Štvrtok, 29. september, 2022 | Meniny má Michal, Michaela

Výsledky 46. ročníka Turčianskych hier mládeže – I.

V týždni od 22. do 26. mája sa uskutočnil už 46. ročník Turčianskych hier mládeže (THM) – najväčší športový sviatok detí od Hornej Štubne až po Krpeľany. A hoci svojou veľkoleposťou neprekonal vlaňajší, jubilejný, ktorého sa zúčastnili aj zahraničné šport

ové výpravy štyroch partnerských miest Martina, bol opäť vďaka mnohým jeho organizátorom veľmi vydarený. Účasť viac ako 1 200 štartujúcich pretekárov z 26 škôl Turca symbolizovala aj v jeho poslednom ročníku masovosť, ktorá toto podujatie zdobí už po celé desaťročia, a prítomnosť žiakov z Turčianskych Teplíc a Hornej Štubne skutočnosť, že návrat mladých športovcov z Horného Turca po vlaňajšku nebol určite náhodný. Od pondelka až do piatku opäť po roku na mnohých miestach padali góly, duneli smeče, plnili sa deravé koše úspešnými streleckými pokusmi a ozývali sa výstrely štartérovej pištole. Ako sa darilo stovkám účastníkov THM v ich 46. ročníku v atletike, basketbale, volejbale, hádzanej a plávaní hovoria výsledky.
ATLETIKA
Do bohatých dejín THM sa už dávno zapisujú Turianske atletické nádeje. V posledných piatich rokoch však tamojší nadšenci presvedčili celý Turiec, že sú aj rovnako výbornými organizátormi. Potvrdili to aj v tomto ročníku. Organizačnému tímu na čele s riaditeľkou atletických súťaží Melániou Klučiarovskou patrí po roku znovu obdiv a uznanie za bezchybnú organizáciu, na ktorú si už za päť rokov všetci účastníci zvykli. Skvelá atmosféra, vynikajúco pripravená atletická dráha a ostatné súťažné sektory, plné, navyše hlasivkami nešetriace hľadisko, krásne počasie i množstvo hodnotných výkonov – nič z toho atletickým súťažiam na Turianskom štadióne v utorok 23. mája nechýbalo.
Slávnostné otvorenie Turčianskej olympiády
Skôr než štartéri Ján Gigac a Miroslav Klučiarovský povelmi a štartovacou pištoľou začali vyprevádzať stovky bežcov v ústrety cieľu, pretekári, diváci a hostia boli svedkami slávnostných chvíľ otvorenia 46. ročníka THM. Tanečníčky zo ZŠ Aurela Stodolu a ZŠ s MŠ Gorkého sa postarali o kultúrny program, domáci atléti Petra Mojžišová a Tomáš Roffár spolu s p. Máriou Sloukovou zas o sľub pretekárov a rozhodcov. Slávnostný akt otvorenia THM za účasti primátora Vrútok Ľubomíra Bernáta a predsedu ZMOT-u p. Milana Rybára predniesol pri svojej premiére na tomto podujatí primátor mesta Martin – Stanislav Bernát. Sviatočné chvíle otvorenia THM umocnila aj prítomnosť atletickej trojice súrodencov Balošákovcov a defilé zástupcov 24 zúčastnených škôl.
Bronislava Mateášová – atletická kráľovná THM
Po Michalovi Pliešovskom (2002), Adrianovi Kočvarovi (2003), Richardovi Pánikovi (2004) a Eve Agricolovej (2005), titul turčianskeho atletického kráľa opäť putoval do rúk dievčaťa – turianskej atletickej nádeji Bronislavy Mateášovej. Zaslúžila sa oň ziskom až troch zlatých medailí (výška, diaľka a štafeta 4 x 60 m). Dve zlaté medaily (diaľka a štafeta) získal Daniel Nebožka zo ZŠ na Hurbanovej ulici, Karina Ujčeková (60 m a štafeta) zo ZŠ Turany, Matej Rossa (60 m a diaľka) zo ZŠ s MŠ na Gorkého ul. a Peter Mucha (300 m a štafeta) zo ZŠ na Jahodníckej ul.
Husársky kúsok sa podaril aj celému atletickému družstvu Turian. Po víťazstvách Vrútočanov z Čachovského radu (r.2002 a 2003), ZŠ na Východnej ulici v Martine (r. 2004) a atlétov z partnerského českého mesta Jičín v uplynulom jubilejnom ročníku, najväčšiu medailovú žatvu zožali v tomto roku práve domáci pretekári. Zverenci atletických nadšencov a propagátorov manželov Klučiarovských získali 5 zlatých, 3 strieborné a 2 bronzové medaily. Už tradične si dobre počínali aj atletické družstvá zo ZŠ H. Zelinovej z Vrútok (do vlaňajška ZŠ Čachovský rad), žiaci zo ZŠ Gorkého ul. a ZŠ Hurbanovej ul. Aj študenti Gymnázia J. Lettricha vystupovali na stupeň pre víťazov častejšie ako po minulé roky a mladí atléti zo ZŠ A. Dubčeka akoby ziskom piatich medailí chceli nesmelo nadviazať na bohatú a slávnu atletickú tradíciu svojich predchodcov, ktorí v dresoch ZŠ Ul. budovateľov patrili po dlhé roky na Turčianskych hrách k tým najlepším. To isté platí aj o tohtoročnom vystúpení atletického žiackeho výkvetu z Jahodník. So svojimi výsledkami boli mnohí spokojní, no k rekordom, ktoré držia dodnes niektorí bývalí žiaci tejto atletickej liahne, majú stále privysoko.
