Otcova najmilšia

Najstaršia dcéra Michala Miloslava Hodžu, jedného z trojice najvýznamnejších slovenských národovcov, je jasným príkladom človeka, ktorý bol zaťažený rodinným menom a osudom. Informácie o tejto nesporne zaujímavej žene sa zväčša obmedzujú len na konštatáci

e: významná osvetová pracovníčka, nadaná ochotníčka, zanietená propagátorka vzdelávania dievčat a žien. Niekde za týmito slovami zostáva žena, ktorá jednoznačne predbehla svoju dobu – svojím vzdelaním, názormi a postojmi a ktorá nakoniec zaprela svoje ambície a obetovala sa rodine.
Vzdelaná aj bez školy
Mala len šesť rokov, keď v roku 1848 utekala s rodinou pred revolučnými udalosťami z Liptovského Mikuláša. Neskôr, keď prešli nepokojné časy, stala sa žiačkou J. D. Makovického a P. M. Bohúňa. Jej otec bol aj po roku 1848 v Liptovskom Mikuláši nepochybne centrálnou osobnosťou. Vzdelanie dostala Marína v rodine i mimo nej, v kruhu otcových blízkych. Okrem slovenčiny ovládala, slovom i písmom, nemčinu, maďarčinu, francúzštinu, ruštinu. Jej vedomosti, politickú orientáciu, zanietenie pre národné otázky ešte viac prehlbovali návštevy vtedajších významných osobností slovenského národa u jej otca na evanjelickej fare v Liptovskom Mikuláši. Častými hosťami tu boli J. M. Hurban, K. Kuzmány, J. Francisci, A. Sládkovič a mnohí iní. Sama Marína rada využívala možnosť cestovať. Ako mladá žena spoznala takmer celé Slovensko, Viedeň aj nemecké mestá.
Vzácna korešpondencia
Vynikajúci zdroj informácií sa ukrýva v zachovanej korešpondencii mladej ženy s Viliamom Paulinym-Tóthom. Prečo sa vlastne táto korešpondencia začala? Pauliny oslovil najstaršiu Hodžovu dcéru v decembri 1861 s nádejou, že v nej získa duchaplnú dopisovateľku pre oba časopisy, ktoré vydával - Černokňažník aj Sokol. Netušil, že získa omnoho viac. Vrúcny, intenzívny vzťah so spriaznenou dušou. Marína ho očarila, a nielen jeho. Hold jej vzdali aj dvaja významní štúrovskí básnici, Ján Botto a Andrej Sládkovič. Pikantné na celej korešpondencii je to, že o šestnásť rokov starší Pauliny bol už desať rokov ženatý s Vilhelmínou, rod. Tóthovou. V rokoch 1862 - 1865 bola výmena listov v plnom prúde. Marína nevynikla v literatúre, jej výbušný temperament a organizátorské schopnosti sa uplatnili skôr v hľadaní ciest a možností, ako sprístupniť vzdelanie mladým Slovenkám, ako zorganizovať slovenské dievčenské hnutie. Veru, neľahká úloha. Hatili ju predsudky a skostnatené predstavy o žene a jej mieste v rodine a spoločnosti. V aktivite Maríny Hodžovej spočiatku nebránili len spoločenské predsudky, ale aj prekážky zo strany rodičov. Jej húževnatosť a presvedčenie ju však neomylne viedli správnym smerom. Žiaľ, úrady Maríne oficiálne neschválili súkromný dievčenský spolok. Slovenská verejnosť bola informovaná o založení Slovenskej dievčenskej besedy v Liptovskom Mikuláši, ozývali sa podporné hlasy slovenských i slovanských študentov, vznikali oslavné básne na odvážnu Marínu. Vďaka verejným vystúpeniam sa dostávala čoraz viac do slovenského povedomia.
Odchod do Nemecka
Pre získanie nových vedomostí a pedagogických zručností sa Marína rozhodla odísť do dievčenského ústavu diakonistiek v nemeckom Neundettelsau. Na toto rozhodnutie mala vplyv aj rodinná situácia, potreba poobzerať sa po praktickom zamestnaní a v nemalej miere aj snaha zastaviť nežiaduci vývoj jej vzťahu so ženatým Paulinym-Tóthom. Marína si zvolila cestu tvrdého zapierania a hľadania vnútorného pokoja. V Nemecku jej však chýbala rodina a Slovensko. Po roku sa vrátila domov a v Liptovskom Mikuláši založila „dievčenský výchovný ústav“. Denne tu vyučovala 7 - 8 hodín a rok naplnený touto prácou považovala za najšťastnejší vo svojom živote. Pobyt v Nemecku ukončil aj vrúcny korešpondenčný vzťah medzi Marínou a Paulinym-Tóthom. Posledný list Marína Hodžová napísala 23. októbra 1865, po ktorom nasledovalo ešte stretnutie vo Viedni a po tom už len odmlčanie, ktoré zapríčinili rozdielne životné cesty. Hodžova rodina v čase pobytu Maríny v Nemecku prežívala kritické chvíle. Michal Miloslav Hodža musel opustiť cirkevný úrad a odsťahovať sa z fary. Rodina bývala v Liptovskom Mikuláši, Hodža striedavo v Mikuláši, Martine a Sučanoch.
Za otcovu obranu vo väzení
Marína bola aj talentovanou herečkou. Jej prvá známa rola bola Sokolová v Palárikovom Inkognite. K otcovi mala Marína vrúcny a hlboký vzťah. Mnohé jeho povahové črty zdedila a nakoniec aj jej osud pripomína otca: spočiatku zapálená, nadšená presadzovateľka vlastných ideálov, postupne triezvela, aby sa nakoniec dopracovala až ku skepse a zatrpknutosti. Pre Hodžu bola jeho najstaršia dcéra najbližšou spolupracovníčkou, sekretárkou, spolucestovateľkou. Keď sa spolu s J. D. Makovickým stal obeťou násilného prepadu, Marína horlivo bránila svojho otca. Vďaka tomu si od úradov vyslúžila za poburovanie štvordňové väzenie, neskôr zmenené na dvanásťhodinové domáce väzenie, no v očiach slovenskej verejnosti sa stala hrdinkou a zožala obdiv a úctu. Od tohto momentu začína vnútorný zápas našej hrdinky: voľba medzi vlastnými ambíciami, neistotou o vlastnú budúcnosť a realitou, ktorú kriticky vnímala. Otca nasledovala aj do vyhnanstva v Tešíne. Tu viedla otcovi domácnosť, starala sa o neho, udržiavala písomný kontakt s priateľmi na Slovensku. Keď jej otec v roku 1870 zomrel, odišla k sestre Božene do Trnavy. Na živobytie si zarábala súkromným vyučovaním a šitím. Návrat na Slovensko znamenal ďalšiu etapu jej života. Utiahla sa z verejného priestoru a uchýlila sa do súkromia. V tomto období sa zoznámila so študentom práva Filipom Hladkým. Ako 33-ročná sa za neho vydala a usadila v Trnave. Balkánska vojna však zasiahla do ich harmonického vzťahu, manžel sa z nej vrátil s trvalo podlomeným zdravím. Marína sa o neho sebaobetujúco starala, až do jeho smrti v roku 1901. Sama bezdetná, vychovala jednu z dcér sestry Boženy – Vierku. S ňou prežila posledné roky života v Bratislave.
Zomrela 21. novembra 1920 v Bratislave, kde je na Ondrejskom cintoríne pochovaná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  5. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  8. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 323
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 6 975
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 093
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 836
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 707
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 829
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 185
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 1 529
  1. Juraj Tušš: 80 rokov
  2. Anna Miľanová: Štylizované, fantazijné kvety v trávnatom poraste...
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  4. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  5. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  6. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  7. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  8. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 556
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 663
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 215
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 360
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 969
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 752
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 978
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 968
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Jeden z tipov na víkend je aj výstup na Lysec, ktorý ponúka krásne výhľady na Malú Fatru.

