jali, pokračujte v čítaní...
Škvrny od prstov na stránkach kníh vyčistíme malým štetcom namočeným v liehu.
Prach škodí knihám, preto ich dva až trikrát za rok môžeme zbaviť prachu nielen vysávačom, ale môžeme si pomôcť aj handričkou, ktorú navlhčíme v dvoj až trojpercentnom roztoku formalínu.
Vaječný žĺtok rozriedený v deväťdesiatpercentnom alkohole je výborným prostriedkom na čistenie kožených väzieb kníh.
Knihy zbavíme „somárskych“ uší tak, že ich prežehlíme cez pijavý papier.
Aj zalepené listy na knihách môžeme vynoviť. Najprv ich pomaly poprehýbame zo strany na stranu a keď to nepomôže, chvíľu podržíme zlepené stránky nad parou. Vlhké listy potom podložme pijavým papierom a po niekoľkých hodinách prežehlime.
Knihu môžeme ochrániť pred vlhkom tak, že na police v knižnici postavíme chlorid vápenný (čiže sanitru).
Ak vám knihy nepríjemne zapáchajú, treba dať medzi jednotlivé strany bobkový list.
Okrem toho, že zápach odstráni, je vhodný aj proti parazitom, ktoré napádajú papier.
Knihy s obalom z umelej hmoty prečistíme najlepšie špongiou, namočenou v zriedenom čpavku.
Ak nechcete, aby pleseň napadla knihy v knižnici, postrie-kajte ju klinčekovým olejom.
Ako vyčistiť zašpinené knihy a mastné fľaky zo strán kníh? Zafúľané miesta, najmä fľaky od prstov, pomažeme mydlovou huspeninou. Rozpusteným mydlom natrieme špinavé miesto a necháme asi hodinu stáť. Potom ho poľahky zmyjeme studenou vodou a mäkkou hubou. Musíme dať pozor na to, aby sa navlhčené strany nezlepili, preto sa odporúča týmto spôsobom čistiť postupne stranu za stranou. Keď jedna vyčistená stránka celkom uschne, môžeme čistiť nasledujúce.
Mastné fľaky z kníh a papiera odstránime pijakom a horúcou žehličkou. Na fľak položíme čistý pijak a naň horúcu žehličku. Túto procedúru opakujeme kým fľak celkom nezmizne. Mastné fľaky z kníh vyčistíme aj páleným magnéziom, a to tak, že magnéziový prášok zmiešame s benzínom, kašičkou potrieme mastný fľak a necháme ho uschnúť. Potom poľahky zvyšky zotrie-
me. Pripravil: Igor Valko