jednej z najväčších búrz pivovarských suvenírov v Európe, ktorá sa každoročne uskutočňuje v Martine. Pivovarnícke exponáty nájdeme v dome Jána Pokrievku umiestnené v troch izbách. „Na zberateľstvo treba mať nielen čas, peniaze, ale aj priestory. Zbierka, ktorá je uložená niekde v pivnici v škatuli, nemá pre mňa cenu. Chcem mať z nej potešenie a zároveň sa snažím, aby vyzerala čo najlepšie tak, aby som sa s ňou mohol prezentovať aj pred inými,„ vysvetľuje Ján Pokrievka.
Pivo z Karibiku
Laikovi ani nenapadne, čo všetko môže súvisieť s výrobou, propagáciou a distribúciou takého lahodného moku, akým je pivo. Nie sú to iba pivné etikety, pivové fľaše, plechovky, súdky, poháre, podložky, podnosy, korunkové uzávery, ale aj najrôznejšie reklamné predmety. Je veľmi málo zberateľov na svete, ktorí sa venujú zbieraniu všetkých druhov pivovarských suvenírov. Ján Pokrievka medzi nich patrí. Zberatelia sa väčšinou špecializujú na jeden alebo niekoľko druhov suvenírov. Ján Pokrievka začínal so zberateľstvom odznakov futbalových klubov, ale po určitom čase dosiahol zberateľský vrchol. Z burzy zberateľov, kvôli ktorej cestoval napríklad do Prahy, si domov doniesol iba dva nové odznaky. Preto sa postupne preorientoval na pivovarské suveníry.
„Chcem, aby mi zberateľstvo prinášalo uspokojenie. Začínal som s ním v klube v Lounoch, kde som pôsobil ako vojak z povolania. Z odznakov som v roku 1982 presedlal na pivovarské suveníry. Dnes neľutujem, rozhodol som sa správne. Zo svojej záľuby mám radosť doteraz. Je to akýsi nekonečný zberateľský príbeh,„ povedal nám Ján Pokrievka. Vo svojom múzeu má vystavených viac ako tridsať druhov rôznych pivovarských suvenírov, čo predstavuje tisícky pivných tácok a korunkových uzáverov, stovky pohárov, plechoviek, kartičkových kalendárikov, pier s logami pivovarov, ale aj súdkov, otváračov, pohľadníc, tričiek a iných suvenírov. Špecializuje sa však najmä na etikety na pivové fľaše, ktorých má v zbierke 170tisíc. Precízne si vedie ich evidenciu, ale aj pri takom obrovskom množstve etikiet rôznych značiek a druhov pív, dokáže spamäti rozoznať, ktorý exemplár mu v zbierke chýba. Je to neuveriteľné, ale etikety zo zbierky Jána Pokrievku pochádzajú zo 182 krajín celého sveta.
„Pivo sa varilo, varí a bude variť na celom svete, od Grónska až po Nový Zéland, aj tam, kde by sme to vôbec nečakali. Mám etikety z pivovarov z ostrovov Palau, Vanuatu a Marshalových ostrovov v Tichom oceáne, Aruby a Panenských ostrovov v Karibiku, Svätého Tomáša v Guinejskom zálive, dokonca aj z moslimských krajín, napríklad z Jordánska, Jemenu, zo Sýrie a z Libanonu alebo z exotických tropických krajín, ako je Kambodža, Rwanda alebo Niger. Vďaka svojmu hobby som rozšíril aj svoje poznatky zo zemepisu a histórie a mám veľa priateľov po celom svete,„ pokračoval Ján Pokrievka. Samozrejme v spomínaných krajinách sa vyrába iba niekoľko druhov piva, ale napríklad z Vietnamu má Ján Pokrievka v zbierke 254 rôznych etikiet a z Indie približne sedemnásobné množstvo. Pivo je teda bežným nápojom aj v juhovýchodnej Ázii.
Motívom nie je číslo
Aj keď zberateľstvo je v prvom rade vášňou a nie je iba o číslach, ľudia, ktorí sa mu venujú, sú neustále čímsi motivovaní, aby svoje zbierky dopĺňali o exempláre, ktoré im chýbajú. Aké veľké sú zbierky najväčších zberateľov pivných etikiet na Slovensku a v Európe?
„Košičan Ondrej Orlovský má
v zbierke približne 220 tisíc etikiet. Štefan Beregszázi, ďalší Košičan, je na tom približne rovnako ako ja a môj priateľ z martinského Porter klubu Igor Zigman má štvrtú najväčšiu zbierku na Slovensku. V Čechách existujú zbierky aj nad 300 tisíc pivovarských etikiet a viem o dvoch Nemcoch, z ktorých každý vlastní zbierku s viac ako 400 tisíc etiketami,„ uvádza zo svojej štatistiky Ján Pokrievka. Súčasne pripomína, že niektorí zberatelia v zahraničí pripočítajú do svojej zbierky aj zadné etikety. Tým sa údaje o veľkosti ich zbierky skresľujú.