Kto chce, hľadá spôsoby...
Turčianske hry a účasť na nich bola a je dodnes pre mnohých jej aktérov vecou srdca a hrdosti. Viacerým školám Turca chýbajú lepšie podmienky pre športovú prípravu svojich žiakov, no patrí ku cti najmä všetkým učiteľom a trénerom, že dokážu i napriek tomu svojich zverencov motivovať a pripraviť na súťaže Turčianskych hier. Najlepší dôkaz o tom možno nájsť na sídlisku v Záturčí. Chýba mu dodnes telocvičňa, bežecká dráha, vrhačské, či skokanské sektory. Našťastie, nechýba dosť priestoru, na ktorom sa dá behať a hádzať a chuť niečo dokázať. Výsledok? Traja žiaci tejto školy brali na Turčiankach medaily za výkony v hode kriketovou loptičkou a dvaja vo vytrvalostných behoch!
Najhodnotnejšie výkony
Dobrá pripravenosť súťažiacich, priaznivé klimatické podmienky, kvalitne pripravená atletická dráha a skokanské sektory boli zárukou, že aj v tomto ročníku atletických súťaží THM možno očakávať výkony, hodné zvláštnej pozornosti. Rozhodcovský zbor určil nasledovnú päticu najlepších dosiahnutých výsledkov. Absolútne najhodnotnejší výkon 34,90 dosiahla štafeta mladších žiačok ZŠ Turany v zložení – Holecová, Lysická, Mateášová, Ujčeková. Druhé miesto v hodnotení patrí Mateášovej (Turany) za 145 cm v skoku do výšky mladších žiačok a tretie najlepšiemu vytrvalcovi tohto ročníka THM vrútočanovi Matejovi Fedákovi (ZŠ H. Zelinovej) za čas 2:53,03 na 1000m trati. Štvrtá priečka patrí Karine Ujčekovej (Turany) za čas 8,67 v behu na 60 m mladších žiačok a päticu najhodnotnejších výkonov uzatvára 443 cm Mateášovej (Turany) v skoku do diaľky mladších dievčat.
Najväčší smoliari
Ako každý rok na tomto podujatí, aj v poslednom ročníku bolo hneď niekoľko smoliarskych výkonov. Šprintérku ZŠ A. Stodolu Mirku Karlíkovú v behu na 60 m starších žiačok od bronzu a stupňa víťazov delila iba jediná stotina sekundy, Evu Agricolovú zo ZŠ Gorkého ul. v tej istej vekovej kategórii k takému istému úspechu zas 1cm v skoku do diaľky a Matejovi Cígerovi zo ZŠ Mudroňova ul. 2 cm vo vrhu guľou starších žiakov. Pod stupňom víťazov (5. miesto) skončil nakoniec aj najrýchlejší mladší žiak Daniel Nebožja zo ZŠ na Hurbanovej ul. Hoci postupoval do finálového behu s najlepším časom (8,80) z rozbehov a bol jasným favoritom nakoniec „zaspatie“ na štarte ho obralo nielen o prvenstvo v tejto disciplíne, ale ziskom troch zlatých medailí sa mohol spolu s turianskou atlétkou Bronislavou Mateášovou zapísať do histórie THM ako najúspešnejší pretekár atletických súťaží.
Opäť príjemné prekvapenie
Stáva sa už pravidlom, že turianski organizátori každý rok pripravia pre účastníkov súťaží nejaké prekvapenie, ktoré skvalitní, či oživí turčiansku olympiádu. Pred dvoma rokmi mala premiéru cieľová kamera a vetromer, vlani tartanová rozbehová dráha, zrekonštruované doskočisko pre skok do diaľky a špeciálne elektrooptické zariadenie pre meranie výkonov v hode kriketovou loptičkou. V tomto ročníku pribudla veľká otáčacia tabuľa zaznamenávajúca výkony pretekárov v skokanskom a vrhačskom sektore a po dlhých rokoch aj štartové čísla na dresoch pretekárov umožňujúce lepšiu orientáciu rozhodcom, ale aj divákom. Nuž a kým po dráhe behali stovky bežcov, okolo areálu konský záprah s kočom a šťastnými deťmi, ktorých bolo na štadióne pod Fatranským Kriváňom opäť neúrekom. Za nich za všetkých patrí obetavým organizátorom tohto jedinečného predstavenia obdiv, uznanie a vďaka.
