Červená odpájaniu bytoviek od centrálneho zdroja tepla

Obyvatelia Priekopy budú môcť v blízkej budúcnosti využiť teplo z martinskej teplárne.

Hovoríme s generálnym riaditeľom Martinskej teplárenskej Jaroslavom Mihálom
V pondelok 19. marca podpísali Memorandum o zefektívnení dodávky tepla pre Priekopu primátor Martina Andrej Hrnčiar, generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Martinská teplárenská Jaroslav Mihál a generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Martico Miroslav Obšivaný Martico doteraz vyrába teplo pre Priekopu v samostatnej plynovej kotolni. Po ukončení spomínaného projektu budú mať Priekopčania dokonca lacnejšie teplo. Hodnota investície dosiahne približne 70 až 75 miliónov korún a projekt by mal byť dokončený už koncom novembra. Podľa Andreja Hrnčiara zástupcovia mesta, Martinskej teplárenskej a Martica podpísali memorandum preto, aby boli spokojné všetky tri zúčastnené strany. Mesto už podľa primátora Andreja Hrnčiara nebude podporovať odpájanie sa bytoviek od centrálneho zdroja tepla. Martico zásobuje teplom 42 tisíc Martinčanov a prostredníctvom 380 zmluvných partnerov aj mnoho nebytových priestorov v meste. Z celkového množstva tepla dodaného odberateľom prostredníctvom Martica tvorí 15 percent vlastná výroba tepla a zvyšných 85 percent tvorí distribúcia tepla od spoločnosti Martinská teplárenská, a.s. Spomínaný projekt nebude mať žiadny dopad na zisk Martica. Koneční spotrebitelia tepla by si mali uvedomiť, že palivovou zložkou je pre Martico buď plyn, alebo teplo z martinskej teplárne a od ich cien sa budú odvíjať aj možnosti úspor na cenovo výhodnejšom zdroji tepelnej energie. Distribučnú sieť na dodávanie tepla, či už primárnu, alebo sekundárnu, s piatimi centrálnymi výmenníkovými stanicami vlastní v Priekope Martico čiže teplo z martinskej teplárne sa dá najjednoduchšie dodať do domov v Priekope prostredníctvom tejto spoločnosti. Preto má spolupráca Martica s Martinskou teplárenskou veľký význam.
Akciová spoločnosť Martinská teplárenská vznikla ako jeden z nástupcov zrušeného štátneho podniku SSE Žilina 1. januára 2002. Jej hlavnou činnosťou je výroba a rozvod tepla a elektrickej energie. Tepláreň pracuje na princípe kombinovanej výroby tepelnej a elektrickej energie. Martinská teplárenská vyprodukuje v súčasnosti ročne približne milión gigajoulov (GJ) tepla. V súvislosti s podpisom memoranda sme položili niekoľko otázok aj zástupcovi Martinskej teplárenskej Jaroslavovi Mihálovi – generálnemu riaditeľovi a predsedovi jej predstavenstva
Občanov určite zaujíma hlavne to, ako sa táto investícia prejaví v cene tepla. Nezdražie?
– Myslím, že obavy z nárastu cien nie sú v tomto prípade na mieste. Objem tepla pre časť Priekopa predstavuje 90 – 100 tisíc GJ tepla čo pre nás znamená asi desatinu našej ročnej dodávky tepla konečným spotrebiteľom. Pripojením Priekopy sa celkové fixné náklady síce zvýšia o odpisy z investície horúcovodného napájača, ale prírastok objemu tepla eliminuje tento nárast a jednotkové fixné náklady na 1 GJ sa znížia . To znamená, že dosiahneme zníženie ceny tepla v Priekope a zastabilizujeme cenu tepla v Martine.
Kadiaľ povedie trasa primárneho napájača a aký bude časový harmonogram prác?
Napájač spojí horúcovod v Košútoch pri benzínovej stanici Shell s horúcovodom v Priekope pri hoteli Luna. Trasa pôjde pri potoku a križuje štátnu cestu na Sučany a železničnú trať. Prechádzať bude Lipovou, Kratinovou a Medňanského ulicou. Podľa časového harmonogramu by sme do 26. marca 2007 mali vybrať dodávateľa projekčných prác, do 31. mája 2007 by sme mali mať schválený projekt pre územné konanie, do 31. júla 2007 projekt pre stavebné povolenie, do 31. augusta 2007 stavebné povolenie, výber dodávateľa a do
