Kam zájdeme, čo vyskúšame, na čo si konečne nájdeme čas. Študentov popri tom trápi otázka, či si budú radšej užívať, alebo privyrábať na brigádach. A ak už sa rozhodnú pre prácu, rozmýšľajú, či budú zarábať na Slovensku alebo v zahraničí. Tieto otázky trápili aj nás a rozhodli sme sa ich položiť tohtoročným maturantom.
Prázdniny maturantov sú trochu odlišné od tých, ktoré sami zažili v predchádzajúcich rokoch. Dosť významnú úlohu v tom zohráva otázka prijatia či neprijatia na vysokú školu. Hoci majú „po škole“ takmer od začiatku júna, celý mesiac strávia nad knihami prípravou na prijímacie skúšky. Po nich nasleduje netrpezlivé očakávanie výsledkov, ktoré rozhodnú o ich budúcnosti. Ako nám mnohí potvrdili, s nervozitou očakávajú rozhodnutia vysokých škôl. Len čo však budú mať túto stresujúcu etapu za sebou, chcú si naplno užívať. Čakajú ich totiž prvé prázdniny, po ktorých nebude septembrové začatie školského roka. Po vypätom polroku, ktorý rozhodne patril medzi najnáročnejší v ich životoch, majú konečne voľno.
Aj napriek tomu však drvivá väčšina nami opýtaných maturantov zamýšľa počas leta brigádovať. Chcú sa aspoň čiastočne finančne zabezpečiť pred odchodom na univerzitu. Vedia totiž, že s príchodom štúdia na vysokej škole vzrastú ich finančné nároky a potreby. Zároveň aj samotné prázdninovanie je pre nich finančne náročnejšie, keďže mnohí sa chystajú na koncerty, festivaly, zájazdy či dovolenky.
Maturanti sa zamestnávajú najmä v sezónnych a pomocných zamestnaniach. Ide hlavne o výpomoc vo fabrikách, ktoré majú nedostatok zamestnancov kvôli čerpaniu dovoleniek ich zamestnancov. Ďalej sa maturanti púšťajú do prác na stavbách a v rodinných firmách. Dievčatá sa často zamestnávajú ako čašníčky a barmanky. Niektorí odchádzajú za prácou do zahraničia – predovšetkým prostredníctvom personálnych agentúr. Aj v tomto prípade ide najmä o čašníčky, pomocné práce vo fabrikách a na farmách (zber ovocia, zeleniny) či prácu v hoteloch (chyžné, animátori). Cieľovými krajinami sú najmä stredomorské krajiny (Grécko, Taliansko), anglicky hovoriace krajiny (Veľká Británia, Írsko), Nemecko a Česká republika.
Nezanedbateľná skupina sa popri práci rozhodla pre ďalšie štúdium – chcú si totiž urobiť vodičské preukazy. Osemnástku síce už oslávili pred nejakým časom, ale nechceli si komplikovať posledné mesiace náročného štúdia, a preto si radšej kurzy urobia počas leta.
Čo sa týka zábavy, dosť veľkej popularite sa tešia letné hudobné festivaly. Maturanti sú už vo veku, keď ich rodičia pustia do iného mesta stanovať a užívať si s mladými z celého Slovenska. Medzi najvychytanejšie festivaly nepochybne patria Bažant Pohoda (Trenčín), Hodokvas (Piešťany), Top Fest (Nové Mesto nad Váhom – Zelená voda) či Orange Music Summer (Domaša, Ružiná, Duchonka). Festivaly sú nepochybne vynikajúcim spestrením leta, kde sa kumuluje dobrá nálada, atmosféra, zaujímaví hostia a svetoví hudobníci. Preto je hádam smola, že Martin ten svoj festival už nemá, keďže s Nočnými vlnami sme sa museli rozlúčiť.
Tradičnou letnou záležitosťou sú dovolenky. Náš miniprieskum ukázal, že zhruba polovica maturantov ostane počas celého leta na Slovensku a druhá polovica pôjde do známych letovísk prevažne v Taliansku, Chorvátsku, Grécku a Bulharsku. Väčšina pocestuje k moru so svojimi rodičmi, ale niektorí sa vydávajú výlučne so svojimi kamarátmi. Tohtoroční absolventi sa ešte počas leta chystajú na rôzne stanovačky s priateľmi, výlety po Slovensku a pobyty na chatách.