Pivné etikety sa dajú získať niekoľkými spôsobmi. Kým nebol rozšírený internet, Ján Pokrievka písal do pivovarov listy, ktorými žiadal o pivné etikety. Oslovil približne dve až tri tisícky pivovarov v celom svete. Približne 70 percent z nich mu poslalo etikety rôznych druhov pív, ktoré vyrábali.
Zahltení poštou
Druhým najúspešnejším spôsobom bola výmena etikiet s inými zberateľmi vo svete a treťou možnosťou sú zberateľské burzy. V súčasnosti pivovary najčastejšie komunikujú prostredníctvom internetu a menej využívajú klasickú poštu. Elektronická pošta odbúrala časť administratívy pivovarov, ktoré minimalizovali komunikáciu prostredníctvom klasickej pošty. Preto v súčasnosti iba asi 5 percent listov zberateľov nájde u vedenia pivovarov odozvu. Porter klub v Martine, ktorý združuje zberateľov pivovarských suvenírov, sa snažil odbremeniť sekretariát Heinekenu a zberateľskú poštu vybavovali priamo členovia klubu. K Jánovi Pokrievkovi posielal Heineken elektronickú poštu od všetkých zberateľov, ktorí túto firmu oslovili, ale ich počet bol taký veľký, že na ňu nestíhal odpovedať.
„V súčasnosti je najefektívnejším spôsobom získania etikiet zberateľská burza, druhou najvyužívanejšou formou sú osobné kontakty, ale podiel kladných odoziev pivovarov na listy zberateľov klesol na päť percent. Preto často cestujem na zberateľské burzy nielen do stredoeurópskych štátov, ale aj do pobaltských krajín a Ruska, počas roka ich navštívim viac ako dvadsať. Na organizáciu martinskej burzy však ako zberateľ doplácam. Nemám čas pozrieť si na nej všetky vyložené suveníry a väčšinou sa so zberateľmi vopred dohodnem, najmä na výmene etikiet a na burze si už iba vymeníme obálky,„ povedal nám Ján Pokrievka.
Nie je pivárom, ale labužníkom
Vďaka burzám a osobným kontaktom sa mu podarilo zhromaždiť pravdepodobne najväčšiu zbierku modelov pivných kamiónov na Slovensku. Dohromady ich má 104 a väčšinu z nich kúpil na burzách v Nemecku. Ján Pokrievka patrí k slovenskej špičke aj so svojou zbierkou pivných fliaš. Tá je ojedinelá tým, že má v nej len fľaše z pív, ktoré ochutnal. Za posledné tri roky ich bolo viac ako tristo druhov z rôznych kútov sveta, vrátane exotických krajín. Ktoré pivo mu chutí najviac? „Nie som pivárom, ani nevysedávam v pohostinstvách, od toho sa dištancujem. Pivo pijem ako labužník. Žiadnu značku piva som si špeciálne neobľúbil. Vo svete sa pije pivný mok rôznych chutí. Niekde obľubujú sladšie, inde horkejšie pivá. Ochutnal som aj pivá z exotických krajín. Tie, ktoré pochádzali z exotických krajín, chuťou nijako nevynikali,„ pokračoval Ján Pokrievka. Mimochodom, má aj svoju vlastnú značku piva – Pokrovar, ktoré niekoľkokrát ročne, napríklad pred vianočnými sviatkami, vyrobí pre vlastnú potrebu v domácich podmienkach. Na jeho výrobu používa legálne kúpené pivné koncentráty. Keď nám Ján Pokrievka dal ochutnať svoje domáce pivo, rozdiel medzi ním a kvalitným pivným mokom, ktorý dostaneme kúpiť v obchode, sme vôbec nespozorovali. Pokrovar sa odlišuje od piva vyrobeného vo veľkom pivovare, iba kalom z pivných kvasiniek na dne fľaše, pretože ide o nefiltrované pivo. Tento kal neuškodí chuti piva, ale vo fabrike nápoj prefiltrujú, aby bol chutný mok čírejší a trvanlivejší. Svojím pivom Ján Pokrievka rád pohostí každého, kto ho navštívi v jeho domácom pivovarskom múzeu, a že návštev nie je málo, o tom svedčia aj zápisy a fotografie v pamätnej knihe návštev, ktorú si vedie.