Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Zo svahov deväť cenných kovov

Pred piatimi rokmi vznikol v regióne s dobrými podmienkami na lyžovanie nový lyžiarsky klub Ski Team Martinské hole, ktorý založili rodičia martinských pretekárov. Združuje mladých lyžiarov v predžiackych, žiackych a juniorských kategóriách.

O výkonnostný rast žiackej kategórie sa stará uznávaný tréner a zároveň riaditeľ klubu Rastislav Mažgút. K jeho bývalým zverencom patrí terajší junior Martin Makovník, juniorka Michaela Makovníková a Mária Mišanková, ktorá sa pre zranenie vrátila po dvoch rokoch na svahy, a v súčasnosti je opäť úspešnou pretekárkou.
Rastislav Mažgút s novým početným zložením pretekárov absolvoval už niekoľko pretekov nielen na Slovensku, ale aj v Čechách. Práve predminulý víkend sa uskutočnilo 4. kolo Slovenského pohára žiakov na Táloch, na ktorom sa zúčastnili pretekári z celého Slovenska. Na štart slalomu a obrovského slalomu sa postavilo 80 žiakov a 60 žiačok. Výrazný úspech dosiahla mladšia žiačka Petra Vlhová zo Ski Team Martinské hole, ktorá zvíťazila v obidvoch disciplínach. V slalome sa výborne umiestnila aj jej klubová kolegyňa Mária Zaťovičová, ktorá skončila na 7. mieste. V štartovom poli sa nestratila ani Klaudia Müllerová z LK Valčianska dolina, ktorá si vybojovala 11. priečku. V obrovskom slalome si body za 5. miesto odniesla Lenka Laučeková z LK Belá-Dulice, za 6. miesto Mária Zaťovičová, 7. bola Klaudia Müllerová z LK Valčianska dolina a 14. Alena Revalová z LK Belá-Dulice. Rovnako dobre sa darilo aj Romanovi Murínovi z LK Valčianska dolina, ktorý sa stal víťazom medzi mladšími žiakmi v obidvoch disciplínach. Hneď za ním si za druhé miesto odniesol striebro Adam Vadel
z LK Belá-Dulice, taktiež za obi-dva dni. V obrovskom slalome si 10. priečku vybojoval Matúš Filo a v slalome 14. miesto Bruno Čalkovský, obidvaja z LK Belá-Dulice. Medzi staršími žiačkami si v obrovskom slalome výborne počínali Vanda Vozáriková zo Ski Team Martinské hole, ktorá obsadila 2. miesto, ale aj Simona Sobeková z LK Valčianska dolina, ktorá mala 10. najlepší čas. Víťazom medzi staršími žiakmi v slalome sa stal Heiko Pedan, na 13. mieste skončil Matej Gargulák a 14. bol Mário Babinský, všetci zo Ski Team Martinské hole. V obrovskom slalome sa najlepšie umiestnil Matej Gargulák na 7. priečke, 9. bol Ivan Michal z LK Valčianska dolina, hneď za ním skončil Mário Babinský a 15 najlepších uzatváral Adam Mazúch z LK Belá- Dulice. Preteky sa skončili pre martinských lyžiarov úspešne, pretože Ski Team Martinské hole si v konečnom hodnotení odniesol domov tri zlaté a jednu striebornú medailu, LK Valčianska dolina dve zlaté a LK Belá-Dulice dve strieborné medaily.