Do školy v pyžame

Neexistuje vari školák, ktorý by radšej chorý sedel doma a nechodil do školy a medzi kamarátov. Ak sa však dostane do nemocnice, učeniu sa nevyhne. Tentoraz je to však naopak – nie žiak chodí do školy, ale škola za ním. Priamo k lôžku. Základná škola a m

Neexistuje vari školák, ktorý by radšej chorý sedel doma a nechodil do školy a medzi kamarátov. Ak sa však dostane do nemocnice, učeniu sa nevyhne. Tentoraz je to však naopak – nie žiak chodí do školy, ale škola za ním. Priamo k lôžku.
Základná škola a materská škola pri MFN v Martine svojim detským pacientom poskytuje výchovu a vzdelávanie už 44 rokov. Jej žiakom sa stáva každé dieťa do ukončenia povinnej školskej dochádzky, ktoré sa objaví na niektorom z oddelení MFN čo i len na krátky čas. Jediným dôvodom, ktorý dieťa oslobodí od povinnosti nasávať vedomosti, počítať príklady, je jeho zlý zdravotný stav. O tom však rozhoduje jeho ošetrujúci lekár.
„Ak má dieťa vysokú teplotu, je napojené na infúziu, necíti sa dobre, alebo je po operácii, lekár nás na to upozorní a dieťa sa samozrejme neučí,“ vysvetlila riaditeľka nemocničnej školy Renáta Šmáliková. V inom prípade sa učeniu nevyhne. Každý deň ho čaká maximálne trojhodinovka predmetov podľa rozvrhu, ktoré sa učí aj na svojej kmeňovej škole - samozrejme, okrem hudobnej, telesnej, etickej a náboženskej výchovy. Výtvarná výchova a prvky pracovného vyučovania sú zaraďované do školského klubu detí, ktorého činnosť sa organizuje v popoludňajších hodinách pod vedením skúsených špeciálnych pedagogičiek - vychovávateliek. Základná škola pri Martinskej fakultnej nemocnici, ktorej zriaďovateľom je Krajský školský úrad v Žiline, zamestnáva jednu učiteľku materskej školy, tri učiteľky základnej školy a tri vychovávateľky školského klubu so vzdelaním špeciálnej pedagogiky, ktoré pracujú so žiakmi na štrnástich oddeleniach MFN. Hoci majú kratšie vyučovacie hodiny ako na bežných školách, žiadna z učiteliek by s nimi asi nemenila. „Ktorákoľvek z nás by vám povedala, že na začiatku chcela odtiaľto ujsť. Je to obrovská psychická záťaž, predstavte si, že dennodenne pracujeme s chorými deťmi rôznych diagnóz, s deťmi, u ktorých je neraz perspektíva budúcnosti veľmi nejasná... Bohužiaľ, niekedy sa musíme vyrovnať aj so smrťou...Všetky ťažké chvíle nám však nahradí úsmev dieťaťa, jeho rozžiarené šťastné oči vo chvíli, keď nám s obrovskou radosťou oznamuje: Som zdravý, odchádzam domov a za všetko ďakujem,“ skonštatovala riaditeľka školy.
Vzdelávanie v pyžame v nemocničnej škole nie je márne. Školákom nahrádza nedobrovoľnú absenciu v kmeňovej škole. „Ak sa žiaci zúčastňujú vyučovania, jeho kmeňovým školám pošleme známky, ktoré sú povinné akceptovať a zahrnúť do klasifikácie, vysvedčenie vydáva iba kmeňová škola . Často sa stretávame s problémom – neochotou uznávať naše hodnotenie. Nepopierame, že výsledky od nás sú spravidla lepšie, pretože vyučovanie prebieha trošku inak – individuálne, priateľským rozhovorom, počas ktorého zisťujeme vzdelanostnú úroveň malého pacienta, snažíme sa odhaliť jeho slabé miesta, na odstraňovaní ktorých potom pracujú pedagógovia - učiteľka a vychovávateľka v úzkej spolupráci. Žiakovi vysvetlíme učivo z učebnice - využívame pritom počítač, poobede v klube má možnosť si ho precvičiť a utvrdiť za pomoci vychovávateľky. Neraz sa stáva, že hneď na druhý deň sa žiačik sám hlási, aby sme ho preskúšali a ohodnotili. Nie je to však také klasické a prísne skúšanie, dokonca nepíšeme ani písomky. Vieme, že nemôžeme očakávať žiadne zázraky. Veď chorým deťom v nemocničnom prostredí veľmi do učenia nie je. Nechceme ich tým priveľmi zaťažovať. Veď v prvom rade sú tu preto, aby sa vyliečili. Prihliadame aj na to, že mnohé, hoci im to stav len sťažka dovoľuje, sa dobrovoľne učia, i keď v rámci svojich možností.“
