Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

ANKETA

AKÝ BUDETE MAŤ DOMA VIANOČNÝ STROMČEK ?


Vianočné sviatky prežívam s mojou rodinou, so súrodencami a s ich rodinami u našich rodičov v Prešove. Veľmi sa na to teším. Aj môj brat pricestuje až z USA.

Vianočný stromček zdobím ja, ale iba u rodičov, pretože domov sa vraciame až na Troch kráľov. Páčia sa mi ozdoby farby zlata a medi, ktoré u nás dominujú. Vianoce sú časom pohody, radosti a šťastia v rodinnom kruhu a mám na ne iba tie najkrajšie spomienky. Zaužívaných máme viacero vianočných zvykov. Počas Štedrého večera si píšeme lístočky so želaniami, ktoré spolu s peniazmi vložíme pod štedrovečerný obrus, spievame vianočné koledy a rozdávame si darčeky. K tradičným vianočným jedlám našej rodiny patria oblátky s medom a cesnakom, ryby, kapustnica, rezne so šalátom, pečené mäso , tradičným východniarskym jedlom na štedrý večer sú aj „bobaľky“ s makom a na štedrovečernom stole nesmú chýbať ani mamine domáce koláče, ovocie a rôzne ďalšie iné dobroty.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri stromčeku sa stretáva celá rodina
Zuzana Ďurinová, riaditeľka SLK T. Teplice

Vianočné sviatky prežívam s mojou rodinou, so súrodencami a s ich rodinami u našich rodičov v Prešove. Veľmi sa na to teším. Aj môj brat pricestuje až z USA.

Vianočný stromček zdobím ja, ale iba u rodičov, pretože domov sa vraciame až na Troch kráľov. Páčia sa mi ozdoby farby zlata a medi, ktoré u nás dominujú. Vianoce sú časom pohody, radosti a šťastia v rodinnom kruhu a mám na ne iba tie najkrajšie spomienky. Zaužívaných máme viacero vianočných zvykov. Počas Štedrého večera si píšeme lístočky so želaniami, ktoré spolu s peniazmi vložíme pod štedrovečerný obrus, spievame vianočné koledy a rozdávame si darčeky. K tradičným vianočným jedlám našej rodiny patria oblátky s medom a cesnakom, ryby, kapustnica, rezne so šalátom, pečené mäso , tradičným východniarskym jedlom na štedrý večer sú aj „bobaľky“ s makom a na štedrovečernom stole nesmú chýbať ani mamine domáce koláče, ovocie a rôzne ďalšie iné dobroty.

Skryť Vypnúť reklamu


Najkrajšia je výzdoba
jednej farby
Milan Žila, rímskokat. Farár Vrútky
Na fare nemám vianočný stromček, lebo v kostole ich máme šesť. V kostole som počas Vianoc často, tam mám najintenzívnejší pocit Vianoc.

Minulý rok mi však kaplán položil veľmi nostalgickú otázku: „A to nebudeme mať stromček?“ Preto som išiel na Štedrý deň nejaký zháňať, ale nepodarilo sa mi to. Kamarát mi potom požičal maličký, umelý. Keby som mal ozdobiť svoj vlastný stromček, tiež bude jednofarebný, asi bledomodrý. V kostole zdobíme stromček na Štedrý deň, pravidelne ráno po omši, aj doma sme to tak robili. Mali sme živú borovicu, neskôr umelý stromček, ale ten ma už veľmi nezaujímal. Samo-zrejme, že som vždy chcel zjesť sladké ozdoby, ale to sa mohlo až po štedrej večeri a neskôr. Pamätám si, že stromček sme mali ozdobený až do 27. januára, keď mám narodeniny, a tak mám fotografie z detstva s tortou pri stromčeku. Teraz, v kostole, by mi to neprešlo. V kostoloch odstraňujeme stromčeky už po 6. januári.

