Martin - Starý parovod má už za sebou polstoročie prevádzky a keďže je kvôli vysokým stratám a zrušeniu niektorých odberov (bývalé mliekárne...) neekonomická, rozhodol sa investor – Martinská teplárenská – nahradiť staré rozvody modernými horúcovodnými. Súčasne vybuduje aj 60 nových horúcovodných odovzdávacich staníc tepla. Táto investičná akcia si vyžiada približne 60 miliónov korún.
„Stavbu sme začali pripravovať pred dvoma rokmi,“ hovorí predseda predstavenstva a riaditeľ akciovej spoločnosti Martinská teplárenská Miroslav Kadlec. „Spracovali sme štúdiu, projekt pre stavebné povolenie. Vlani, po uskutočnení výberového konania, bola podpísaná zmluva s dodávateľom, ktorým je firma Energocontrols Žilina.“ Ako nám ďalej povedal, pôvodným zámerom bolo stavbu realizovať tak, aby bola do leta dokončená, ale keďže sa predlžilo stavebné konanie, nemohli začať stavať v apríli. „Platné stavebné povolenie sme mali až od júla. Navyše sa vyskytli problémy s odberateľmi. Pretože stavba ide cez množstvo cudzích pozemkov, museli sme to riešiť zmluvami o vecných bremenách, pričom v niektorých prípadoch nám rokovanie s majiteľmi pozemkov spôsobilo problémy a odkrojilo z času. Dokonca v jednom prípade sa odberateľ odvolal proti stavebnému rozhodnutiu, čo tiež znamenalo ďalšie zdržanie. Pôvodne sa uvažovalo, že stavba sa bude realizovať tri mesiace. Mali sme zámer skrátiť termíny. Lenže počas výstavby sa vyskytli aj ďalšie ťažkosti. Spôsobili ich položené inžinierske siete, plyn, voda, elektrina. Ich položenie v zemi sa málokedy zhodovalo so skutočnosťou na projektoch, preto sme museli po celej trase operatívne riešiť problémy. Doteraz sa vyskytlo 12 vážnych kolízií, ktoré sme museli projekčne, materiálovo aj montážne riešiť,“ pokračuje Miroslav Kadlec.
V súvislosti s touto stavbou sa vynorili obavy, či ju vôbec dodávatelia stihnú dokončiť do začiatku vykurovacej sezóny. Miroslav Kadlec ich vyvracia, pretože rekonštrukciu robí dodávateľ tak, že starý parovod zostal stále v prevádzke. „Dodávky tepla sme vôbec neprerušili a až v závere budeme mať na ostré prepojenie jeden týždeň. To sme našim odberateľom tepla aj oznámili. Doteraz stavba nikoho, čo sa týka tepla, neobmedzovala.“
Viac odberateľov, ako sa nám posťažovali, trápia však rozkopané priedomia a dvory. Dva mesiace rozkopávok sa im zdá pridlho. Domnievajú sa, že stavbári si dávajú načas, že predsa za taký dlhý čas už dávno mohli niektoré úseky, najmä tie, ktoré obmedzujú odberateľov, aj dokončiť. „Ešte predtým, ako sa rozvody zasypú, treba robiť tlakové skúšky, a to sa nedá robiť po každých päťdesiatich metroch. Technológia nábehu nového horúcovodu si vyžaduje ponechať otvorené úseky v osových kompenzátoroch až do nabehnutia systému. Navyše okrem rúr sa do zeme kladie aj optický kábel, ktorý budeme využívať na riadenie výmenníkových staníc, takže aj preto zostávajú niektoré výkopy stále otvorené,“ tvrdí Miroslav Kadlec.
Aj podľa dodatku k zmluve o vykonaní prác, by to už ale nemalo dlho trvať. S dodávateľom má investor dohodnutý termín ukončenia a nábehu nového horúcovodu do 30. septembra, pričom terénne úpravy majú dokončiť do 30. októbra. Podľa súčasného stavu aj laik rozpozná, že ak by chcel dodávateľ termín stihnúť, musí poriadne pridať.