Medailisti atletických súťaží
46. ročníka THM
MLADŠÍ ŽIACI
60 m: 1. Oliver Paulovič (MT Mudroňova) 8,93, 2. Lukáš Kraus (MT Gymn.Lettricha) 8,95, 3. Denis Ciesarik (MT A. Stodolu) 9,04, 800 m: 1. Lukáš Ondrejka (MT Jahodnícka) 2:34,11, 2. Denis Ciesarik (MT A. Stodolu) 2:35,66, 3. Marek Husár (MT Priehradná) 2:36,75, diaľka: 1. Daniel Nebožka (MT Hurbanova) 434, 2. Branislav Ličko (Turany) 422, 3. Richard Leckéši (Vrútky - H. Zelinovej) 420, výška: 1. Jozef Kollár (MT Hurbanova) 130, 2. Adrián Púček (MT Priehradná) 125, 3. Jakub Kraľovanský (MT A. Dubčeka) 125, kriket: Peter Maťko (Benice) 48,15, 2. Ondrej Šimo (Košťany) 47,71, 3. Adrián Gajdoš (MT A. Stodolu) štafeta 4 x 60 m: 1. ZŠ Martin Hurbanova ul. 34,94, 2. ZŠ Martin Jahodnícka ul. 35,63, 3. ZŠ Martin Mudroňova ul. 36,00.
MLADŠIE ŽIAČKY
60 m: Karina Ujčeková (Turany) 8,67, 2. Jana Kubalová (MT - Súkr. ZŠ Východná) 8,84, 3. Pavlína Závadská (MT – Gymn. Lettricha) 9,06, 800 m: 1. Michaela Ličková (Turč. Teplice) 2:46,82, 2. Patrícia Fischerová (Sučany) 2:50,36, 3. Kristína Sopóciová (Benice) 2:51,53, diaľka: 1. Bronislava Mateášová (Turany) 443, 2. Nikola Kľusková (Turany) 395, 3. Terézia Sarnovská (MT A. Dubčeka) 392, výška: 1. Bronislava Mateášová (Turany) 145, 2. Nikola Kľusková (Turany) 135, 2. Michaela Krivošová (MT A. Dubčeka) 135, kriket: Martina Čapčíková (MT A. Stodolu) 40,32, 2. Lucia Pšenčíková (MT J. Krónera) 38,66, 3. Michaela Bartošová (Košťany) 38,55, štafeta 4 x 60 m: ZŠ Turany 34,90, 2. Gymnázium J. Lettricha Martin 36,91 3. ZŠ Martin Ul. A. Dubčeka 37,13.
STARŠÍ ŽIACI
60 m: Matej Rossa (MT Gorkého) 7,79, 2. Peter Mucha (MT Jahodnícka) 7,87, 3. Dušan Striško (MT Mudroňova) 7,91, 300 m: 1. Peter Mucha (MT Jahodnícka) 40,50, 2. Martin Kováč (MT Gorkého) 41,45, 3. Marek Ďugel (Sučany) 44,24, 1000 m: 1. Matej Fedák (Vrútky H. Zelinovej) 2:53,05, 2. Peter Kluknavský (MT A. Stodolu) 3:01,30, 3. Ján Somora (MT Gorkého) 3:02,88, diaľka: 1. Matej Rossa (MT Gorkého) 549, 2. Jozef Knap (MT A. Stodolu) 520, 3. Matej Lužbeťák (MT Gymn. Lettricha) 509, výška: 1. Martin Kováč (MT Priehradná) 170, 2. Ondrej Krivuš (MT A. Dubčeka) 165, 3. Jakub Mydlo (Vrútky H. Zelinovej) 160, Milan Muňko (MT Priehradná) 160, guľa: 1. Radovan Gubány (Benice) 10,01, 2. Jakub Rybárik (MT Dolinského) 9,70, 3. Richard Pánik (MT Gorkého) 9,60, kriket: 1. Jakub Rybárik (MT Dolinského) 66,00, 2. Ladislav Szabó (MT Mudroňova) 64,97, 3. Richard Pánik (MT Gorkého) 64,79, štafeta 4 x 60 m: 1. ZŠ Martin Jahodnícka ul. 31,17, 2. ZŠ Martin Gorkého ul. 31,56, 3. ZŠ Vrútky, H. Zelinovej 31,78.
STARŠIE ŽIAČKY
60 m: 1. Eva Agricolová (MT Gorkého) 8,52, 2. Lenka Bíziková (Vrútka H. Zelinovej) 8,76, 3. Lucia Košútová (MT Hurbanova) 8,85, 300 m: 1. Kristína Kadlecová (MT Gymn. Lettricha) 48,10, 2. Slávka Zubercová (MT Gymn. Lettricha) 48,72, 3. Nikoleta Holková (MT Hurbanova) 49,84, 800 m: 1. Lucia Panúšková (MT Gymn. Lettricha) 2:45,05, 2. Laura Gorcovská (MT Hurbanova) 2:46,36, 3. Šárka Zubercová (MT Gymn. Lettricha) 2:48,39, diaľka: 1. Lenka Bíziková (Vrútky H. Zelinovej) 461, 2. Monika Maňková (MT Gorkého) 448, 3. Alexandra Orlická (Vrútky H. Zelinovej) 438, výška: 1. Veronika Chalušová (MT Priehradná) 145, 2. Zuzana Adamcová (MT Priehradná) 140, 3. Petra Mojžišová a Alexandra Hybenová (Turany) 130, guľa: 1. Karina Morgošová (Turany) 9,62, 2. Petra Augustíniová (Vrútky H. Zelinovej) 8,60, 3. Lucia Štricová (Vrútky H. Zelinovej) 8,44, kriket: 1. Lea Lipenská (MT A. Stodolu) 46,93, 2. Mária Moškvanová (Košťany) 45,29, 3. Zuzana Jančeková (Košťany) 44,57, štafeta 4 x 60 m: 1. Gymnázium Lettricha Martin 35,34, 2. ZŠ H. Zelinovej Vrútky 35,66, 3. ZŠ Hurbanova ul. Martin 35,72. Pripravil: Martin Ferenčík