Skryť Vypnúť reklamuPo zhone vždy prichádza pohoda
Kristína Adamišová, starostka Ďanovej
Väčšinou mávame umelý stromček, ale tento rok kúpime živý. Jeho ozdobenie nechávam na svoju dcéru s vnučkou, pretože ja mám pred Vianocami veľa povinností. Musím sa venovať najmä obecným
vianočným trhom, ktoré organizujeme.

Na našom vianočnom strom-čeku sú väčšinou ozdoby z prírodného materiálu. Menej ho zdobíme sklenenými guľami a umelými ozdobami, ale nechýbajú na ňom sladkosti. Domáce medovníčky pečie a zdobí dcéra sama a potom ich vešia na stromček. Okrem toho vyrába vianočné ozdoby zo šušiek, ktoré natiera farbou, aby vyzerali ako zasnežené. Na stromčeku pôsobia veľmi pekne.
Vianoce sú pre mňa krásnym sviatkom. Mám tri dcéry a iba jedna z nich býva so mnou. Počas Štedrého večera sa stretávame všetci spolu aj s ich rodinami a obdarujeme sa vianočnými darčekmi. Tešia sa na to najmä naše vnúčatá. Počas Vianoc máme jeden pre druhého najviac času.
Stromček nás vracia do prírody
Ondrej Nagaj, pedagóg a básnik
S manželkou máme výzdobu vianočného stromčeka podelenú. Ja mám na starosti hrubé práce a manželka ho vyzdobí.
Okrem toho sa chystám kvôli prírodnej vôni doniesť živý, nevysoký stromček.

Vianočný stromček zdobíme tri dni pred Štedrým večerom. Manželka dáva pri výzdobe toho umelého prednosť prírodným materiálom. Nechýbajú na ňom domáce medovníkové ozdoby, ktoré dopĺňajú slamené hviezdičky a reťaze, ktoré sme kúpili na jarmokoch. Po sviat-koch, keď sa z toho druhého živého stromčeka potešíme, pôjdem ho vrátiť späť na miesto, kde ho vykopem. Zdá sa mi, že je to tak správne. Bez stromčeka by sa mi Vianoce nepáčili. Možno by mi stačila aj symbolická borovicová vetvička, ale radšej to riešim tým stromčekom. Uvidíme... Dôležitá je ale najmä atmosféra Vianoc, keď sa celá rodina stretáva pri štedrovečernom stole, keď máme dobrý pocit zo vzájomnej spolupatričnosti, a to je na týchto najkrajších sviatkoch roka najdôležitejšie...

Vlastnoručne vytvoril drevené ozdoby
Vladimír Krátky, hudobník Vrútky
V našej rodine zdobím vianočný stromček ja. Manželka ho už iba upraví, aby sa nám obidvom páčil.

Robím to doobeda na Štedrý deň, aby som už popoludní nemal neporiadok. U nás uprednostňujeme prírodné ozdoby, sú oveľa krajšie. Robil som ich špeciálne na výzdobu vianočného stromčeka. Vešiame ich na umelý stromček. Kúpili sme ho v Poľsku, hneď po tom, ako sme sa s manželkou zobrali, a máme ho doteraz. Nepáči sa mi totiž ničenie stromčekov, ktoré pred Vianocami treba odpíliť, potom si ich ľudia kúpia, vyzdobia ich a po novom roku ich hodia do koša. Vôňu ihličia, typickú pre Vianoce, mi pripomína čečina, ktorú doma v byte naaranžujeme s vianočnými ozdobami. Do dnešných Vianoc som si priniesol z detstva iba najkrajšie spomienky – na rodičov i starých rodičov. Z typických vianočných jedál mi najviac chutí kapustnica s klobásou, ktorú varíme podľa vlastného receptu. Manželka je katolíčka a v jej rodine bolo zvykom variť vínovú polievku. Tú ale nemusím.
Na stromčeku
nájdete všehochuť
Ján Buchanec, lekár MFN
Našu voňavú jedličku zdobíme tri dni pred Vianocami s manželkou a na pomoc nám chodí vnuk alebo vnučka.

