Štvrtok, 21. október, 2021 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Mária Hrúzová z Necpál porodila Maďarom velikána

Sándor Petőfi sa narodil v rodine zámožného mäsiara, v ktorej sa remeslo dedilo. Podal sa však na matku – ľudovú poetku Máriu Hrúzovú z Necpál a vyrástol v najväčšieho maďarského básnika. Kým ju Maďari za to blahorečia, Slováci jej nevedia odpustiť, že ne

ovplyvnila synovu náklonnosť k svojmu národu, ktorý Sándor za národ nepovažoval. Najnovšie výskumy však dokazujú, že Sándor sa vrátil k slovanskému pôvodu a zomrel v Rusku ako Alexander Petrovič.
Z Necpál na Dolnú zem
Pretože meno Sándora Petőfiho zavážilo v dejinách oveľa viac ako jeho slovenskej matky, nemôžeme vám sprostredkovať príbeh, v ktorom by sa obe postavy vyskytovali rovnakou mierou. O matke slávneho básnika sa zachovali len základné údaje. S istotou vieme, že Mária Hrúzová prežila detstvo i mladosť v Necpaloch, i keď sa či v Maďarsku alebo na Slovensku dlho hovorilo, že matka najväčšieho maďarského básnika pochádzala z Liešna pri Slovenskom Pravne. Do týchto končín sa po jej stopách kedysi dávno vydal aj literárny historik Rudo Brtáň. Našiel tu Hrúzovcov „na hrúzu„ a aj akúsi Máriu rovnakého priezviska. Na necpalskej matrike je však nezvratný dôkaz, že ľudová poetka Mária Hrúzová sa narodila presne pred 215 rokmi 26. augusta 1791 na druhej strane Turca. Pochádzala z 10 detí, z ktorých sa dospelého veku dožilo len 5, z nich ona bola najstaršia.
I keď je pravda, že v okolí Liešna, Kaľamenovej a v Mošovciach doposiaľ bývajú vzdialení príbuzní Sándora Petőfiho. V Mošovciach predsa žili Máriini starí rodičia a narodil sa tu i jej otec Ján, ktorý sa živil čižmárstvom, a jeho brat Juraj, ktorý bol prvým učiteľom básnika Janka Kollára. Ten ho, mimochodom, na Dolnej zemi pochoval. Juraj bol prvý z rodiny, kto sa z Turca odsťahoval na maďarskú zem. V roku 1812 tu pozval aj brata Jána, už vdovca, s deťmi. V cudzej zemi sa rodina prebíjala životom a živila rôznymi zamestnaniami. Otec rodiny tu pôsobil ako kočiš, ktorý sa znova oženil s Evou Drheľovou. Mária žila v blízkosti strýka Juraja na slovenskej fare v Maglóde, kde robila práčku a slúžku. Tu sa zoznámila s mäsiarom Štefanom Petrovičom zo stredného Považia, no niektoré pramene ho označujú za Chorváta alebo Srba.
Túžil by hercom
Petrovičovci bola stará mäsiarska a krčmárska rodina, kde sa remeslo dedilo. Zrejme aj malého Alexandra Petroviča, narodeného v prvý deň v roku 1823
v meste Malý Kéreš so slovenským osadenstvom, alebo mladšieho Štefana čakal život mäsiara. To by sa však nemohol narodiť matke – poetke, ktorá mu čítavala básne a rozprávky o Jánošíkovi, ktoré sa, mimochodom, stali základom pre najznámejšiu baladu Víťaz Janko.
Petrovičovci žili v majetných pomeroch. Otec si mohol dovoliť platiť svojim synom čo najlepšie školy. Alexander preto za krátky čas vystriedal niekoľko škôl. Rodným jazykom v dome bola slovenčina. Necpalčanka Mária Hrúzová sa maďarsky nikdy poriadne nenaučila a hovorí sa, že básnik Alexander zas po slovensky, i keď niektorí tvrdia, že prvé básne napísal „po našom„. Doma sa dorozumievali zrejme len takou „hatlaninou„ oboch rečí. Rodičia sa odmalička snažili Alexandra vychovávať v ich jazyku. Hoci sa presťahovali do čisto maďarskej dediny, posielali ho do škôl, kde sa síce vyučovalo výlučne v maďarčine, no navštevovalo ich veľa Slovákov.
Po konfirmácii (povráva sa, že ho konfirmoval sám Ján Kollár) ho rodičia poslali na evanjelické gymnázium do Aszódu, kde si obľúbil Slováka profesora Štefana Koreňa. Napísal tu svoju prvú báseň, no jeho štúdiá skončili priskoro. Znenazdajky si zmyslel, že odíde zo školy a pôjde k potulným hercom. Otec v snahe zabrániť roztopašnému rozhodnutiu, poslal syna na Slovensko – na gymnázium do Banskej Štiavnice. V tom čase už Petrovičovci treli biedu. Otec zbankrotoval a na synove štúdiá nahromadil posledné peniaze.
Sládkoviov spolužiak
Ani v Banskej Štiavnici ho slovenčina neoslovila. Príliš dlho žil medzi Maďarmi. Školu navštevoval s viacerými štúrovcami s menej známymi menami, ale aj Mikulášom Ilgom, zemanom z Dražkoviec, dobrodružným bonvivánom Baltazárom Tomčánym z Tomčian a Andrejom Sládkovičom. Hoci už Petőfi dlhšie písal básne v maďarčine, historici tvrdia, že Banská Štiavnica ho mohla získať na slovenskú stranu. Na gymnáziu fungovali dva literárne krúžky, jeden slovenský, druhý maďarský. Sládkovič chcel svojho druha získať do svojho slovenského, no predbehol ho Ľudovít Seberíny, syn tamojšieho farára, kvôli ktorému ostal Alexander Maďarom a neskôr si pomaďarčil aj meno na Sándor Petőfi.
