Rozdúchavajú plameň poznania

Za 140 rokmi sa skrýva veľa nadšenia, vytrvalosti, trpezlivosti. A to nemáme na mysli len prvých odvážnych a statočných na čele s Viliamom Paulinym-Tóthom, ktorí založili naše gymnázium.

Je 140 rokov v živote školy veľa alebo málo? Na takúto otázku nie je jednoduché dať jednoznačnú odpoveď.
Aj každý z takmer 300 učiteľov a viac ako
12 400 absolventov prispel podľa svojich schopností a možností vlastným kamienkom do pestrej mozaiky života školy a zaslúžil sa o to, že martinské gymnázium vždy bolo a veríme, že aj naďalej zostane, na návrší gymnaziálneho školstva. Aj preto nie je možné vyzdvihnúť len niektorých z významných absolventov či učiteľov. Veď školu počas jej existencie vždy obklopovali aj ľudia, ktorých mená nie sú uvedené v žiadnych ročenkách, školských dokumentoch či na pamätných tabuliach. Je to veľká skupina rodičov a priaznivcov, bez ktorých si žiadnu z fungujúcich škôl nedokážeme predstaviť. V najbližších rokoch nás čaká ďalšia reforma vzdelávania. Existujúci stav je neudržateľný. Množstvo učiva, ktoré študenti musia zvládnuť, nevytvára priestor, aby mohli primerane prejaviť svoje skutočné schopnosti a tvorivosť. Je potrebné pripravovať našich študentov na presadzovanie sa v tvrdej konkurencii zjednocujúcej Európy a učiť ich vytvárať návyky na celoživotné vzdelávanie.
Aj keď sa po vstupe do EÚ začíname otvárať svetu a svet sa začína otvárať nám a za jednu z priorít považujeme, aby naše gymnázium stále zohrávalo významnú úlohu pri zabezpečovaní vzdelanostnej úrovne obyvateľov Slovenska, nemali by sme zabúdať posilňovať národné a kultúrne tradície, aby naši študenti vždy vedeli, kde sú ich korene, pretože aj strom bez koreňa vyschne.
Myslíte, že 140 rokov v živote školy je veľa alebo málo?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozdúchavajú plameň poznania
140. výročie založenia Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine 1867 - 2007
Martinské gymnázium, jedno z troch prvých slovenských gymnázií, bolo založené 11. augusta 1867. Slovenskí národovci a predstavitelia martinskej evanjelickej cirkvi sa obávali, že patentálne gymnázium, ktoré bolo otvorené hlavne vďaka úsiliu K. Kuzmányho, M. M. Hodžu, J. M. Hurbana a J. Jesenského zanikne, a preto založili školu na patronátnom základe. Správcu patronátu Evanjelického a. v. gymnázia v Turčianskom Sv. Martine vykonával vynikajúci organizátor Viliam Pauliny-Tóth a prvým riaditeľom sa stal Martin Kramár.
Výlučne slovensky
Martinské gymnázium navštevovalo za sedem a pol roka existencie 671 žiakov nielen z Turca. Hoci išlo o školu evanjelickú, navštevovali ju aj študenti katolíckeho a židovského vierovyznania. Vyučovací jazyk bol ,,výlučne slovenský“. Učebný plán bol zostavený z náboženstva, latinčiny, zo slovenského jazyka, z maďarčiny, z nemeckého jazyka, zo zemepisu, dejepisu, počtov a patrilo tu i kreslenie, spev, hra na husle. Hodnotil sa prospech, mravné chovanie, pilnosť, pozornosť, krasopis i mudrolubectvo.
