NAJVÄČŠOU DETSKOU CELEBRITOU osemdesiatych rokov bola jednoznačne
handrová bábka strapatého Kuka. Popularitu popri nej v nedeľnej relácii
Poďte s nami alebo Od Kuka do Kuka získala aj Paťa Jariabková a Fero
Výrostko. Martinského herca si s televíznou bábkou spájajú doposiaľ.
Náhrada za tehotnú Paťu
Fera Výrostka neustále prekvapuje, že aj po takmer dvadsiatich rokoch naňho ukazujú prstom: „Aha, to je ten, čo robil s Kukom.“ O to viac je potešený, keď stretne na ulici mamičku s dieťaťom, ktorá sa mu prizná, že s ním v Kukovi účinkovala. Táto sláva ešte nevyprchala... „Mohol som vtedy hrať v divadle neviem aké dobré postavy, skutočnú a obrovskú popularitu mi priniesol až Kuko,“ smeje sa herec, ktorý sa kolegom známej bábky stal v zime v roku 1987, keď Paťa Jarjabková odišla na materskú. Namiesto nej sa vedľa strapatého Kuka vystriedalo viacero moderátorov, no Paťu nahradiť nedokázali. Vtedy režisér Martin Peterich, Ferov spolužiak z VŠMU, tvorcom relácie navrhol 33-ročného Fera Výrostka, známeho z viacerých televíznych rozprávok. „Takmer som na ten konkurz nedošiel. V ten deň nenormálne nasnežilo. Popri cestách sa vytvorili trojmetrové záveje, vôbec sa nedalo cestovať a mal som chuť sa trikrát otočiť naspäť domov. Napokon som ale do televízie trafil. Nič som nemusel robiť, tvorcovia ma poznali a tak sme si rýchlo tľapli,“ spomenul si na začiatok trojročnej spolupráce martinský herec.
Kuka nakrúcal so zaťatými zubami
Detská relácia bola pre Fera príjemnou skúsenosťou. Každý týždeň v nej uvítal mnoho zaujímavých a známych osobností a obklopil sa deťmi, ktoré s ním účinkovali v štúdiu. Aj napriek tomu v relácii vydržal iba tri roky. „Už na začiatku som si uvedomil, že to bude pre mňa náročné. V Martine som často hrával a priamo z doobedňajšej skúšky som utekal do Bratislavy, odkiaľ som sa vracal až neskoro v noci, lebo Kuko sa nakrúcal v predstihu a celý deň. Stíhal to s veľkým sebazaprením a dušovaním, že toto už je naozaj posledná časť, no vždy som od tohto zámeru upustil. Využil som až ohlasované dramaturgické zmeny, ktoré prišli v roku 1990. Kuka bolo treba nahradiť novou detskou reláciou s iným moderátorom. Poslednú časť sme odvysielali spolu s Paťou na Silvestra a následne sa Kuko z obrazovky vytratil. Neviem, čím ho nahradili, no na žiadosť divákov začali Kuka znova vysielať. Zmenili ale vysielací čas, presunuli ho na piatok a tým ho definitívne pochovali,“ skonštatoval.
Na jeho vtipoch sa nesmiali
Fero prichádzal do Bratislavy s naučeným niekoľkostranovým scenárom. Keď sa však stalo, že pozvaný hosť nemohol prísť, musel sa nabifľovať narýchlo nový scenár. No nielen preto musel niekedy improvizovať. „Deti sú nevyspytateľné. Ich odpovede sme dohodnuté nemali a ja som musel na ne reagovať. A reagovať na ne museli aj bábkari, ktorí viedli Kuka. Fascinovalo ma, ako boli zosúladení. Jeden mu hýbal hlavou, druhý rukami, tretí nohami a štvrtá zaň rozprávala. Museli sa hýbať tým istým smerom, inak by ho roztrhli. Pre istotu existoval ešte jeden Kuko, ale pokiaľ viem, vymeniť sme ho nemuseli,“ pousmial sa.
Najťažšie však bolo pracovať s deťmi. Boli síce nadšené, že budú v televízii a blízko ich Kuka, no po hodine a pol ich premohla únava. „Pracovalo sa s nimi ťažko. Nesústredili sa, boli neposedné a stratili bezprostrednosť. Vysielanie sme museli niekoľkokrát prerušiť, záber znova a znova opakovať. Pre nich to bola drezúra a utrpenie. A bolo to vidno i na záberoch. Ak som im povedal nejaký vtip, zasmiali sa. No ak som ho musel zopakovať po štvrtýkrát, už sa nesmiali...“
Kuko bol pre deti superstar, ktorou žili a chceli sa jej dotknúť. Preto za ním cestovali aj malí diváci z opačnej strany Slovenska. Zväčša si však tvorcovia vyberali deti, ktoré mali odskúšané a vedeli, kedy a do ktorej kamery sa pozerať. Medzi nimi sa objavili aj tváre, ktoré neskôr televíznej obrazovke ostali verné. Napríklad sestry Kmotríkové...
