Strelecké školenie „vojakom“, domáce zakliatie

Piatok: Dukla Trenčín – MHC Martin 4:6 (2:2,1:3,1:1) – góly: Kútny, Melichárek a Heš, resp. Markovič 2, Vantroba, Török, Podstavek a Beran. Zostava Martina: Dzubina (32. Ševela) – Polák, Klepáč, Škuta, Hriňa, Vantroba, I. Ďatelinka, Stančok, Sadloň – Mark

ovič, Beran, Špirko, Podstavek, Koložváry, Važan, Tabaček, Mahdalík, Török, Kuric, Troliga, Themár.
Nedeľa: MHC Martin – HC Košice 2:3 (1:0,1:1,0:1 – 0:0 – samostatné nájazdy 0:1) – góly: Važan a Špirko, resp. Lipiansky a Faith – rozhodujúci samostatný nájazd Faith. Zostava Martina: Ševela – Polák, Klepáč, Škuta, Hriňa, Vantroba, I. Ďatelinka, Stančok, Sadloň – Markovič, Beran, Špirko, Podstavek, Koložváry, Važan, Tabaček, Troliga, Török, Drábek, Kuric, Themár.
Nakládli favoritovi
Po prestávke sa zverenci trénera Spišiaka predstavili v Trenčíne v excelentnom svetle. Mužstvo podalo výborný výkon, pričom na jeho víťazstve sa streleckou potenciou podieľali tri formácie. Zápas sa začal streleckými pretekami. Na gól Kútneho v presilovke hneď odpovedal delovkou ponad plece brankára Hálu strelecky disponovaný Markovič. Ani nie o dve minúty, po Mahdalíkom vyhranom vhadzovaní nabil Tabaček Vantrobovi a útočne naladení hostia hodili domácim rukavicu. Tí ju dokázali ešte zdvihli, keď dokázali vyrovnať a aj odpovedať na tretí gól Töröka, ale potom ich už Martinčania nepustili k slovu. Dobrým pohybom si vytvorili prevahu a svoje útoky zakončovali častou streľbou. Štyri minúty po vyrovnaní domácich sa strelecky opäť presadil Markovič, ktorý, tentoraz zblízka, dal vedúci gól Turčanov. Pre vývoj zápasu bolo dôležité, že hostia dokázali domácim ešte v závere druhej tretiny odskočiť na rozdiel dvoch gólov. Po piatom góle, ktorého autorom bol Podstavek, sa nechal domáci brankár vystriedať V záverečnej tretine, v ktorej zraneného Mahdalíka v tretej formácii nahradil Troliga, sa domáci síce aktívnou hrou snažili o zvrat, ale definitívny knokaut im zasadila prvá martinská formácia. Markovičovi síce nevyšiel bekendový blafák, vzápätí nevyšla ani dorážka výborne hrajúceho trojnásobného asistenta na góloch v tomto zápase – Špirka, ale vyšla druhá, ktorou Beran pečatil martinský poltuctový účet. Tlak domácich, aj vďaka Ševelovi, ktorý v 32. min vystriedal zraneného Dzubinu, im priniesol len zmiernenie prehry, keď po Hešovej strele potvrdil videorozhodca, že puk skončil za bránkovou čiarou.
Dráma zo smutným záverom
Plný podhájsky zimný štadión videl v zápase o tretie miesto tabuľky drámu až do záverečného ôsmeho samostatného nájazdu. Burácajúci štadión zmĺkol, keď Košičan Faith víťazne dokonal veľký obrat hostí. Tí v zápase prehrávali rozdielom dvoch gólov, rovnako pri samostatných nájazdoch už 3:1, ale nakoniec sa predsa radovali. Taktické šachy súperov v prvej tretine vyzneli pre domácich. V úvode nevyužili dve presilové hry a viacero šancí. V 11. min rozohrala druhá formácia v obrannej tretine hostí presilovkový kolotoč a Koložváryho prihrávka popred bránkovisko našla Važana, ktorý strelou bez prípravy dal vedúci gól domácich. Úvod druhej tretiny patril Košičanom. V 22. min skvele zasiahol Ševela proti Lipianskemu, vzápätí vychytal aj Jenčíka. V 34. min dvíhali opäť ruky nad hlavu domáci. Klepáčovu strelu vo vzduchu nadvihol Špirko a brankár hostí bol bez šance. O štyri minúty neskôr sa šťastie priklonilo na hokejku Lipianskeho, ktorý prehodil bezmocného Ševelu a dal z hľadiska ďalšieho vývoja zápasu dôležitý kontaktný gól. Ten hostí výrazne posmelil a v záverečnej tretine často dostávali Martinčanov pod tlak. V 47. min hrali hostia 32 sekundovú presilovku o dvoch hráčov. Domáci sa dobre bránili, ale v čase, keď už bol jeden z dvojice vylúčených Polák na ľade, dal Faith vyrovnávajúci gól. Po ňom patril záver normálneho hracieho času domácim. Najmä prvý útok si dokázal vytvoriť prevahu, ale brána hostí bola „zakliata“. Gólové strely Markoviča, Barana a Špirka neskončili v sieti hostí. V 51. min mal gól na hokejke Beran, ale v rozhodujúcom momente ho obranca hostí beztrestne zahákoval a bolo po šanci. V predĺžení mali domáci obrovskú šancu rozhodnúť zápas, keď pri vylúčení Kmiťa hrali presilovku. Zvierali hostí v ich obrannej tretine a dokonca dali aj gól, keď v 65. min Špirko doklepol puk za chrbát Lipovského, ale rozhodca ho po porade s videorozhodcom neuznal pre postavenie hráča v bránkovisku. A tak prišli na rad „dvojbodové“ samostatné nájazdy. Z domácich svoje nájazdy premenili Klepáč, Podstavek a Beran, ale to na víťazstvo nestačilo. Hostia si v ôsmej sérii gólovou bodkou Faitha nakoniec poistili tretiu priečku tabuľky.
Ladislav Spišiak, tréner: - V Trenčíne sa hral kvalitný hokej a nás teší, že sme na tom mali väčšiu zásluhu. Nechýbal nám pohyb, ani nasadenie a čo nás najviac teší, nechýbali ani góly. V záverečnej tretine, keď sa domáci snažili a mali tlak, sme hrali takticky veľmi dobre a s prehľadom sme si víťazstvo ubránili. Stretnutie s Košicami sme mali veľmi dobre rozohrané, ale dostali sme lacný kontakný gól a potom hostia využili presilovku. Kým v Trenčíne nám vyšlo všetko, na čo sme siahli, dnes sa šťastie od nás odvrátilo chrbtom, nielen v zápase, ale aj pri samostatných nájazdoch. Taký je ale hokej.
V utorok hrajú Martinčania v Liptovskom Mikuláši, v piatok hostia Skalicu a v nedeľu cestujú na Slovan.(jk)