Máme pre vás pár májových tipov.


Svadba je jedným z najkrajších dní v živote – ale jej plánovanie môže byť poriadne vyčerpávajúce. Pripravili sme pre vás overené tipy, vďaka ktorým si celý proces užijete rovnako ako samotný obrad.


Pečivo od MINIT ulahodí aj skutočným fajnšmekrom.


Diviaky siahali na ihrisku lídra tabuľky po bode.

Vo štvrtok hrali Vrútky dôležitú dohrávku v Trstenej. V prvej triede spravil výrazný krok k záchrane Kláštor, Ďanová dala Trebostovu gól už v tretej minúte.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Juraj Tušš: 80 rokov
  2. Anna Miľanová: Štylizované, fantazijné kvety v trávnatom poraste...
  3. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (9. - 15.5.1925)
  4. Elena Antalová: Koho som ešte nedokázal nasrdiť? "Majiteľ"sveta z mesta T.
  5. Ján Valchár: Plánuje Maďarsko vojnu?
  6. Daniel Jankech: Čo spája voličov Róberta Fica?
  7. Jozef Pivarník: Ficov kultúrny kiks: Keď premiér "rusofóbne" kritizuje ruskú klasiku!
  8. Ján Šeďo: Zomrel Jiří Bartoška...
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 37 556
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 663
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 215
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 360
  5. Ján Chomík: Liek na nespavosť 7 969
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 752
  7. Matúš Lazúr: Vlakom z Bratislavy až za polárny kruh. 6 978
  8. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 5 968
  1. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  2. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  3. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  4. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
  5. Jiří Ščobák: Víte, kde hledat nejstarší samostatně stojící chrám na světě? A jak ho asi postavili?
  6. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať?
  7. Tupou Ceruzou: Zámočky
  8. Věra Tepličková: K. J. Erben: Vodník (úryvok z českej balady so šťastným slovenským koncom)

Už ste čítali?