Stromček neladíme do jednej farby, ale stále niečo dokupujeme, takže z toho vznikla taká všehochuť – salónky, čokoládová kolekcia, pozlátko, sklenené gule a zvonce. S manželkou sme si do spoločnej domácnosti priniesli aj vlastné ozdoby z detstva, takže medzi novými guľami sú aj šesťdesiatročné vzácnosti, v ktorých hľadáme spomienky na detstvo. Dávame si obzvlášť pozor, aby sme ich nerozbili. Zdobenie vianočného stromčeka si vychutnávam, lebo keď som bol malý, robili to moji rodičia. Malo to byť pre mňa veľké prekvapenie. Ligotavý stromček som našiel na Štedrý večer s darčekmi. Najviac som sa tešil na darček od nášho suseda – pôrodníka Teodora Schwartza. Bol to slobodný a bezdetný pán, ktorý mi kúpil vždy krásny darček. Napríklad futbalovú loptu, akú hocikto v tom čase nemal. Bola síce krivá, ale tešil som sa z nej.
Na stromček každý rok takmer zabudnú
Rasťo Piško,
humorista
Stromček zdobíme na poslednú chvíľu, keď už máme na Vianoce všetko pripravené. FOTO: (MD)

A tak ho musím dať dolu zo skrine a potom ho s priateľkou rýchlo, spoločnými silami vy-
zdobíme.

Snažím sa zdobeniu vyhnúť, ale nedarí sa mi to. Musím aspoň pripnúť svetlá. Myslím, že najväčšiu radosť zo zdobenia má náš pes, ktorý je vždy zvedavý, čo sa skrýva v škatuliach na ozdoby. Doteraz sme mali vysoký umelý stromček a tento rok som kúpil menší, ktorý nám bude stačiť. Nemáme malé deti, a tak naň vešiame len salónky, strieborné reťaze a pár keramických ozdôb. Raz som dostal pekné medovníkové zvonce. Jeden som ochut-
nal a bol taký dobrý, že do Štefana sme ich všetky pojedli. V detstve som zdobenie stromca naozaj prežíval. Mali sme živý smrečok alebo borovicu a zdobili sme ju so sestrou už deň pred Vianocami. Sestra na mňa dozerala, aby som nepojedol kolekcie a salónky. Ale stromček musel byť vždy bohatý a často z neho padali ozdoby na zem. Hovorili sme tomu, že už je „zrelý“. A samozrejme, do Nového roku sme všetko, čo sa dalo pojesť, obrali.
Máme stromec
so spomienkami
Andrej Hrnčiar, primátor Martina
Prevrátili sme povaly a našli medzi starými ozdobami priam starožitnosti. FOTO: ARCHÍV MY-TN

Nie sme prívrženci módneho zdobenia stromčeka a rozhodne ho nemienime skomercionalizovať na americký spôsob.

Doma sa snažíme dodržiavať slovenské tradície, preto sme mávali stromček len so slamenými ozdobami, ale minulý rok sa manželka rozhodla ozdobiť ho tak ako v detstve. Prezreli sme povaly a našli až 70-ročné ozdoby. Sú to už vlastne starožitnosti, takmer každú guľu máme inakšiu a z každej vyžaruje spomienka. aby sme deťom predĺžili vianočnú atmosféru, zvykneme stromček zdobiť už dva týždne pred Vianocami. Máme presne rozdelené úlohy. Ja kúpim živú jedličku, osadím ju do stojana a pripnem sviečky. A manželka s dcérami ju vyzdobí. Do toho si pustíme koledy, dáme si pohár vareného vína, zakúrime v krbe... V detstve sme na stromčeku na rozdiel od dneška mali čokoládové salónky, ktoré sme do koledy nemohli jesť. Mama ich dávala koledníkom, avšak našla len prázdne obaly, lebo sme ich pojedli. Dostali sme za to po zadku.
Svoje diela vešia vedľa stromca
Ladislav Záborský,
akademický maliar
Pri zdobení staviam
na jednoduchosť.
FOTO: J. PODHORSKÝ
Výlučne mávame iba živý strom, a to borovicu s dlhým ihličím. Vyberáme si väčšiu, až po strop a zdobíme ju priamo v Štedrý deň
a veľmi jednoducho, lebo stromček je krásny sám o sebe.