Kvôli obvineniu z vlastizrady a panslavizmu bolo 30. januára 1875 martinské gymnázium uhorskou vládou zatvorené a 98 chlapcov sa muselo rozísť do všetkých kútov Slovenska.
Takmer 44 rokov sa museli Martinčania snažiť, kým ich gymnázium znovu ožilo. Nemalú zásluhu na tom, že sa 5. októbra 1919 otvorili štyri triedy Československého štátneho reformného reálneho gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Turčianskom sv. Martine, mal univerzitný profesor Jaroslav Vlček (Paulinyho zať).
V školskom roku 1921/22 opustili brány gymnázia 6 maturanti, v nasledujúcom roku ich bolo 22. Škola sa postupne rozrastala, pociťovala nedostatok priestorov, a tak všetci privítali, keď sa gymnázium z budovy na Mudroňovej ulici mohlo 6. októbra 1940 presťahovať do priestorov na Malej hore. Po určitých úpravách budova slúži do dnešných čias.
Školou prešli dejiny
Spoločenská i politická situácia sa odrazila i na živote gymnázia. Od októbra 1944 sa vy-učovalo len na treťom poschodí, keďže väčšinu priestorov školy zabrala nemecká nemocnica. Začiatkom 50. rokov nastal v Martine rozmach strojárenstva, čo zapríčinilo presťahovanie školy do Priekopy. Po dvoch rokoch sa gymnázium znovu vracia do svojej budovy na Malej hore, no až do roku 1967 je tu spolu so základnou školou.
Popri dennom štúdiu bola
v škole v 60. rokoch zriadená aj stredná škola pre pracujúcich a maturitné kurzy pre dôstojníkov. Od školského roku 1968/69 sa pri gymnáziu otvorilo aj jednoročné nadstavbové štúdium - programovanie a počítačové systémy a dvojročné nadstavbové štúdium knihovníctva, ktoré sa končilo školským rokom 1982/83. Od školského roku 1977/78 sa v gymnáziu učili skupiny voliteľných predmetov technického zamerania. Od roku 1990 prechádzajú študenti k systému výberu voliteľných predmetov.
V septembri 1991 vzniklo
v škole Bilingválne anglicko-slovenské gymnázium so sídlom v Sučanoch, ktoré sa po dvoch rokoch osamostatnilo. V septembri 1995 tu začali overovať 6-ročné experimentálne gymnaziálne štúdium. Nová forma sa ujala a získala si uznanie a podporu nielen martinskej verejnosti.
Počas existencie školy jej brány opustilo viac ako 12 400 študentov. Absolventi stále patria k tým, ktorí sú dobre pripravení na štúdium na vysokých školách a v silnej konkurencii dokážu výborne obstáť. Úspešnosť prijatia na vysoké školy je 90 – 98 % (vyššia na 6-ročnom gymnáziu). V súčasnosti škola patrí medzi najväčšie gymnáziá na Slovensku a je tak trochu inou školou ako ostatné. Združuje dve gymnáziá, dve odlišné formy štúdia, z ktorých to 6-ročné je dielom učiteľov martinského gymnázia. Oba typy štúdia fungujú paralelne vedľa seba a tvoria jeden celok – úspešnú školu, ktorej absolventi sú výborne pripravení pre život. To je hlavné naplnenie cieľa školy ako vzdelávacej inštitúcie, ktorej hlavnými hodnotami by mali byť úcta, spolupráca, sloboda a otvorenosť, zodpovednosť a uznanie, vpísané v každom učiteľovi či žiakovi veľkými písmenami.
V školskom roku 2007/2008 je v gymnáziu 28 tried s takmer 900 žiakmi a 62 pedagógov.

