Kto nezabúda, toho to aj čosi stojí

Dnešok sa príliš utápa v súčasných problémoch. No aj napriek tomu neprekryl spomienky na druhú svetovú vojnu a utrpenie, ktoré priniesla. Pamätné dni viažuce sa k nim síce vnímame skôr ako dni voľna, ale nezabúdame ani na úctu k tým, ktorí prispeli k víťazstvu nad fašizmom. Aj Turiec sa zmietal v boji proti fašizmu, čo pripomínajú pamätníky takmer v každej obci. V týchto dňoch sa pri nich objavili vence a kvety. Potvrdzujú, že našinec nezabúda. Ako sa ale obce starajú o pomníky počas celého roka? Na túto otázku dajú odpoveď nasledujúce riadky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sklabiňa je najznámejšou partizánskou obcou Turca a padlým v 2. svetovej vojne tu postavili dva pamätníky. Jeden z nich je na miestnom cintoríne, kde sú pochovaní nielen Sklabinčania, ale aj partizáni a vojaci, ktorí padli počas SNP a pri oslobodzovaní obce. Pamätník pri škole je venovaný všetkým Sklabinčanom, ktorí zahynuli počas 2. svetovej vojny. Postavili ich v päťdesiatych rokoch a pamätník na cintoríne dostal konečnú podobu po rekonštrukcii v päťdesiatych rokoch. Zub času urobil svoje a pamätníky si vyžadujú rekonštrukciu. Do opravy pamätníka na cintoríne obec vlani investovala 70 tisíc korún. Bolo to potrebné, lebo vandal z neho ukradol hliníkové plechy. Žiaľ, pre niektorých ľudí sú aj pietne miesta zdrojom druhotných surovín. Obec to síce nemusela platiť z vlastnej pokladnice, ale pamiatkový úrad, od ktorého peniaze na spomínaný účel dostala, je dotovaný z verejných zdrojov. Starosta Ján Brodenec nám povedal, že čas poznačil aj fotografie na pamätníku pri škole, ale najviac ho trápi prerastanie trávy cez škáry medzi dlažbou. Nepomáha ani postrek proti burine, a tak starosta chce tento rok využiť aktivačných pracovníkov, ktorým dá za úlohu povyberať dlaždice, podložie zasypať pieskom a položiť naň aj fóliu, ktorá zabráni vyrastaniu trávy. V Sklabini vložia do údržby obidvoch pamätníkov 10 tisíc korún. Obecný úrad dostáva od štátu na tento účel približne polovicu
z tejto sumy.
Susedný Sklabinský Podzámok je na tom horšie. Priamo v obci sa nachádza pamätník pripomínajúci vypálenie obce a hradu v septembri 1944 a pomník vojaka. Oveľa viac zanedbaný ako tieto dve stavby je menší pamätník SNP v Kantorskej doline. Rovnako ako z pamätníka v obci, aj z neho postupne vypadávajú kamene. Starosta obce Jaroslav Jambor tvrdí, že ich nivočí čas i počasie a na zastavenie tejto skazy obec peniaze nemá. „Máme síce zo zákona povinnosť starať sa o ne a už nás na to upozornili aj z príslušných úradov, ale v rozpočte sme nenašli na opravu peniaze. Snažíme sa aspoň okolo nich udržiavať poriadok a kosiť trávu. Sme malá dedina a vytýčili sme si iné priority. Žiaľ, neprispieva nám ani štát,“ posťažoval si.
Blatnica je známa nielen pamätníkom, ale aj Parkom národov na rozhraní Blatnickej a Gaderskej doliny. Pamätník SNP postavili v roku 1970 a Park národov otvorili o štyri roky neskôr a v súčasnosti patria ku kultúrnym pamiatkam. Obec dostáva od štátu prostredníctvom Krajského úradu v Žiline na jej obnovu a udržiavanie iba nepatrnú sumu, ktorá podľa starostky Ivice Súkeníkovej stačí akurát na kúpu venca na pietnu spomienku. Naviac, žiadosť o peniaze na tento účel si vyžaduje veľa administratívnej práce, preto Obecný úrad v Blatnici posledný rok už nežiadal nič. Vlani vypracovala obec projekty a z fondov EÚ a čiastočne aj od spoločnosti Orange získala peniaze na opravu. Prednú časť Parku národov vydláždili a osadili tu nové lavičky, ale pamätník i areál parku si vyžadujú dôkladnejšiu opravu. Mramor z pamätníka na viacerých miestach odpadáva. Starostka plánuje spracovať ďalší projekt, aby získala peniaze na jeho rekonštrukciu. Pamätník si ale vyžaduje dôkladné odborné vyčistenie od rias a machov, ktorým vlhké prostredie vyhovuje a rozrastajú sa aj na mramorových doskách.
Lipovčania k pamätníku pripomínajúcemu vypálenie obce, pomníku na vrchu Panošiná neznámemu bojovníkovi, pamätnej tabuli padlým občanom a na partizánsky cintorín prichádzajú iba v deň oslobodenia obce a výročia SNP. No kvety i čisto je pri nich stále. Starostka obce Zdenka Kellerová povedala, že v spojitosti s údržbou a starostlivosťou o pamätníky má dušu pokojnú. „Minulý rok sme dostali od ministerstva vnútra peniaze, za ktoré sme zrekonštruovali vyše sedemdesiat vojenských hrobov. Ministerstvo vnútra sme požiadali aj o dotáciu na rekonštrukciu pamätnej tabule. Zároveň ju chceme premiestniť z kultúrneho domu doprostred nádvoria, kde pietne akty začínajú,“ uviedla.