30. novembra tohto roku ukončiť práce a začať so skúšobnou prevádzkou priekopského horúcovodu.
Aký je momentálne vplyv Martinskej teplárenskej na životné prostredie v Turci?
– Martinská teplárenská je veľkým zdrojom tepla, ktorý spĺňa všetky zákonom stanovené limity na vypúšťanie emisií. Na kotloch je inštalované kontinuálne meranie emisií s prepojením na obvodný úrad životného prostredia. Tieto zariadenia každoročne skúšame. Zregulovať a kontrolovať vypúšťanie emisií v centrálnom zdroji je jednoduchšie ako v malých lokálnych zdrojoch, kde je to prakticky nemožné. Rozptylové podmienky z centrálneho zdroja pri výške komína 165 m sú určite lepšie ako z malých zdrojov a emisie sa nedostávajú do vrstvy ovzdušia, ktorú dýcha obyvateľstvo Turca. Hodnoty ročných emisií a popolových kalov samozrejme závisia od objemu výroby. Na odkaliská vyvážame ročne 10 - 15 tisíc ton pevných častíc (vo forme kalu s vodou) obsah emisného popolčeka je rádovo 15 ton a do ovzdušia unikne z teplárenských spalín 820 ton oxidu síričitého, 290 ton oxidov dusíka a okrem toho 14 ton oxidu uhoľnatého (hodnoty pre rok 2006).
Aké je využitie existujúcich kapacít teplárne ?
– Keďže kapacity teplárne boli projektované na vyššie potreby priemyslu, než aká je súčasná realita, tepláreň má dostatočnú výkonovú rezervu na zásobovanie teplom Priekopy, Vrútok a ďalších perspektívnych odberateľov tepla. Určite pociťujeme stratu ZŤS-ky a Martinského pivovaru, ale verím, že postupne pribudnú nové firmy a nové možnosti.
Aký vývoj cien na trhu s energiami možno očakávať v budúcnosti a ako sa novým environmentálnym podmienkam prispôsobí Martinská teplárenská ?
– Vlaňajší vývoj cien palív a energií prekvapil mnohých - aj najodvážnejších analytikov. Naplno sa prejavuje aj vplyv počasia . Myslím, že z poslednej zimy bude viacerým teplárňam behať mráz po chrbte, ale aspoň vidíte, v akom prostredí podnikáme, a to sme ešte regulovaný subjekt. Ceny plynu, ktoré avizuje Gasprom určite porastú aj vplyvom poklesu kurzu amerického dolára – pretože ceny plynu sú kótované v tejto mene a samozrejme
dopytom po tejto surovine. Už v súčasnosti sa ale dá s istotou povedať, že len samotné spaľovanie plynu bez kogenerácie – pridruženej výroby elektriny je veľkým luxusom. Ambíciou EU je zvýšiť podiel alternatívnych palív a zároveň ekologizovať výrobné procesy. Toto budú do budúcnosti pre nás kľúčové momenty, na základe ktorých sa budeme musieť prispôsobiť novým trendom. Čo sa týka vývoja cien uhlia, tiež sú pohyblivé, lebo trh s ním je turbulentný. Blízka budúcnosť ukáže, ako sa budú vyvíjať technológie, pomocou ktorých budeme schopní spáliť uhlie čo najefektívnejšie spôsobom a s najnižším obsahom emisií, pretože fosílne palivá sú najväčším zdrojom skleníkových plynov (aspoň podľa niektorých teórií ). Samozrejme na to všetko nadväzuje prerozdeľovanie emisných kvót podľa národných alokačných plánov, laicky povedané, vieme, koľko ton oxidu uhličitého budú môcť jednotliví producenti tepla a elektrickej energie vypustiť do ovzdušia. Kto prekročí limit, je nútený prekročené množstvo emisií kúpiť na burze za aktuálnu cenu a naopak – ak ho nevyčerpá môže ho predať. Na záver by som rád dodal ešte jednu dôležitú skutočnosť, a tou je príprava energetickej koncepcie mesta, v rámci ktorej spoločne so zástupcami mesta a spoločnosti Martico pripravujeme optimalizáciu centrálnej siete zásobovania teplom. Keď som sa už zmienil o ekologizácií prostredia, tak toto je jedným z dôležitých momentov, ako k nej môžeme prispieť, pretože nekontrolovateľné odpájanie vyvoláva dominový efekt so zvyšujúcimi sa prenesenými stratami na ostatných užívateľov a narušovanie rovnovážnych podmienok v sústave.
Braňo Gregor

