Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

KAM ZA KULTÚROU
Dom Mikuláša
Galandu, Turč. Teplice
Otvorené: Ut.-Pia., 10.30 – 16.30 h, Ne. – 12.30 – 16.30 h
 Moja cesta je názov výstavy Gusta Hegedüša, ktorá bude v GMG inštalovaná do 28. marca. Autor vystavuje v rodnom Turci po prvý raz, ide o cyklus fotografií, na ktorých pracoval od šesťdesiatych rokov. Zaradil do nej čiernobiele fotografie ľudí a krajiny a farebné reportážne zábery.
 V galérii je sprístupnená stála expozícia Mikuláša Galandu, jedného zo zakladateľov slovenského moderného výtvarného umenia. Výstava poskytuje prierez jeho tvorbou.
Kultúrne centrum
Otvorené: Po. - Pi., 9.-17. h
 V Športovej hale na Podháji sa 4. apríla uskutoční koncert Lucie Bílej s orchestrom Petra Maláska. Desaťnásobná slávica pripravuje pre Martin 2,5 hodinovú šou.
 Vo výstavných priestoroch Kultúrneho centra je sprístupnená výstava Valérie Szépeovej a Jula Ciglana, členov Detvianskej umeleckej kolónie. V Martine budú do 5. apríla vystavovať svoju tvorbu, ktorá je v prípade obidvoch výtvarníkov predovšetkým odrazom ich osobitého vnímania krajiny. Výstava potrvá do 5. apríla.
Matičný dom
Otvorené: každý utorok od 9. do 16. h alebo po telefonickom oznámení

Skryť Vypnúť reklamu

Múzeum
Červeného kríža
Otvorené: do apríla Ut.-Pia. 9.-15. h

SNM - Múzeum
Andreja Kmeťa
Otvorené: Ut. - Ne. 9. 17. h

SNM - Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut-Pi 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)Posádkový klub
Martin
 27. marca sa v Kine 1. máj Vrútky uskutoční kultúrny program pri príležitosti 15. výročia vzniku posádkového klubu.

Slovenské
komorné divadlo
Pokladňa: Ut.-Pi. 10.-12. h a 13.-17.30 h
 Slovenské komorné divadlo ponúka tieto predstavenia: Anjeli všedného dňa (28. marca), Staré lásky (29. marca), Tango (3., 4., 5., 8., 9., 10. apríla), Zabudni na Hollywood (11. apríla), Ivanov (12. apríla), Anjeli všedného dňa (15. apríla), Tri sestry (19. apríla), Ako išlo vajce na vandrovku (20. apríla), Predtým/Potom (22. apríla), Jej Pastorkyňa (23. apríla) – hosťujúce predstavenie Divadla Jonáša Záborského z Prešova, 1+1=3 (24. apríla), Staré lásky (25. apríla), Ivanov (26. apríla), Plné vrecká peňazí (29. apríla), Štúrovci (koncert zrušený) – 30. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: Denne okrem Po. a Ne.
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
 Od 10. marca je v SNLM sprístupnená výstava historických dokumentov z fondov SNK pod názvom Slovensko, Slováci, súvislosti na historických pohľadniciach a fotografiách, ktorá bola inštalovaná v spolupráci s Veľvyslanectvom USA v SR.
 Obrázky z Dolnej zeme je názov výstavy výtvarných diel slovenských naivných maliarov z Padiny a Kovačice v Srbsku. Sú na nej obrazy známych maliarov Marci Markova, Pavla Hajku a Pavla Cicku. Výstava potrvá do 14. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

SNM -
Etnografické múzeum
Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h
 Chute a vône Slovenska – tradície kulinárskej kultúry na Slovensku to je názov aktuálnej výstavy. Múzeum ju pripravilo v rámci dlhodobého projektu Múzeá a etniká, na ktorom spolupracujú všetky pracoviská SNM zamerané na dokumentáciu kultúry etnických minorít, žijúcich na Slovensku. Výstava prezentuje osobitosti tradičnej kuchyne Slovákov, Maďarov, Nemcov, Chorvátov, Ukrajincov, Rusínov, Rómov, Židov a Čechov pri špecifických príležitostiach viazaných na významné dni rodinného alebo výročného zvykoslovného cyklu. Výstava potrvá do 14. apríla.
 V Etnografickom múzeu SNM na Malej hore je sprístupnená aj výstava Tá pravá šálka kávy, ktorá sprevádza návštevníka svetom kávy z miesta jej pôvodu, cez históriu až do súčasnosti. Nechýbajú na nej zaujímavosti, recepty a rady a najmä unikáty zo zbierok zberateľov starožitností. Výstava potrvá do 31. augusta.
 Aktuálne, pri príležitosti Roka Andreja Kmeťa, inštalovali v SNM-EM výstavu venovanú tomuto zakladateľovi slovenského múzejníctva.
 Do 31. marca potrvá výstava Pavla Čapu Fotografie a dokumenty, ktorá je venovaná dokumentácii pôsobenia Slovenska v mierových misiách po celom svete. Výstava je skombinovaná s výstavou kovačických a padinských insitných maliarov slovenského pôvodu.