Jeho zdobenie prenechávam na dcéru, ktorá to robí hlavne kvôli deťom. V minulosti na vetvičkách viseli vianočné gule, no dcéra pred pár rokmi nakúpila slamenú výzdobu a kovové zvončeky. Svetielka a ani čokoládovú kolekciu na stromček vôbec nevešiame. Kedysi sme sladkosti nechávali vo vrecúškach pod vrcholcom stromca, ktorý sme mávali vo váze.
Dnes salónky vyjedávame zo škatule spod borovice. Pri tejto príležitosti vyvesím na stenu, pri ktorej stromček stojí, moje obrazy s vianočnou tematikou - Svätú rodinu v Betleheme. Po-pritom vládne v našej izbe pokojná atmosféra, z kaziet a platní hrajú vianočné koledy. Keďže stromček podlievame, vydrží nám svieži až do Hromníc vo
februári.


Niekedy majú
Vianoce aj v lete
Eva Oslíková,
evanjelická farárka
Deti chcú mať stromček farebný, nie z prútených ozdôb, ako chcem ja. FOTO: ARCHÍV E.O.

U nás je každý stromček špecifický. Občas mávame vianočný stromček už aj počas roka – keď deti náhodou objavia ozdoby, zavesia ich na našu čínsku ružu. A nepotrebujeme k tomu ani koledy, ani darčeky.

Obaja s manželom slúžime ako evanjelickí farári a počas Štedrého dňa máme veľa povinností, takže posledný rok sme stromček zdobili niektorý deň počas štvrtého adventného týždňa. Asi to bude tak aj tento rok. Stromček zdobíme spolu s deťmi. Máme tak chvíľu času pre seba, môžeme sa pri tom rozprávať aj o veciach, na ktoré inokedy nepríde reč. Vyskúšali sme už všelijaké rôzne výzdoby - sušené jablká, pomaranče a perníky. Ale našla som ozdoby z prútia, a tými by som rada stromček ozdobila. Lenže moje deti majú o ozdobení stromčeka inú - farebnejšiu predstavu. Ako dieťa som stromček so súrodencami zdobila doobeda na Štedrý deň. Skončilo na ňom všetko, čo sa zavesiť dalo. Bola to zábava, všetko v izbe sa trblietalo – stromček, koberec aj my.

U nás zakaždým
zdobí celá rodina Michal Gazdík, herec SNK v Martine
Snažím sa dodržať tradície z môjho detstva.
FOTO: ARCHÍV MY-TN
Zdobenie nebolo pre mňa, prišiel som už na hotové. Zastal som vo dverách izby a hľadel som naň s veľkými očami a určite aj s otvorenými ústami.

Až po rokoch sa mi vybavili šťastné tváre všetkých ostatných. Opakujeme to aj v mojej rodine. Keď boli deti malé, zdobili sme stromček až večer, aby mali ráno veľké prekvapenie. Darčeky Ježiško priniesol až po večeri. Takto to zhruba dodržiavame aj dnes – stromček zdobíme celá rodina. Najprv nastupuje mužská časť, ktorá rieši upevnenie stromčeka a namontovanie svetielok. Ženy preberajú štafetu krášlením, do čoho sa im so synom s pôžitkom „varešíme“. V tejto fáze fungujeme ako operatívny servis – podávame kávu alebo čaj priamo do ruky. Každý rok prevláda jeden druh ozdôb - zo slamy, šúpolia, ale aj z hliny či drôtu. Manželkina záľuba je kupovať tieto malé dielka a ja musím priznať, že žasnem, aké krásne veci dokážu ľudia vymyslieť. Stromček dotvoríme jednofarebnými guľami – každý rok je to iná farba.

Všetky ozdoby budú v jednej farbe
Bruno Horecký,
pedagóg
Zažiadalo sa nám vône ihličia, umelý stromček sme nahradili živým. FOTO: ARCHÍV Vianočný stromček zdobíme zvyčajne deň pred Vianocami, tento rok to tak bude tiež tak.