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  2. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  3. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  8. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 7 840
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 4 976
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 916
  4. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 3 774
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 3 394
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 796
  7. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 403
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 110
  1. Pavol Burda: Neutralita, ako ekvivalent pozývacieho listu
  2. Elena Antalová: Pamodaj šťastia, lavička
  3. Anna Miľanová: Moje kompozície z jarnej prechádzky...
  4. Adam Mokráň: Civilizovaní barbari
  5. Adriana Mahdalová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Martin Kresák: Meniče, ktoré nespolupracujú. Ako môžu solárne elektrárne zrútiť celú sieť? A ako sa to dá riešiť?
  7. Jozef Černek: Prečo si 5. júla pripomíname dvoch bratov zo Solúna? A čo to má spoločné s našou dnešnou Európou?
  8. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 16
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 901
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 19 464
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 037
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 475
  5. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 406
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 318
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 008
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 371
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

V Belej majú dôvod na radosť.

Pod Lysec sa vrátila futbalová radosť, doma bol tím Belej takmer neporaziteľný.


Na dvoch kolesách po Veľkej Fatre s deťmi.

Prejdite kilometre bez áut a v tieni.


V lete dozrievajú sny – aj tie o krásnom bývaní. S Decodom meníme každý kút vášho domova na miesto, kde sa cítite naozaj doma.


2
Najlepším strelcom tímu bol Daniil Kliuchikov

Bystrička zažíva historicky najlepšie obdobie.


  1. Pavol Burda: Neutralita, ako ekvivalent pozývacieho listu
  2. Elena Antalová: Pamodaj šťastia, lavička
  3. Anna Miľanová: Moje kompozície z jarnej prechádzky...
  4. Adam Mokráň: Civilizovaní barbari
  5. Adriana Mahdalová: Bol raz jeden bohatý človek, ktorý pred chudobou zatváral oči
  6. Martin Kresák: Meniče, ktoré nespolupracujú. Ako môžu solárne elektrárne zrútiť celú sieť? A ako sa to dá riešiť?
  7. Jozef Černek: Prečo si 5. júla pripomíname dvoch bratov zo Solúna? A čo to má spoločné s našou dnešnou Európou?
  8. Branislav Hláčik: Nedotknuteľná - kapitola 16
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 26 901
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 19 464
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 18 037
  4. Dušan Koniar: V roku 1989 mala ČSSR 3315 vlastných tankov 10 475
  5. Janka Bittó Cigániková: Zdravotníctvo má liečiť, nie financovať cirkev 7 406
  6. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 6 318
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 5 008
  8. Otilia Horrocks: Tzv. lokálpatrioti ukázali občanom prostredník. 4 371
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej.
  2. Věra Tepličková: Východná alebo Keď má orientácia na všetky štyri svetové strany trhliny
  3. Marcel Rebro: Nad Kyjivom znovu tma: keď rakety vyvracajú slovenské lži
  4. Roman Kebísek: Kuzmány, Radlinský, Štúr, Pauliny-Tóth chceli ruštinu ako spoločný jazyk Slovanov
  5. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  6. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  7. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  8. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.

Už ste čítali?