Deti netušili, že je ženatýa taký starý
Do štúdia prichádzali známe, ale i zaujímavé osobnosti, ktoré sa s deťmi rozprávali, alebo pracovali. S kuchárkami varili, s výtvarníčkami maľovali, so spevákmi spievali. Mnohými hosťami prispel aj sám moderátor Fero Výrostko. Samozrejme z martinského prostredia. A tak sa pred obrazovkou ocitli pracovníci z múzea, herci či malí tanečníci. Po jeho boku sa dokonca objavili aj manželka so synom. „Oboch zahrnuli do scenára. Syna preto, že hral v nejakej rozprávke v našom divadle a manželku preto, že niekto z telky videl jej výstavu plastík. Syna celodenné natáčanie natoľko unavilo, že do Kuka viackrát odmietol ísť a manželku som do štúdia ledva dostal. Prehováral som ju mesiac, lebo je hrozná trémistka. Napokon som mal väčšiu trému než ona, lebo som sa bál, že to nezvládne. Po pár minútach sa ale uvoľnila a skončilo to dobre. Len deti nechápali. Úplne som ich šokoval. Netušili, že som ženatý a taký starý. Brali ma ako svojho kamaráta, brata,“ zasmial sa dnes už 53-ročný herec.
Za šesť Výrostkov jedného Žbirku
Hoci bol Kuko hviezda number one, popri ňom popularitou nasiakol aj Fero. Kam sa pohol, všade sa na neho deti vešali a zahŕňali ho medzi celebrity. „Keďže som si pozýval známe osobnosti, vždy sa to potom zvrhlo na autogramiádu. Keď si raz jedno chlapča pýtalo tri podpisy aj odo mňa a ja som mu povedal, že som mu tri už dal, povedal mi: no hej, ale šesť podpisov od teba potom vymením za jedného Žbirku!“ Ferova popularita mala aj svoje výhody. Rozprávky v martinskom divadle boli beznádejne vypredané. „Stačilo, že v nej hrám ja, hoci aj maličkú postavu. Len rodičia z toho neboli nadšení. Raz som stretol po predstavení v divadelnom bare, kam som ušiel pred davom detí, namrzeného otca. Povedal mi: „Veeéľmi pekne vám ďakujem, pán Výrostko, skutočne vám veeéľmi pekne ďakujem. Na tejto rozprávke som už šiestykrát!“ Raz sa ma zas deti pýtali, ako sa dostanem do televízora. Zo srandy som odpovedal, že zoberiem šraubovák, otvorím si ho a vstúpim doň. Na druhý deň za mnou prišiel nahnevaný otec, vraj idem deťom zlým príkladom, lebo že syna prichytil, ako rozoberá doma telku... Vtedy som si uvedomil, že si musím dávať pozor, lebo som pre deti vzor a veria mi všetko, čo poviem.“
Chceli ho za otca
Aby sa Kuka deti mohli skutočne dotknúť, Fero s ním vyrazil aj do ulíc. Tie sa naplnili stovkami detí a vítali ho ako teraz hviezdy zo SuperStar. „Kuko bol v tom čase jedinou detskou reláciou vysielanou v jedinej televízii, nemal konkurenciu,“ myslí si herec. Keď ho priviedol do Martina a kráčal s ním po pešej zóne počas Medzinárodného dňa detí, takmer ho roztrhali. Spolu rozdávali autogramy, fotili sa.
Do telky i Ferovi domov prichádzalo množstvo listov, z ktorých niektoré má doposiaľ odložené. „Skutočne ma pobavil list od mladej rodiny. Otec malého synčeka sa mi poďakoval za to, že ich syna na dve hodiny v nedeľu zabavím a oni sa môžu za ten čas venovať manželským povinnostiam,“ zasmial sa. Prostredníctvom listov sa však dozvedal aj o tom, že na Slovensku žijú aj nešťastné deti. „Bol som smutný, keď mi napísali deti, ktoré videli v našej predvianočnej relácii na stole misku s pomarančami a prosili ma aspoň o jeden, lebo oni doma pomaranče nemajú. Ďalšie dieťa ma zarazilo, keď mi napísalo, že ich ocko pije a doma ich bíja a chcelo ma za otca...
Som ale rád, že vďaka tejto relácii sa deti veľa naučili, lebo bola poučná, zabavili sa a na takýto nedetský život na chvíľu zabudli. Toto v jednom balíčku už v terajšej televízii nenájdu.“
MIROSLAVA DÍREROVÁ