Učenie Sándorovi na slovenskej škole veľmi nešlo. Prepadol z maďarských dejín, kvôli čomu ho otec odmietol viac financovať. Zachovala sa anekdota, že keď už nemal mladý básnik čo jesť, zašiel na katolícku faru, kde si ponadával na evanjelikov a sľúbiac, že konvertuje, dostal od farára dvojzlatník v striebre.
Sándor Petőfi bol vraj veselý a vtipný človek. Asi v tomto duchu pojal svoj ďalší osud. Zanechal školu a zo vzdoru voči rodičom si v roku 1839 obliekol uniformu a zotrval v nej vyše roka. Znova sa v ňom ozvala túžba po herectve. Živil sa teda ním, rovnako ako prekladateľ a prepisovateľ snemovných správ. Zároveň však písal básne, ktorými začal prenikať do literárneho povedomia. Spočiatku sú ľudové, neskôr skĺzajú do politiky, rovnako ako on.
Predpovedal svoju smr
Sándor Petőfi napísal za celý svoj život básne len pre štyri ženy. Veľké množstvo patrí matke, prvé ľúbostné napísal vzdialenej, pätnásťročnej priateľke, i keď tesne po jej smrti o rok požiadal o ruku veľmi bohatú Bertu Medňanskú, ku ktorej lásku zvečnil v cykle Perly lásky, a tie posledné sú považované za najkrajšie maďarské ľúbostné vyznania. Patrili Júlii Szendreyovej, ktorú v roku 1846 stretol na stoličnom bále. Júlia bola dcéra správcu grófskeho majetku, ktorý ju básnikovi s neistou budúcnosťou nechcel dať. Aj napriek tomu sa v deň prvého výročia svojho zoznámenia zosobášili. Petőfiho básne hovoria, že v manželstve bol šťastný. Bol by aj naďalej, keby nepokúšal osud...
Cítiac, že sa blíži revolúcia, chcel pre svoju vlasť niečo urobiť. Nemali to byť básne. Kandidoval spolu s ďalším pomaďarčeným Turčanom Lajosom Kossuthom do parlamentu za poslanca, no tamojší Slováci ho považovali za zradcu a Maďari zas za privandrovalca. S myšlienkou bojovať za samostatné a silné Maďarsko so všetkými národmi, ktoré mu patrili, vstúpil do revolúcie proti Habsburgovcom ako vysoký dôstojník. V jednej z poslednej bitiek 31. júla 1849 v Rumunsku neposlúchol generála, aby opustil bojové pole, a naposledy ho videli utekať pred kopijami kozákov. Pred smrťou si uprostred boja vraj dvadsaťšesťročný básnik zapisoval verše do zápisníka, v ktorých predpovedal svoj skon. Tak ako v mnohých predtým. Deň, v ktorý sa odohrala bitka, sa považuje za dátum jeho smrti, lebo viac ho živého nevideli. Telo Sándora Petőfiho však nikdy nenašli, hoci preskúmali všetky telá v masovom hrobe. Aj napriek tomu ho Maďari začali okamžite oslavovať ako hrdinu, ktorý padol za ideály a práva maďarského národa.
Ako Petrovi sa narodil, tak aj zomrel
Tu by sa príbeh maďarského syna slovenskej Márie Hrúzovej mohol zdanlivo končiť. Lenže... O dvadsať rokov sa začali objavovať správy, že Petőfi nezomrel, padol do ruského zajatia a živorí v sibírskych olovených baniach. Aj neskôr sa hlásili očití svedkovia, ktorí videli jeho hrob. V roku 1989 sa nad jeho hrobom s krížom číslo 7
stretli maďarskí, ruskí a americkí antropológovia, ktorí po exhumácii jeho mŕtvoly jednoznačne potvrdili, že telesné pozostatky naozaj patria najväčšiemu maďarskému básnikovi. Pre Maďarov to bol ťažký úder. Viera v hrdinu sa otriasla. O to horšie znášali, že na kríži mal napísané meno, s akým sa narodil: Alexander Petrovič. Spomínaná expertná skupina zistila, že po príchode do ruského zajatia sa Petőfi zžil s tamojším národom a vrátil sa k pôvodnému menu. Naučil sa po rusky a v tomto jazyku písal aj verše. Oženil sa v obci Barguzino s poštárovou dcérou, s ktorou mal dieťa, a stal sa strážmajstrom v meste Čita. Zomrel v mladom veku na otravu krvi. Maďari jeho návrat k Slovanom, rodu rodičov, považovali za zradu. Nikdy túto verziu neuznali, aj naďalej zahaľujú jeho smrť tajomstvom a považujú ho za svojho... hrdinu i básnika.
Neustále sa objavuje otázka: Komu Petőfi patrí? Narodil sa ako Slovák, žil ako Maďar a zomrel ako Rus. Odpoveď je jednoduchá: narodil sa slovenským rodičom, ktorí keby ho vychovávali v čisto slovenskom, a nie maďarskom prostredí, nikdy by táto otázka ani nepadla. Dá sa povedať, že Petőfiho dokázalo prostredie, v akom dlhšie žil, príliš ovplyvniť.
Keď už sme doviedli Petőfiho osud do konca, patrilo by sa spomenúť aj rodičov. Obaja sú pochovaní v Malom Kéreši, kde sa narodili ich synovia. Čo sa stalo s bratom Štefanom, nevieme. Mária Hrúzová zomrela len čosi vyše dvoch mesiacov pred smrťou či zmiznutím svojho slávneho syna - 17. mája 1849 na choleru a v matrike je už uvedená ako vdova. Otec zomrel na bojisku, keďže syna počas revolúcie sprevádzal. Z „maďarského„ manželstva Sándora Petőfiho alebo radšej Alexandra Petroviča vzišiel syn Zoltán a jeho manželka Júlia sa rok po jeho smrti znova vydala.