Stromček vyzdobujeme spolu s manželkou, teraz nám asi pomôže aj 9-ročný syn Bruno. Malú, 2,5 ročnú dcérku Leu necháme ešte oddychovať, neskôr sa určite pridá. Niekoľko rokov sme mali umelý stromček. Vlani sa nám však zažiadalo vône ihličia a podarilo sa mi kúpiť krásnu kaukazskú jedličku. Veľmi sa nám to zapáčilo, takže aj tieto Vianoce u nás nebude chýbať živý stromček. Všetky ozdoby budú v jednej farbe, minulý rok to bola oranžová. Vianoce mi vždy budú pripomínať krásne detstvo. Z detstva mi okrem spomienok zostal pevný stojan pod stromčekom. Nič zvláštne na stromčeku nebude, iba ak „vytunelované“ sladkosti s prázdnymi papierikmi -stopy po pravidelných nájazdoch našich detí (smiech). Veď to všetci dobre poznáme. V detstve sme zdobili doma stromček spoločne, takže tradície zostávajú neporušené aj v mojej terajšej domácnosti, a tak to má byť.


Bez maminých úprav by to určite nešlo
Peter Tabaček,
hokejista
Sladkostí sa môžeme dotknúť až po Troch kráľoch.
FOTO: Jaro PODHORSKÝ Stromček zdobíme až na Štedrý deň, takže výnimkou nebude zrejme ani tento rok. Je to možno aj trochu neskoro, ale u nás je jednoducho taký zvyk.

Stromček zdobím spoločne s malou sestrou Kristínkou, tá sa na to vždy teší. Sme na to dvaja, mamima nás občas skontroluje. Bez jej drobných úprav by to asi nešlo. Zdobenie stromčeka ma baví, hoci na druhej strane, keď tam vešiam tie dobroty, nie je mi všetko jedno, keďže až do večera držím pôst. Nie je to ľahké odolať, ale ten pocit potom stojí za to. Večer si to totiž vynahradím dvojnásobne. Toľko dobrôt na vianočnom stole za deň hladovania predsa nenechám len tak. Vianočné ozdoby mávame väčšinou každý rok tie isté, menia sa len sladkosti, ktorých mávame vždy dosť. Tých sa môžeme dotknúť až po Troch kráľoch, dovtedy sa berú, ako to poznajú hádam všetky deti, len potajomky. Od starkej sme dostali pred pár rokmi háčkované zvončeky a anjelikov, tie na stromčeku tiež nesmú chýbať.Vianoce si treba vedieť vychutnať
Mária Balačinová, medovnikárka
Už niekoľko rokov máme doma dva stromčeky. Jeden je živý, druhý umelý. FOTO: ARCHÍV TN
Ten živý stromček visí nad kuchynským stolom, kde máme štedrú večeru. Ozdobený je len medovníčkami s bielou glazúrou. V obývačke máme umelý stromček a vyzdobený je, ako sme boli zvyknutí z čias, keď boli naše deti ešte
malé.

Väčšinou to bolo dielo manžela a chlapcov. Boli na ňom farebné sklenené gule, salónky, kolekcie a rôzne drobné ozdôbky, ktoré si deti samé zhotovili. Dnes si dávam viac záležať na kombinácii farieb. Stromčeky zdobíme deň pred Štedrým dňom, tak ako to robili aj moji rodičia. Pamätám si, keď sme sa ako deti ráno na Štedrý deň zobudili, pri okne stál dvojmetrový živý stromček. Krásne rozvoniaval a trblietali sa na ňom iba strieborné salónky. Dlho sme verili, že stromček nám poslal „Ježiško“, to je na Vianociach najčarovnejšie. Stromček je symbolom Vianoc, ale väčší význam prikladám
atmosfére. Počas Vianoc si oveľa viac uvedomujem, ako všetkých doma ľúbim, a čo pre mňa rodina znamená.