Múzeum
slovenskej dediny
 Skanzen v martinských Jahodníckych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje množstvo kultúrnový-chovných podujatí.
Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po. od 10.-17. h Ne. od 13. – 17. h
 Slovenské moderné umenie 20. storočia v Turci je názov stálej expozície Turčianskej galérie. Reflektuje v historickom exkurze proces formovania modernej podoby slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia v Turci s dôrazom na život v meste Martin.
 Ateliér dieťaťa Kocúr otvára tvorivé dielne, ktoré ponúkajú skupinovú alebo individuálnu prácu s deťmi od 4 do 10 rokov pravidelne každú stredu - dopoludnia pre kolektívy detí a poobede v čase od 14.30 do 17. h pre jednotlivcov.
 Do konca marca sú v galerijných priestoroch inštalované dve výstavy – prvá predstavuje dvojicu výtvarníkov Ivetu Bencovú a Erika Novitzského a druhá život a tvorbu Jozefa Vongreja.
Turčianska knižnica
Otvorené: Po. - Pia. od 9.-18. h, So. od 8. – 12. h
 Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Sever, Priekopa, Záturčie a Ľadoveň.
 Knižný Vševedko je zábavná vedomostná literárna súťaž pre žiakov 5. až 6. ročníkov základných škôl, ktorá sa uskutoční 26. marca.

Mestská knižnica Hany
Zelinovej vo Vrútkach
Otv.: Po-Pia od 9.-17.30 h
 Andersenova noc – je podujatie, ktoré pre čitateľov staršieho školského veku pripravuje knižnica na 29. marca.

