Poskytneme vám ho z úst Kataríny Orlickej, učiteľky výtvarnej výchovy na materskej, ktorá si prilepšuje maľovanými výrobkami zo skla. Maľovať začnete kontúrovacou farbou priamo na sklo, pod ktoré si uložíte nakreslenú predlohu motívu. Základné obrysy necháte vyschnúť minimálne na hodinu. Plochu potom vymaľujete štetcom namočeným do vodou zriedených farieb. Ak chcete výrobok bežne používať a umývať, lepšie je, ak si vyberiete varné sklo. To po vyfarbení vložíte na polhodinu do elektrickej rúry, kde sklenený výrobok pri teplote 150 stupňov vypálite. Tenšie sklo by túto teplotu neznieslo, a preto je vhodné iba na okrasu bez akéhokoľvek kontaktu s vodou.
Takto začali pred tromi rokmi vznikať aj výrobky 27-ročnej rodenej Banskobystričanky, vydatej v Martine. Ak sa jej totiž niečo páči, jednoducho využije svoj výtvarný potenciál a vytvorí si výrobok sama. A keď jej padla do oka maľba na sklo, začala si vypĺňať voľný čas na materskej touto technikou. Zároveň sa umelecky prejavuje na textíliách – tričkách, dekoračkách, obrusoch. Viac v záujme víťazí sklo, na ktoré nanáša v pestrých farbách svoje abstraktné predstavy. Nevyhýba sa však ani populárnym kvietkom.
V súčasnosti sa špecializuje na misky, čím trošku vybočuje z radu výtvarníkov, ktorí maľujú na fľaše, malé svietniky alebo ozdobné sklenené doštičky. Na Michalskom jarmoku sme ju prichytili s výrobkami, ktoré ladila do trochu iného štýlu. Ľudovú tvorbu mala na nich pripomínať kresba podobná drôtenej technike. No raz dostala na výtvarné prejavy aj väčší sklenený priestor, než sú bytové nádoby. V banskobystrickej nemocnici na geriatrickom oddelení na objednávku vymaľovala veľké sklenené tabule 4 x 6 metra na troch poschodiach.
Maľba na sklo očarila takmer každého, kto má vzťah k milým drobnostiam. Najviac ich od Kataríny Orlickej kupujú ľudia na jarmokoch. Viac ako na ktoromkoľvek turčianskom jarmoku sa jej darí na domácom - Radvanskom. „Možno preto, že tento jarmok má dlhšiu remeselnícku tradíciu, je väčší a má väčšiu návštevnosť kvôli vzťahu k umeniu. Celkovo som si všimla, že ľudia si radšej kupujú keramiku, ktorá je síce lacnejšia, ale je iba na okrasu. Výrobky, aké robím aj ja, sa dajú aj používať.“
Miroslava Dírerová