Najkrajšie Vianoce boli v Terchovej
Peter Cabadaj, literárny historik SNK
V mojich spomienkach na Vianoce výber a výzdoba vianočného stromčeka zo-
hrávajú významnú rolu. Zo strany mojej mamy vždy išlo o precítený rituál.

Bol plný kresťanskej symboliky, nežnej lásky, ľudského tepla a radosti. Mama mávala (a dodnes máva) rada predstih, a tak vyzdobený stromček v obývačke svietil už niekoľko dní pred Štedrým dňom. Všetci spolu sme sa oddávali prichádzajúcemu magickému času, v ktorom zvonilo na lásku, snežilo na ľudskú spolupatričnosť a mrzlo na veľkorysosť, ale aj pokoru a úctu... Prešli desaťročia, doba sa zmenila, zvyky ustúpili. Možno práve preto sa spolu s manželkou snažíme, aby naši synovia nevnímali posolstvo Vianoc iba materiálnou optikou. Hľadáme prirodzené spôsoby, ako prepojiť tradičné a symbolické s moderným, aktuálnym. A pri pohľade na ich rozžiarené oči okolo umelého vianočného stromčeka sa mi postupne vybavujú v pamäti zreteľné kontúry najkrajších Vianoc môjho života.


Vytratila sa nám jednoduchosť
Jozef Zanovit, riaditeľ SOUS Martin
Keď som bol ešte dieťa, vždy sme mali doma jedličku, doniesli sme ju rovno z hory. Foto: archív
Stromček môjho detstva bol vysoký až do povaly, na vrchu nechýbala vystrihnutá hviezda.

Prvé sme vešali jabĺčka, ďalej vykrojené hviezdičky z cesta, oriešky v pozlátku, z kockového cukru a z pozlátka sa urobili salónky. Zdobilo sa obyčajnými sviečkami a na záver sa po-
strihalo pozlátko a rozsypalo po konárikoch stromčeka. Teraz doma zdobíme umelý stromček. Nechýba na ňom čokoládová výzdoba, blikajúce elektrické sviečky, rôzne sklenené výzdoby, pekné kolekcie, čokoládové salónky a na vrchu stromčeka „posadíme“ krásny sklenený špic. Vytratila sa ale jednoduchosť a stromček niekedy býva až prehnane vyzdobený. Jedno ale zostáva rovnaké. Vianoce teraz, ale aj v minulosti, to je hlavne atmosféra. Páči sa mi, že sa z domovov dostala aj na námestia. Keď som ako športovec bol pred tridsiatimi rokmi na Vianoce na turnaji v Salzburgu, tam nás krásna výzdoba, atmosféra a vľúdnosť ľudí priam ohúrila.
(MD, JK, RK, BG a VL)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 6. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 40 592
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 807
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 172
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 237
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 799
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 687
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 585
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 486
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 464
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 335
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vo Vrútkach stihli otestovať za víkend 2069 ľudí. Štyria z nich mali pozitívny test na covid-19.

Miera pozitivity v meste Martin za víkend je 0,46%. Ide však len o výsledky dočasných (víkendových) odberových miest. Do súhrnu sa ešte započítajú výsledky z mobilných odberových miest a PCR testov.

15 h
Viliam Sokolík sa narodil vo Vrútkach.

Narodil sa vo Vrútkach, dlhé roky pracoval v Matici slovenskej, kde bol vedúcim oddelenia fotodokumentačných zbierok v jej literárnom archíve.

18 h
Mužstvo sa formuje.Náročný program ukáže či ho ešte treba doplniť.

Po doplnení štyrmi novými bekmi získala martinská obrana potrebnú dávku skúseností i zdravej agresivity. Káder môže vedenie klubu posilňovať do 15. februára.

20 h
Ján Danko, primátor Martina počas testovania na Kolónii Hviezda.

Primátor Martina Ján Danko ocenil spolupatričnosť a ľudskosť všetkých, ktorí sa na testovaní podieľali. Aj preto bolo úspešné.

23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

18 h

Miera pozitívnych testov v krajskom meste dosiahla 1,15 percenta.

23 h

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

13 h

Už ste čítali?