SkryťVypnúť reklamu


Študijné odbory:

• 4-ročné štúdium (po ukončení 9. ročníka ZŠ) 16 tried
• 6-ročné štúdium (po ukončení 6. ročníka ZŠ) 12 tried

Škola neotvára triedy so zameraním. Ako správnejší a pre študentov výhodnejší sa pedagógom ukazuje systém, v ktorom si žiaci môžu voliť „svoje“ zameranie
v poslednom (štvrtom alebo piatom a šiestom) ročníku cestou voliteľných predmetov. Preto tu otvárajú tieto voliteľné predmety: seminár zo slovenského jazyka, spoločenskovedný seminár, konverzácia v anglickom jazyku, konverzácia vo francúzskom jazyku, konverzácia v nemeckom jazyku, konverzácia v ruskom jazyku, konverzácia v španielskom jazyku, seminár z matematiky, informatika, seminár z fyziky, seminár z chémie, seminár z biológie, seminár z geografie, literárny seminár, cvičenia z chémie, cvičenia z matematiky, ekonómia, estetika a psychológia.
Ako je to dnes
Študenti sa učia dva jazyky, môžu si vybrať medzi anglickým, francúzskym, nemeckým, ruským a španielskym jazykom. Od roku 1990 v škole pôsobilo 14 anglicky hovoriacich lektorov a 3 asistenti na vyučovane anglického, nemeckého a francúzskeho jazyka.
V rámci výmenných programov sa naši študenti zúčastnili na výmenných pobytoch
v Anglicku, vo Francúzsku, Švédsku, Taliansku, Česku, Nemecku a Poľsku. Na pobytoch sa študenti nielen zdokonalili v cudzích jazykoch, ale taktiež rozšírili svoje vedomosti o nové zvyky, kultúry, krajiny. Škola sa zapája do rôznych projektov, napr. v rámci programu SOCRATES, Fullbright Comission, Konto Orange a iné. Organizuje okresné a krajské kolá rôznych študentských súťaží, v ktorých sa študenti školy umiestňujú na popredných miestach aj v celoštátnom a medzinárodnom meradle. Bohatá je záujmová činnosť študentov v rôznych športových, prírodovedných či kultúrno-spoločenských krúžkoch.
V škole je otvorených viac ako 40 krúžkov, v nich pracujú hlavne študenti, ktorí využili možnosť odovzdať škole vzdelávacie poukazy. Študenti veľmi radi usporadúvajú aj svoje vlastné podujatia. K tradičným patrí študentský ples, pasovací večierok, Mikulášska či Valentínska diskotéka, stavanie mája, rozlúčka s maturantmi. Už niekoľko rokov vychádza študentský časopis Šuch i zborník vlastnej tvorby Zrenie. To všetko prispieva
k typickej študentskej atmosfére v škole.
Najlepší a najaktívnejší študenti získavajú ocenenie v súťaži o Najlepšieho študenta MG, pre triedne kolektívy vyhlasuje riaditeľ súťaž Sme super a študentský parlament organizuje súťaž o Športovca školy.
Od roku 1997 je škola spoluorganizátorom súťaže vo vlastnej tvorbe mladých autorov – Paulinyho Turiec, do ktorej sa zapájajú študenti stredných škôl z rôznych kútov Slovenska a žiaci 7. – 9. ročníka z celého nášho regiónu.
Škola je od roku 1994 pripojená na internet a pre študentov školy je práca s ním úplnou samozrejmosťou nielen na hodinách informatiky, ale aj na ostatných vyučovacích hodinách. Jednotlivé predmety sa vyučujú v odborných učebniach a areáloch fyziky, biológie, chémie, cudzích jazykov, dejepisu, zemepisu, matematiky, informatiky, slovenského jazyka. Sú tu dve telocvične, posilňovňa a gymnastické štúdio.
Dvere otvorili dokorán
V roku 1998 bola pri škole otvorená Astronomická pozorovateľňa Milana Rastislava Štefánika, ktorá je prístupná nielen žiakom gymnázia, ale aj širokej martinskej verejnosti. V roku 2006 bolo v priestoroch astronómie otvorené centrum popularizácie fyziky, ktoré navštevujú hlavne žiaci základných škôl.
Žiaci majú možnosť stravovať sa v školskej jedálni, v škole je aj bufet a automat na teplé a studené nápoje.
Finančná situácia ani v tejto škole nie je veľmi priaznivá. Aj to bol dôvod, prečo tu v roku 1995 založili Nadáciu Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha, ktorá sa neskôr pretransformovala na Občianske združenie Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha. Nezanedbateľnou je aj pomoc rodičov, ktorí svojimi príspevkami pomáhajú udržať pomerne kvalitnú úroveň vo vybavení školy učebnými pomôckami a podporujú účasť študentov na súťažiach a turnajoch. Mnohí z nich vy-užívajú možnosť poskytnúť 2 % zo svojich daní OZ GVPT, ktoré takto získané finančné prostriedky tiež venuje hlavne na nákup učebných pomôcok.
Cesta za poznaním býva občas tŕnistá. Často ju dláždia aj neúspechy či sklamania. Kto však vytrvá a odolá všetkým nástrahám, dostane sa mu zaslúženej odmeny. Možno prejde labyrintom sveta a nájde raj srdca, ako o tom napísal učiteľ národov Ján Amos Komenský. Iný zas pootvára všetky brány jazykov, a aj tie, od ktorých kľúč nájdu máloktorí.
Aby plameň horel
A preto sa na martinskom gymnáziu snažia formovať školu moderného typu, ktorej hlavnou prioritou je rozvíjať tvorivé myslenie žiakov, a tým ich pripravovať na riešenie rôznych životných situácií a úspešné zvládnutie vysokoškolského štúdia. Je to škola otvorená každej zmene, ktorá je na prospech študentom. Aby plameň horel v srdciach všetkých, ktorí bránami školy prešli, ale aj tých, ktorí v nej v úprimnej nádeji zostávajú.

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 683
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 538
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 825
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 014
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 010
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 663
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 192
  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 541
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 387
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 023
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 379
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 351
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 151
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Tomáš Pšenka.

Ani druhá hokejová liga nie je lacná záležitosť. Na pokrytie sezóny kluby míňajú šesťmiestne sumy.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Prebudenie jari Vrícko

Aj do malej podhorskej dedinky zavítala jar.


(vm)
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Michal Drotován: Peter Pellegrini ako zástupca bežného občana? Naozaj?
  2. Ján Škerko: Rozhovor ministra vnútra s hľadaným extrémistom
  3. Ján Šeďo: Z pohľadu mysliaceho človeka vládnu šmejdi a vzťahoví analfabeti.
  4. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  5. Juraj Kumičák: Kolaborant
  6. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  7. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 786
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 541
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 387
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 023
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 379
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 351
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 151
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 429
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?