Veľké peniaze do úprav pomníka venovali minulý rok aj Mošovčania. Okolo 50 tisíc korún ich stála obnova mien padlých na tabuli a chemické ošetrenie sochy od Fraňa Štefunku. Z jej okolia zmizli aj divo rastúce kríky. Ako povedal starosta Ján Žirko, naposledy pomník prešiel takouto rekonštrukciou pred dvadsiatimi rokmi.
Na Bystričke majú v obci cintorín účastníkov SNP, na ktorom leží aj generál Viliam Žingor, a taktiež aj pamätník. O spomienku na boľavú minulosť sa stará starosta Kamil Beláň. „Asi štyrikrát ročne tu kosíme trávu a v minulom roku sme za 12 tisíc korún renovovali písmená na hroboch. Ďalšie opravy sa budú týkať obrubníkov na nich, lebo sa rozpadávajú,“ informoval nás.
Trikrát do roka krášli veniec aj pamätník v Turanoch. Ten, hoci patrí padlým občanom obce v 2. svetovej vojne, je zrejme najmladším v Turci. Pôvodný stál na začiatku dediny, no pôdu obec predala a pomník si nanovo postavila v centre pred šiestimi rokmi. Starosta Miroslav Blahušiak nám povedal, že o poriadok okolo neho dbá a nikdy na ňom nechýbajú kvety, ktoré prinášajú občania aj z vlastnej iniciatívy.
Dvadsaťdva rokov stojí rozľahlý pomník SNP s mozaikou aj v partizánskej obci Valča. Minulý rok za „starostovania“ Anny Frličkovej pri príležitosti 62. výročia SNP na ňom pribudla pamätná tabuľa P. V. Ancupova, náčelníka štábu 2. čs. partizánskej brigády generála M. R. Štefánika. Valčiansky pamätník patrí medzi najzachovalejšie, avšak v priebehu minulých týždňov medená plaketa s podobizňou ruského hrdinu z tabule zmizla a z prednej časti pamätníka odpadol aj veľký kus obkladu. Súčasný starosta Štefan Paľo si myslí, že pamätník neznehodnotili deti a mládež, ktoré sa tu schádzajú a bicyklujú. „Deti sa tu hrávali vždy, ale plaketa a obklady odpadli pod vplyvom počasia – mrazu a dažďa. Plaketu sme do kladenia vencov 8. mája svojpomocne opravili a urobíme tak aj s obkladom. Už sme ho objednali a pre obec náklady naň nepredstavovali veľkú položku,“ vysvetlil. Z obdobia SNP ostali obci vo Valčianskej doline aj partizánske bunkre. V súčasnosti sú však v hrozivom stave. Štefan Paľo ich plánuje zachrániť a ponúknuť na prehliadku turistom. „V lete
chceme v spolupráci s poľovníckym združením, miestnymi požiarnikmi a urbárom bunkre opraviť a vyčistiť,“ potvrdil nám.
Pamätník 183 mučeníkov SNP pri Turčeku navštevujú aj Skleňania a Hornoštubňania. Keďže leží v katastri Hornej Štubne, starajú sa oň domáci. Starosta Ondrej Piški zabezpečuje údržbu pamätníka prostredníctvom aktivačných pracovníkov. Betónová dlažba i pamätník postupne šednú a vandali zničili na niektorých miestach oplotenie okolo neho. Aspoň pamätník by si zaslúžil odborné ošetrenie, na ktoré ale obec nemá peniaze.
Samozrejme, podobných problémov s údržbou pamätníkov, ktoré sa vybudovali ako prejav úcty k padlým v boji proti fašizmu, by sme našli oveľa viac. V Turci sa vieme o ne postarať. A vedeli by sme aj lepšie, keby bolo na ne viac peňazí.Miroslava Dírerová,
Braňo Gregor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  2. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  3. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 807
  2. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 5 853
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 667
  4. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 431
  5. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 156
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 917
  7. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 2 083
  8. Nový symbol Bratislavy je hotový. Pozreli sme sa, ako vyzerá 1 691
  1. Jozef Černek: Je rozumné opustiť starkú, lebo je nákladná a nemá „správne“ politické názory?
  2. Marek Tocimák: Chlieb a Hry
  3. Martin Fronk: Tragédia človeka: Maďarský Faust, ktorý vznikol na Slovensku a my o ňom takmer nič nevieme
  4. Martin Turčan: O čom svedčí aféra Hacienda. O neutralite a zbrojení
  5. Erik Kriššák: Michael McDowell – Blackwater, kniha první
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 6
  7. Lukáš Jankovič: 5 grafov o Slovensku v roku 2025
  8. Jozef Huljak: V tieni rastúceho napätia: Prečo je Han Kuang dôležitejší než kedykoľvek predtým
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 19 192
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 15 480
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 13 418
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 8 037
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 445
  6. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 4 762
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 133
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 014
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Sú ovocím či zeleninou? Ktovie. A záleží vôbec na tom? Zrejme nie, rovnako ako ani na veľkosti či farbe. Hlavne aby boli čerstvé, chutné a šťavnaté.


