V precedenom riedkom zemiakovom vývare možno bez ujmy vyprať jemné šatstvo z čistého hodvábu. Ak na škrobenie nemáte poruke škrob, použite hustejší vývar.
Hodvábne blúzky operte vždy tak, že do poslednej vody dáte lyžicu cukru a vôbec nežmýkajte.
Prírodný hodváb môžeme prať vo vode, do ktorej sme pridali šťavu z citróna.
Odevy z hodvábu do práčky radšej ani nedávajte. Uprednostnite ručné pranie, najlepšie v teplote vody s prídavkom tekutého mydla a bóraxu. Do posledného plákania sa osvedčuje pridať trošku octu a soli.
Brečtan dá hodvábnej látke pekný lesk. Keď pridáme trochu octu a soli, bude hodváb stálofarebný.
Hodvábne kravaty nemusíte hneď nosiť do čistiarne, najprv vyskúšajte účinok zemiakov - surové zemiaky, ľanová handrička, voda. Zemiaky nastrúhame a vytlačíme z nich šťavu cez handričku. Šťavu dáme do vody, kravatu v nej vyperieme a potom vypláchneme.
Poradíme vám aj špeciálny roztok na plákanie hodvábu. Po ošetrení týmto roztokom hodváb ešte za mokra vyžehlíme. Potrebujeme len trochu liehu a vodu. Lieh nalejeme do vody a hodváb v nej dôkladne vyplákame.
Hodváb žehlíme len veľmi opatrne. Veci z prírodného hodvábu po praní zabalíme do suchého frotírového uteráku a potom vyžehlím ešte vlhké. Svetlú látku žehlíme z lícnej strany, tmavú z vrubovej.
Odevy z tmavého hodvábu a taftu si ľahšie udržia svoj lesk, keď ich po vypraní vypláchneme vo vlažnej osolenej vode.
Šatstvo z bavlnených látok, modrotlače a tmavého hodvábu po vypraní vyplákame vo veľmi teplej osolenej vode. Na 5 litrov vody dávame 3 lyžice soli.
Menej elektriny miniete, ak úplet, vlnu, hodváb a zamat budete žehliť až po vypnutí žehličky.
Potrebujeme vyčistiť čiernu hodvábnu látku? Potrieme ju opatrne hubkou namočenou v horúcej čiernej káve. Potom hodváb ešte za mokra vyžehlíme, alebo vyčistíme čpavkovou vodou. Napustíme ňou handričku a potierame ňou hodvábnu látku v pruhoch. Hodváb obrátime naruby a mierne teplou žehličkou vyžehlíme dosucha.
Ak chceme prešiť na stroji veľmi tenkú látku, napríklad hodváb, žoržet a iné, podložme ju tenkým papierom.
Máte problém s uložením jemného oblečenia do skríň? Jemné biele pulóvre, blúzky či šaty zabaľte do bieleho hodvábneho papiera. Tak sa počas roka neušpinia. Potom ich prebaľte modrým papierom - neprenikne k nim svetlo a šatstvo nezožltne. Ušetríte na zimnom praní a údržbe.
Hodvábnu látku nikdy neskladáme, lebo na zložených miestach by sa mohli hodvábne vlákna polámať. Najlepšie je hodváb zavinúť do jemného papiera a tak uložiť.
Osviežujúci kúpeľ odporúčame len pre tmavšie farby. Ak hodvábna šatka stratila svoj lesk, pomôže kúpeľ zložený z jednej hrste čerstvých listov brečtanu uvarených vo vode. Do vychladnutej vody dáme trochu octu a šatku vyperieme. Vyplákať ju môžeme v slanej vode.
Hodvábne blúzky sa vďaka ich hladkému povrchu stále vyťahujú z pásu sukne alebo nohavíc. Ak prišijete z vnútornej strany pása sukne tenký pásik zamatu, ostane blúzka tak, ako má byť – v sukni.
Jemné, naširoko zostrihnuté hodvábne sukne sa pohybujú podľa toho, ako fúka vietor, a môžu odhaliť aj to, čo nechcete. Ak z vnútornej strany sukne našijete šesť alebo osem gombíkov, zaťažíte ľahký hodváb a sukňa ostane ako má, aj keď bude fúkať vietor.
Pripravil: Igor Valko