„Každý človek musí mať disciplínu, čo sa týka zdravia. Doba, keď „kývajte mi rukou, ja sa budem dívať na televíziu“ alebo „nasaďte mi tabletky, ja chcem schudnúť“, je už za nami, tvrdí MUDr. Svatava Žáková z Tvrdošína. Táto lekárka má za sebou viacero špeciálnych kurzov, certifikáty na akupunktúru, homeopatiu, manuálnu medicínu, akupresúru, rekondíciu pohybového systému, masáže, kineziológiu, dietetiku, vodoliečbu, fytoterapiu.
Liečivá moc kôpru
Táto rastlina sa u nás pestuje a používa už po stáročia, a to nielen
v kuchyni. Hlavný liečebný účinok má dozreté semeno kôpru, ktoré sa - čerstvo rozdrvené alebo pomleté - používa na čaj. Je možné použiť aj vňať, ale tá má slabší účinok. Kôpor má aj širšie použitie. Znižuje krvný tlak, zlepšuje prácu srdca tým, že ho prekrvuje, a preto je vhodný aj pri liečbe ischemickej choroby srdca a pri doliečovaní infarktu srdca. Kôprové semeno pôsobí proti nadúvaniu i močopudne a dezinfekčne na močové cesty. Pomáha tiež vyháňať črevné parazity, hlavne u detí. Zvyšuje tvorbu materského mlieka, a keďže účinné látky prechádzajú aj do materského mlieka, takto kojené deti sú spokojné, pretože netrpia na nadúvanie. Uvádza sa, že kôpor upravuje aj činnosť podžalúdkovej žľazy. Požitie kôpru pred cestovaním potláča morskú chorobu. Pomáha aj pri niektorom type bolestí hlavy.
Príprava čaju: jednu čajovú lyžičku pomletého alebo rozdrveného kôprového semena prelejeme 1 šálkou vriacej vody a necháme 5 minút vylúhovať. Pijeme len 2 šálky denne. Semená zbierame až na jeseň a vždy ich treba nechať ešte dosušiť. Na čaj sa môžu používať nielen sušené, ale aj čerstvé.
Čistenie obličiek
Malo by mu predchádzať vyčistenie čreva, pečene a žlčníka, ale nie je od toho závislé. Ide skôr o odporučenie v rámci kompletnosti. Okrem čistenia obličiek čajmi je veľmi vhodné využiť na čistenie aj sezónu vodných červených melónov, bežne označovaných ako dyňa. Dr. Partyková z Prahy odporúča jesť jeden týždeň len tieto melóny - koľko môžete - a celozrný chlieb. Ak niekto trpí močovým pieskom, zvolíme na jeho vyplavenie z organizmu biologický čas obličiek, t. j. okolo 3. hodiny ráno. V noci si dáme teplý kúpeľ do 40 oC a to na 20 - 30 minút. Po celý čas jeme melón.
Náš tip:
aj na prečistenie obličiek
Postup: 3 diely zlatej byle (vňať, kvet), 1 diel prasličky, 1 diel stavikrvu vtáčieho (vňať), 1 diel vŕby bielej. Čaj sa pije 3-krát denne – nálev z 1 PL do 1/4 l vriacej vody, 15 min lúhovať. Pije sa pred jedlom. Okrem toho treba piť veľa tekutín, ale nie minerálky!
Čaj pôsobí na čistenie obličiek, treba ho piť pravidelne a každý deň, minimálne 3 týždne. Výsledky čistenia zbadáte podľa zmenenej farby aj pachu moču.