Medzi deti zo Základnej školy A. Stodolu v Záturčí prišiel „ozajstný“ poľovník Rudolf Maršala z Turčianskeho Petra
Martin - Besedu začal Rudolf Maršala rozprávaním o vývoji poľovníctva. Lov zveri je podľa jeho slov starý ako ľudstvo samo. Najprv ľudia lovili pre zaobstaranie obživy, neskôr bol lov už aj zábavou pre pánov. Poslaním poľovníka je starať sa o poľovný revír, zver a loviť ju. Ak by sa raz chceli deti prechádzať po lese v zelenom a s puškou v ruke, Rudolf Maršala im poradil, že musia vychodiť lesnícku školu, alebo absolvovať poľovnícky kurz, na konci ktorého sa robia skúšky z teórie a praxe. V nej sa aj strieľa na terč. Po úspešnom zvládnutí školy alebo kurzu záujemca dostane poľovný lístok a povolenku na lov.
Deti najviac zbystrili pozornosť, keď poľovník Maršala rozprával o šelmách, hlavne o medveďoch. Najmä chlapci mali odrazu veľa otázok. Zaujímalo ich, akého veku sa dožíva vlk a medveď, či sú medvede rýchle, čím sa živia, koľko vážia. Smiech vyvolala otázka dievčatka, či je pravda, že si treba spievať, keď stretneme medveďa. Poľovník deťom vysvetlil, že medvede sú prirodzene plaché, tak je celkom vhodné, keď na seba v lese nejakým spôsobom upozorníme. Môže to byť aj spevom, ale nie príliš hlučným. Ak ho medvede začujú, radšej ujdú. Tretiaka Milana Kubíka zaujímalo, či sú medvede najnebezpečnejšie, keď má medvedica mláďatá. Rudolf Maršala mu vysvetlil, že vtedy si medvedica chráni svoje mláďatá a ak má pocit, že sú ohrozené, môže zaútočiť aj na človeka. Téma poľovníctva zaujala i dievčatá. Zapájali sa do besedy a obdivovali jelenie zhody. Pri tejto príležitosti Tomáš Danko prezradil, že už držal malú srnku, ktorá prebehla cez cestu, keď cestoval s rodičmi a takmer ju zrazili. So zážitkami sa podelil s deťmi aj poľovník. Priniesol im ukážky jeleních a srnčích parohov i lebiek, porozprával o loveckých zbraniach, predviedol žiakom vábenie jeleňov pri ruji, čo si hneď aj sami vyskúšali.
Toto stretnutie detí s prírodou, aj keď len prostredníctvom rozprávania poľovníka Rudolfa Maršalu, bolo príjemným spestrením vyučovania a možno niektorých žiakov zaujalo povolanie lesníka natoľko, že si v budúcnosti vyberú štúdium práve na lesníckej škole.
J. Jarošová