Účastníci mimoriadneho zhromaždenia Asociácie nemocníc Slovenska (ANS), ktoré sa konalo 15. januára
v Martine, odporučili svojim členom, aby nepodpísali dodatky zmlúv so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, lebo sú pre nemocnice a občanov nevýhodné.
Obyvateľov Turca sa to dotkne iba nepriamo, pretože Martinská fakultná nemocnica (MFN) nie členom ANS, ale Asociácie fakultných nemocníc Slovenska, ktorej členovia podpísali zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami.
Ak sa VZP nedohodne s ANS na kompromisnom riešení, od 1. februára budú nemocnice, ktoré sú členmi ANS, poskytovať klientom VZP iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Kvôli minimálnej verejnej sieti zdravotníckych zariadení podľa nariadenia vlády, ktoré je podľa ANS v rozpore s právnymi predpismi Európskej únie pre porušovanie rovnosti šancí, porušovanie hospodárskej súťaže a diskrimináciu určitej právnej formy poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, podá asociácia podnet na Protimonopolný úrad SR, ktorý by mal o probléme rozhodnúť do 90 dní.
V ANS je 58 členov, ktorí poskytujú až 60 percent lôžkovej starostlivosti o slovenských pacientov. Klienti VZP si v nemocniciach mimo fakultných nemocníc budú musieť za zdravotnú starostlivosť platiť, a potom žiadať poisťovňu o refundáciu vyplatenej sumy, alebo by na základe výberu VZP museli absolvovať liečbu v inej nemocnici. Problémy by to prinieslo nielen pacientom, ale aj fakultným nemocniciam. „Sú azda rôzni lekári a zdravotné sestry v našich a fakultných nemocniciach? Máme občanov dvoch kategórií? Pričom jedni majú nárok iba na neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ povedal na tlačovej konferencii ANS Marián Petko, prezident asociácie.
Zdôraznil tiež, že pacientov nechcú brať ako rukojemníkov, ale určite sa pre nich zhorší dostupnosť poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Súčasná situácia môže výrazne ovplyvniť aj činnosť Martinskej fakultnej nemocnice, do ktorej môžu odosielať klientov VZP z iných nemocníc. Hovorkyne MFN Kataríny Kapustovej sme sa preto opýtali na opatrenia, ktoré v takomto prípade bude robiť vedenie martinskej nemocnice. „Ak vznikne problematická situácia v súvislosti so zmluvami nemocníc so VZP, budeme koordinovať postup s Asociáciou fakultných nemocníc. MFN má zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou platnú do konca januára a o novej sa intenzívne rokuje. Prípadný presun pacientov z iných zdravotníckych zariadení Žilinského kraja sme schopní zvládnuť krátkodobo. Dôsledkom toho by bolo predĺženie čakacích lehôt na plánované chirurgické zákroky. Dlhodobé vyhrotenie situácie nepredpokladáme. Čakacie lehoty v MFN na plánované chirurgické zákroky sa s výnimkou výmeny bedrového kĺbu pohybujú do mesiaca. V súčasnosti si pacienti môžu bez väčšieho stresu nechať urobiť predoperačné vyšetrenia,“ povedala nám K. Kapustová. ⋌(GG)