Turčianske
kultúrne stredisko
Otvorené: počas pracovných dní
 Mládež spieva – je názov krajskej prehliadky speváckych zborov, ktorá sa 29. marca uskutoční v martinskej Biblickej škole.
 25. marca sa v klube TKS uskutočnia tvorivé dielne vedúcich divadelných súborov.
 Na 27. marca je naplánovaný výtvarný happening – pravidelné mesačné stretnutie členov Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov Turca.
Ďalšie výstavy
 Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
 V martinskom bare Bono 23 je inštalovaná predajná výstava Viery Kristínovej, ktorá na nej prezentuje maľby na hodvábnych šáloch a šatkách.
 Vo firemnej galérii Hoechst-Biotika je sprístupnená výstava Stanislava Stankociho.
 V martinskej reštaurácii Frito je do 1. apríla inštalovaná výstava fotografií, postfotografií a kresieb Vrútočanky Jozefíny Jarjasovej.
 Do 1. júna potrvá vo výstavnej sále Budatínskeho hradu výstava Modely dopravných prostriedkov. Organizuje ju Považské múzeum v Žiline.
 V martinskom T-klube je inštalovaná výstava fotografií Martinčana Martina Pročka. Inšpirovala ich príroda Turca. Výstava potrvá do konca apríla.
Vážna hudba
 5. apríla sa začne XIV. ročník vrútockej hudobnej jari. Miestom tradičného hudobného podujatia je kultúrna sála Kriváň a Kino 1. máj. Hudobná jar vyvrcholí záverečným koncertom 13. apríla.
 Komorné hudobné zoskupenie z Martine Missio sa vybralo na svoju Tour 2008. V Turci majú 10. mája naplánovaný koncert v Kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine-Sever a 17. júla v Kostole sv. Margity v Turčianskom Jasene.
Všimli sme si
 29. marca sa uskutoční I. turiansky ples. Pre Turancov a ich hostí ho organizuje obecný úrad.
 Turčianskoteplická agentúra ART-Mark organizuje 17. apríla v Kultúrnom dome Andreja Hlinku medzinárodnú módnu show, na ktorej sa predstavia módni tvorcovia zo šiestich krajín.
 Turčianska knižnica v Martine a jej literárny klub Duria organizuje už III. ročník regionálnej súťaže vo vlastnej literárnej tvorbe detí vo veku 8 – 15 rokov a študentov učilíšť a stredných škôl o Cenu Maše Haľamovej. Má názov Venujem Turcu. Súťažné práce treba poslať do 31. mája.
 Do konca toho roka potrvá súťaž Knižnca roka 2008. Vyhlasuje tu Turčianska knižnica v Martine. Knižnice budú súťažiť v troch kategóriách (podľa podľa počtu obyvateľov) a jej obsahom budú hlavné ukazovatele činnosti, ako sú počet registrovaných čitateľov, počet výpožičiek, počet návštevníkov a ďalšie kritériá.  V Jogacentre na Severe sa 29. marca uskutoční deň otvorených dverí Deň s jogou, v rámci ktorého sa uskutočnia miniprednášky s praktickými ukážkami cvičenia.
Slovesná jar
 Prvého apríla sa v Biblickej škole uskutoční náučno-zábavné podujatie pre stredoškolákov. Jarná škola humoru.
 Počas prvého aprílového dňa sa v Turčianskej knižnici stretnú so svojimi čitateľmi autori humorného slova v slovenskej literatúre – Milan Lechan, Peter Glocko ml., Milan Stano a Ivan Szabó.
 V Biblickej škole sa 2. apríla o 10. h uskutoční prezentačné odborné podujatie pre pedagógov spojené s predstavením knihy Viliama Mruškoviča Európa jazykov a národov na prahu tretieho tisícročia.
 V Matičnom dome sa 2. apríla o 13. h uskutoční vernisáž výstavy obrazov Ľudovíta Hološku Príbeh znaku a tiež prezentácia obrazových publikácií z edície Knižnica MS.
 Odkrývanie stratených pokladov je ďalším z podujatí Slovesnej jari. Uskutoční sa 2. apríla o 18. h a do Martina na naň prídu Anton Baláž, Anton Hykisch, Matúš Kučera a Milan Vároš.
 V Biblickej škole sa 4. apríla o 10. h stretnú s deťmi autori kníh pre deti – spisovateľ Štefan Moravčík, Dana Podracká a ilustrátorka Dana Moravčíková.
 V Štúdiu SKD sa 7. apríla o 10. h uskutoční odborný seminár na tému Slovenská literatúra v roku 2007.
 Popoludní 7. apríla sa v Štúdiu SKD bude konať premiéra scénického pásma z tvorby Milana Rúfusa Mon Couer k 80. výročiu narodenia básnika.
Vyšlo
 Brantner Fatra na podporu separovaného zberu vydal v týchto dňoch omaľovánku s názvom Martinko a Martinka separujú odpad. Deti sa prostredníctvom farebných obrázkov, ktoré môžu sami vytvárať, naučia, prečo treba odpad separovať, kam sa dáva, ako sa s ním nakladá a čo užitočné sa z neho ešte môže vyrobiť. Ilustroval ju Miroslav Lechan. (VL)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 8. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 9. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 10. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 3. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 6. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 9. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 10. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 27 417
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 24 705
 3. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 11 833
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 11 287
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 7 787
 6. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 693
 7. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 532
 8. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 572
 9. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 513
 10. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 5 476
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vrútky chystajú testovanie na víkend, pozrite si kedy a kde

V sobotu bude v prevádzke odberových miest, v nedeľu do 14. h štyri.

Testovanie bude prebiehať aj v Spojenej škole M. R. Štefánika.

V dedine chýbali potraviny, ľudia majú opäť kde nakupovať

V Socovciach to mali náročné najmä dôchodcovia.

V Socovciach postavili celkom novú samoobsluhu.

Porucha horúcovodu spôsobila výpadok tepla i teplej vody

V niektorých martinských domoch a bytoch sa nekúrilo a netiekla teplá voda.

Ilustračná fotografia.

V Martine bude cez víkend 44 dočasných odberových miest

Na prihlásenie na testovanie budú môcť Martinčania využívať mobilnú aplikáciu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia pátra po Ľubošovi Blahovi

Policajti hľadajú Ľuboša Blahu z Hornej Vsi.

Frajeri jazdili autom po zamrznutej priehrade, prelomil sa ľad

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

V Trenčíne pribudne ďalšie záchytné parkovisko, bude bezplatné

Jeho kapacita nepresiahne 60 parkovacích miest.

Prehľad: Kde sa môžete dať otestovať

Ľudia môžu využiť aj testovacie miesta v blízkom okolí.

Už ste čítali?