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 5. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 6. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 2. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 3. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 4. Atos má „platinovú“ medailu EcoVadis za postoj k udržateľnosti
 5. Jablone prinášajú už tretiu úrodu. A je rovnako bohatá.
 6. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 8. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 326
 2. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 5 209
 3. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 745
 4. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 608
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 745
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 626
 7. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 565
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 605

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Samota
 2. Tupou Ceruzou: Ukrajinské referendum
 3. Marián Betík: Veselo o slovenskom futbale
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom?
 5. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 6. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 7. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 8. Jozef Javurek: Kurátor
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 13 062
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 762
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 917
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 344
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 626
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 583
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 537
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 334
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tanečníci z Martina na Majstrovstvách sveta vo Švédsku.

Tento rok je pre nich mimoriadne plodný a za posledných 32 rokov najúspešnejší.


Sabina Petrovičová 3 h
Medveď hnedý.

Situáciu monitoruje aj Správa Národného parku Veľká Fatra.


6 h

Tipujte bez rizika a vyhrajte.


7 h

Za posledné štyri sa mesto Martin hospodársky výrazne ozdravuje. Jeho úverová zadlženosť klesla oproti začiatku volebného obdobia o takmer 22 percent.


10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vodiči musia rátať s obmedzeniami.


13 h

Fakultná nemocnica Nitra plne rešpektuje rozhodnutie krajského súdu, povedala hovorkyňa.


7 h

Trenčianska železničná polícia obvinila 34-ročného muža z okresu Nové Mesto nad Váhom z prečinu výtržníctva.


SITA 28. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Samota
 2. Tupou Ceruzou: Ukrajinské referendum
 3. Marián Betík: Veselo o slovenskom futbale
 4. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom?
 5. Mirka Polohová: O jeseni, prvých gaštanoch a radosti
 6. Marek Kytka: Skvelý Pavol Regenda opäť skóroval v drese káčerov a Šimon Nemec v Devils podal kvalitný výkon
 7. ADRA Slovensko: Ukrajina | Pomoc pre oslobodené mesto Izium a nový projekt humanitárnej pomoci
 8. Jozef Javurek: Kurátor
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 13 062
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 10 762
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 917
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 344
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 626
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 583
 7. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 537
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 334
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?