahla mnohých.


22 h

Mladý medveď navštevuje v dedine včelára.


5 h

Zásahový tím evidoval o výskyte medvedice v dedine vyše 70 hlásení a sťažností.


17. jún

Ľudia nemajú šancu na voľný prístup k vodnej ploche.


17. jún

Už ste čítali?