Avšak na detských oddeleniach ležia aj stredoškoláci. Im vymeškané hodiny v škole základná škola samozrejme neospravedlňuje – s výnimkou študentov viacročných gymnázií (do veku ukončenia povinnej školskej dochádzky). Stredoškolskej mládeži vyhláška povoľuje zaradenie do činnosti školského klubu v poobedňajších hodinách.
V minulom školskom roku nemocničné učiteľky vyučovali 822 detí zo základných škôl, do klubu ich spolu so stredoškolákmi chodilo 858 , starali sa tiež o 619 škôlkarov.
Tento školský rok otvorili jednu triedu pre škôlkarov, tri triedy základnej školy a tri oddelenia školského klubu. Svoju každodennú prácu musia pedagógovia zosúladiť s prácou lekárov, psychológov, zdravotných sestier. Keďže vekové zloženie na jednotlivých oddeleniach je rôzne, vyučovanie prebieha individuálnou formou. „Musíme spájať ročníky, čo je namáhavé s prihliadnutím na jednotlivých žiakov a ich ochorenie. Učiteľka sa napríklad najprv venuje prvákovi a zároveň aj ôsmakovi. Kým s jedným počíta príklad, druhý pracuje samostatne.“
Vyučovanie trvá od rána ôsmej do obeda, kedy nastupuje vychovávateľka. Tá od učiteľky preberie informácie o tom, čo sa učili a pokyny, čo s deťmi precvičovať. Okrem každodennej prípravy na vyučovanie je práca v školskom klube zameraná na neustálu tvorbu rôznych prác, výrobu nápaditých ozdobných predmetov, vytváranie výtvarných prác novými, príťažlivými a netradičnými technikami, ktoré deti ešte nepoznajú. „Veľa s deťmi experimentujeme, vytvárame rozličné ozdobné a darčekové predmety, ktoré si môžu zobrať domov pre svojich najbližších,“ vysvetlila R. Šmáliková. Vychovávateľky s deťmi pracujú v špeciálnej miestnosti, ktorá je odlišná od nemocničnej izby. Je vyzdobená prácami detí, pracuje sa v radostnej, veselej atmosfére, pričom deti často počúvajú hudbu. Na oddeleniach vznikajú individuálne, ale hlavne kolektívne práce, ktoré prinášajú deťom pocit spokojnosti, nesmiernej radosti, čo spolu dokázali, čím ich vychovávame k spolupatričnosti, ohľaduplnosti, prispôsobovaniu sa...
„Prekrásnymi, originálnymi, nápaditými umeleckými dielkami sa snažíme svojou troškou prispieť k estetizácii nemocničného prostredia. Mnohé z nich zdobia priestory jednotlivých kliník MFN, ale aj mnohé súkromné ambulancie v meste. Výrobky detí sa stretávajú s veľkým záujmom, obdivom a uznaním. Mnohí ani netušia, že deťom hospitalizovaným v nemocnici je venovaná takáto pozornosť a že sa týmto spôsobom rozvíja ich zručnosť a neraz i umelecký talent,“ s pýchou dodala pani riaditeľka Renáta Šmáliková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 563
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 464
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 385
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 358
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Takto sa deti rozlúčili so zimou a veria, že prebudili Živu – bohyňu jari a života.

Deti sa rozlúčili so zimou.


Jana Siráňová
Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 563
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 661
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 464
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 594
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 463
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 385
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 358
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 436
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?