o Slovákmi v tomto meste a s ich partnermi, s ktorými Martin spolupracuje už niekoľko rokov. Na slávnostnej večeri, ktorú usporiadal generálny konzul SR Ján Süli s manželkou, sa Martinčania stretli napríklad aj s predsedom Čabianskej organizácie Slovákov Michalom Lásikom, zástupkyňami Úradu vlády SR pre národnostné menšiny či zástupcami Matice slovenskej. Ďalší deň už patril oslavám pod názvom Slovenský deň, ktorého motívom bolo 17. výročie vzniku Čabianskej organizácie Slovákov (ČOS) a 10. výročie založenia Domu slovenskej kultúry v Békešskej Čabe. Program sa dopoludnia začal seminárom Partnerstvo. O spolupráci Martina a Slovákov v Békešskej Čabe hovoril v krátkosti aj viceprimátor mesta Ladislav Bevilaqua. V rámci svojho príspevku správca Matice slovenskej v Martine Miroslav Bielik odovzdal Domu slovenskej kultúry a Jánovi Chlebnickému zlatú cyrilo-metodskú mincu Matice slovenskej za jeho významný prínos k vedeckému poznávaniu života Slovákov na dolnej zemi. J.Chlebnický bol okrem iného vedeckým tajomníkom Výskumného ústavu Slovákov v Békešskej Čabe a matičné ocenenie mu bolo udelené pri príležitosti jeho odchodu do dôchodku. Oslavy potom pokračovali slávnostným odhalením sochy Poézia, ktorú pre záhradu Domu urobil akademický sochár Arpád Račka. Tento vitálny 70-ročný pán patrí k príslušníkom generácie, ktorá vstúpila do slovenského výtvarného umenia v období po 2. svetovej vojne a jeho najznámejším dielom ostane asi navždy socha Maratónca (1960) umiestnená v Košiciach.
Slovenský deň bol zakončený veselým aj vážnym miešaním a plnením klobás v sprievode dobrej folklórnej hudby, ktoré zorganizovalo Slovenské osvetové centrum CSS. Členom poroty bol aj generálny konzul SR Ján Süli.
V ten deň piatok sa taktiež začal aj tradičný Čabiansky klobásový festival, ktorý trval až do nedele. Táto obrovská masová akcia zviditeľňuje Békešskú Čabu z roka na rok viac a viac. Festival nie je len súťažou v miešaní a výrobe klobás. Je to aj množstvo nádherných vôní šíriacich sa v okolí niekoľkých stanov a športovej haly, v ktorých sa festival koná. Sú to aj tematické výstavy, ukážky a ochutnávky rôznych potravinárskych domácich i zahraničných výrobkov, ale aj odborné konferencie a zábavné programy pre dospelých i deti. Aj v rámci ostatného – už ôsmeho – ročníka festivalu sa skutočne bolo na čo pozerať. Do hlavnej súťaže sa prihlásilo až 300 družstiev z Maďarska i zahraničia a dokopy vyrobili tristo kilogramov klobásy. Celú akciu navštívilo vyše
30 tisíc ľudí z celej Európy a dokonca aj z Japonska a USA.
Katarína Mažáriová