Najčítanejšie na My Turiec

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 2. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 3. Šéf Accenture: Nie je nič nezvyčajné, že mám paralelne dva mítingy naraz
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. 4 hi-tech inovácie, ktoré zmenia Slovensko
 6. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 8. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 1. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 2. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 7. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 8. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 9. Stanovisko Asociácie moderných benefitov k TK RÚZ
 10. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 22 961
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 132
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 166
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 835
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 825
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 735
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 347
 8. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 3 079
 9. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 2 871
 10. Bratislavu bude sprevádzať luxus 2 692

Blogy SME

 1. Rudolf Pado: Čo Vlčan netuší alebo vedome ignoruje
 2. Juraj Halička: Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči
 3. INEKO: Koronakríza sa v roku 2020 podpísala pod nárast dlhu miest zo 180 na 197 eur na obyvateľa
 4. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 5. Anna Záhorčáková: Vymysli appku, ktorá zlepší svet!
 6. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 7. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 8. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 011
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 462
 3. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 343
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 948
 5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 755
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 674
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 748
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 4 551
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Martin fantasticky zvládol súboj na ľade Humenného.

Naši poriadne zaskočili favorizované Humenné a domov si doviezli všetky body. Do útoku k Linetovi a Tiainenovi výborne zapadol navrátilec Paulíny.


1 h
Ľudia do komunálneho odpadu vyhodili aj to, čo by mali separovať.

Obec plánuje robiť kontroly častejšie, nateraz neporiadnikov rieši napomenutím.


3 h

Prinášame rozhovor s Michalom Mertinyákom, výkonným riaditeľom Únie ligových klubov, ktorá je strešným orgánom najvyššej futbalovej súťaže


4 h
Nové lavičky majú slúžiť všetkým občanom.

Nové miesta na sedenie sa nachádzajú pri autobusových zastávkach, tiež pri cintoríne či detskom ihrisku.


Henrieta Paulovičová 17 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Muža bez respirátora policajti najskôr vyviedli z budovy Klientskeho centra Okresného úradu v Prievidzi a následne ho za pomoci donucovacích prostriedkov spacifikovali. Zatiaľ čo verejnosť postup polície kritizuje, oni sa obhajujú a situáciu vysvetľujú.


20. okt

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 24 h

Zlyhanie softvéru označila za dezinformáciu.


21 h

Blogy SME

 1. Rudolf Pado: Čo Vlčan netuší alebo vedome ignoruje
 2. Juraj Halička: Supervýkonné a dokonale presné, také sú naše oči
 3. INEKO: Koronakríza sa v roku 2020 podpísala pod nárast dlhu miest zo 180 na 197 eur na obyvateľa
 4. Miroslav Židek: Čím sú čísla?
 5. Anna Záhorčáková: Vymysli appku, ktorá zlepší svet!
 6. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak anebo sedm pražských zastavení. Dnes první, všehochuť bez ladu a skladu (pragomix).
 7. Jan Pražák: Budeš se nám starat o dítě, maminko
 8. Samuel Ivančák: Úvaha (nielen) o rozhlasových kvótach
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 011
 2. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 6 462
 3. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 6 343
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 948
 5. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 5 755
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 674
 7. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 4 748
 8. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 4 551
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 4. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal

Už ste čítali?