„Každý človek musí mať disciplínu, čo sa týka zdravia. Doba, keď „kývajte mi rukou, ja sa budem dívať na televíziu“ alebo „nasaďte mi tabletky, ja chcem schudnúť“, je už za nami, tvrdí MUDr. Svatava Žáková z Tvrdošína. Táto lekárka má za sebou viacero špeciálnych kurzov, certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, rekondíciu pohybového systému, masáže, kineziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Krivdy páchané na deťoch VI.
5. Zásadne nenútime dieťa, aby dojedlo posledné 2 - 3 lyžičky „lebo je to škoda vyhodiť“. Škoda je posledným, už odmietaným sústom, mu postupne rozťahovať žalúdok. V žiadnom prípade sa deti nesmú poháňať do rýchleho jedenia pretože potom nejedia, ale jedlo do seba hádžu bez potrebného požutia a preslinenia, takže nedochádza k jeho prvopočiatočnému najtráveniu v ústach, ktoré je dôležité. Preto je treba v detských zariadeniach prísne zakázať obľúbený slogan: Kto prvý zje, bude kráľom!
6. Správny pitný režim je: čistá voda, maximálne slabý čaj, najlepšie čo najmenej osladený. Deti treba nechať piť, keď sú smädné, netreba ich nútiť do pitia. Ak si deti sústavne pýtajú vodu so sirupom, rôzne limonády a džúsy, prevažne to robia nie preto, že sú smädné, ale že im to chutí, pretože je to sladké, alebo to má pre ne príjemnú chuť. Toto je prinajmenšom diskutabilný pitný režim. Za normálnych okolností telo samo vie, kedy potrebuje tekutiny a vie s nimi aj šetriť. Je to dané zákonmi prírody. Ak nasilu pijeme, telo si
z toho vytvorí potrebu.
7. Problém je aj s nosením školských kníh v ruksakoch. Kedysi sa knihy do školy nosili v taške. Ale začalo sa poukazovať na to, že sa tak jednostranne zaťažuje chrbtica. Lenže, taška sa podľa potreby prehadzovala z ruky do ruky a zaťažovanie chrbtice sa striedalo. Dnes nosia deti knižky v ruksakoch, často nevyhovujúcich, a keď si predstavíme akú hmotnosť majú, tak sa nečudujme, že deti pri ich nosení musia tlačiť plecia dopredu, horná časť hrudnej chrbtice je oblúkovito ohnutá a napätie skracuje prsné svaly. Príklad z Talianska: 13-ročné dieťa vážiace 48 kg nosilo do školy ruksak s obsahom takmer 15 kg, ak malo telocvik, ešte cvičebný úbor, a ak malo technické kreslenie, tak ešte rysovaciu dosku. Ideálne by bolo mať jedny knihy
v škole a jedny doma, nosiť karisblok, do ktorého by sa písalo v škole a popísané listy by sa doma zaradili.
Článkami Krivdy páchané na deťoch som chcela prispieť k uľahčeniu života detí a k tomu, aby sme im nechtiac neubližovali.