ch prípadoch aj sociálne neprispôsobivé rodiny a ako väčšina Martinčanov vie, sú značne zničené.
Rekonštruované sú byty po deložovaných nájomníkoch, ktoré, ako nám povedal majiteľ spomínanej firmy Stanislav Tomaščík, boli bez sanity a kuchynských liniek. Vane pri odchode bývalí nájomníci povytŕhali a popredávali a zostal naviac po nich neporiadok. V bytoch zdevastovali aj rozvody elektrických káblov. „V kúpeľniach sme urobili v podstate kompletnú rekonštrukciu – výmenu vodoinštalácie, elektroinštalácie. Celkovo išlo o 90-percentnú rekonštrukciu bytov, lebo sme vymieňali aj okná za plastové a prebrusovali sme parkety. Rekonštruovať sme začali počas posledného januárového týždňa, ale okrem toho zabezpečujeme údržbu všetkých mestských bytov, vrátane lokality na Bambuskách, na Ruppeldtovej a Bottovej ulici a ubytovne na Šoltésovej ulici. Nepríjemnou prácou, ktorú stavebné firmy veľmi nechcú robiť, je prepchávanie kanalizácie na Komenského ulici a na Bambuskách. Naša firma však robí aj to. Samozrejme, aj v bytovke na Ulici A. Pietra treba čiastočne vymeniť kanalizačné rozvody a stúpačky studenej a teplej vody,“ dodáva S. Tomaščík.
Matra napĺňa v Martine mestskú koncepciu bývania pre obdobie do roku 2015, ktorú vlani v marci schválilo mestské zastupiteľstvo. Na tento rok si už Matra naplánovala aj začiatok výstavby 36-bytového nájomného domu na Chotárnej ulici v Martine-Priekope. Matra ako nezisková organizácia vytvára zisk, ktorý musí investovať na ciele, kvôli ktorým vznikla – teda do zabezpečovania bývania. „Začíname preto robiť aj rekonštrukcie mestských bytov. Rekonštrukcia 12 bytov na Ulici Ambra Pietra nás bude stáť 1,4 milióna korún,“ povedal nám riaditeľ Matry Ján Tvarožný.
Na februárovom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve odznelo z úst jedného z poslancov, keď sa preberala výstavba bytovky na Chotárnej ulici, že Matra určite nebude existovať viac ako 30 rokov, o čom sme informovali aj v NŽT. Ján Tvarožný nám povedal, že niektorí obyvatelia mesta to pochopili tak, že Matra skrachuje. Je to ale inak.
„Matra vznikla na základe rozhodnutia mestského zastupiteľstva s tým, že pri jej činnosti aplikujeme skúsenosti holandských partnerov. Mestské zastupiteľstvo to akceptovalo, ako aj cieľ jej vzniku – zabezpečovanie bývania pre občanov. V európskych krajinách zabezpečujú neziskové organizácie ako Matra bývanie pre občanov už 100 rokov. Mnohé princípy európskych neziskových organizácií, zabezpečujúcich bývanie, sa v rámci slovenskej legislatívy dajú využiť aj v našich podmienkach. Vyvarujeme sa zároveň chýb, ktoré robili napríklad v Holandsku pri vzniku spomínaných neziskových organizácií. Partnerov zo spomínanej krajiny berieme ako mentorov celého projektu, s ktorými sme pred vznikom organizácie Matra podpísali aj zmluvu o spolupráci. Matra teda nie je pokusným králikom, lebo robíme len to, čo funguje v Holandsku a iných západoeurópskych krajinách,“ povedal nám J. Tvarožný.
Keďže 15. február bol hraničným termínom na predloženie žiadosti o poskytnutie dotácie ministerstvu výstavby a regionálneho rozvoja na vybudovanie bytového domu na Chotárnej ulici, uskutočnilo sa k tejto téme aj mimoriadne mestské zastupiteľstvo. Na výstavbu spomínanej bytovky je 75 percent prostriedkov zo Štátneho fondu rozvoja bývania a z 25 percent zo štátnych dotácií prostredníctvom Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR. Preto muselo mestské zastupiteľstvo schváliť aj ručenie za úver mestským majetkom a financovanie technickej infraštruktúry vo výške 8,9 milióna korún. Financovanie a budovanie technickej infraštruktúry malo pôvodne zabezpečovať mesto, ale napokon to urobí Matra. Tretím schváleným dokumentom na tomto rokovaní bolo potvrdenie kompetencií na prideľovanie nájomných bytov, ktoré zakotvujú pravidlá výkonu správy Matry.
„Do 15. februára sme Krajskému stavebnému úradu museli predložiť všetku predpísanú dokumentáciu, čo sa nám podarilo. Mnohí poslanci, najmä noví, nie sú dostatočne informovaní o schválenej mestskej koncepcii bývania pre obdobie do roku 2015, preto jeden z poslancov povedal, že Matra nebude existovať viac ako 30 rokov. Čas existencie Matry je daný kompetenciou mestského zastupiteľstva a táto nezisková organizácia môže existovať aj 100 rokov, ak to budúci mestskí poslanci uznajú za potrebné. V roku 2008 by výstavbu mestských nájomných bytov mali podporiť aj eurofondy a bol by som rád, keby sa legislatívne definovalo sociálne bývanie. Veľa sa o ňom hovorí, ale nikto ho nevie jednoznačne definovať. Rovnaké problémy majú Francúzi, Holanďania a škandinávske krajiny. Snažia sa o to isté ako my – aby existoval strategický systém podpory bývania pre sociálne slabších občanov. Týka sa to aj dotačných a ďalších finančných zdrojov na rozvoj bývania, ktoré by malo byť pre sociálne slabšie rodiny lacnejšie,“ vysvetľuje Ján Tvarožný.
Dozvedeli sme sa od neho, že Matra bude v budúcnosti pokračovať v rekonštrukcii ďalších poschodí bytovky na Ulici Ambra Pietra. „Musíme na to našetriť a naplánovať peniaze. Chceme, aby v týchto bytoch bývali bezproblémoví a platiaci nájomníci, ktorí dodržiavajú domový poriadok a svoje záväzky voči Matre si plnia včas, tak ako to majú zakotvené v nájomných zmluvách . Uvažovali sme aj o premiestnení ubytovne zo Šoltésovej ulice do spomínaných zrekonštruovaných priestorov. Určite by tu mala byť vrátnica s trojzmennou prevádzkou. Nie je to však finančne jednoduché. V budúcnosti v súčinnosti s políciou budeme pokračovať v kontrolách bytov, v rámci ktorých sa zameriame na dodržiavanie pravidiel vyplývajúcich z nájomných zmlúv. Mám na mysli predovšetkým kontroly ubytovaných osôb, čierne odbery energií, dodržiavanie domového poriadku a podobne,“ dodáva Ján Tvarožný.
(gg)