Radnica chce riešiť podnety efektívnejšie.


Marek Ryban (vpravo) zo spoločnosti Obnova budov

Čo treba vedieť, ak sa rozhodujete, či ísť do obnovy domu?


Osloviť chce tých, ktorí chcú jesť zdravšie a podporiť domácu produkciu.


1
  1. Jozef Černek: Je rozumné opustiť starkú, lebo je nákladná a nemá „správne“ politické názory?
  2. Marek Tocimák: Chlieb a Hry
  3. Martin Fronk: Tragédia človeka: Maďarský Faust, ktorý vznikol na Slovensku a my o ňom takmer nič nevieme
  4. Martin Turčan: O čom svedčí aféra Hacienda. O neutralite a zbrojení
  5. Erik Kriššák: Michael McDowell – Blackwater, kniha první
  6. Branislav Hláčik: Superpozícia 6
  7. Lukáš Jankovič: 5 grafov o Slovensku v roku 2025
  8. Jozef Huljak: V tieni rastúceho napätia: Prečo je Han Kuang dôležitejší než kedykoľvek predtým
  1. Ivan Čáni: Všetci držme huby a nechajme Roberta Fica pracovať! Lebo len on JEDINÝ vie, čo je najlepšie. 19 192
  2. Janka Bittó Cigániková: Cirkev na gynekológii? Žiaľ, Cigániková nepreháňala 15 480
  3. Michael Achberger: Prestaňte držať diéty! Týchto 7 návykov vám predĺžia život aj zlepšia postavu 13 418
  4. Radko Mačuha: Viete na čom jazdí Šimečka? 8 037
  5. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú. 5 445
  6. Radko Mačuha: Je to také Smerácke. 4 762
  7. Vladimír Bojničan: Z Devína sa stáva festival kléro-fašistických príšer 4 133
  8. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti! 4 014
  1. Post Bellum SK: Nicholas Winton zomrel pred desiatimi rokmi. Jeho príbeh zostáva inšpiráciou dodnes
  2. Roman Kebísek: Britka objavila hrob Adele Harms, modelky maliara Schieleho
  3. Věra Tepličková: Čím väčšia škola, tým lepšie výsledky...
  4. Radko Mačuha: Auto pre ministerku Šimkovičovú.
  5. Věra Tepličková: Šok v Martine alebo Alimachalala a 40 lúpežníkov(voľné pokračovanie Šoku v Levoči a Šoku v Bratislave)
  6. Radko Mačuha: Prezident bol v SNG podporiť kolabujúci rezort Šimkovičovej
  7. Věra Tepličková: Tri čisté okresy? Volám po vyvodení zodpovednosti!
  8. Marcel Rebro: Dnipro v slzách: Keď sa deti stávajú terčom

Už ste čítali?