Tanečníčka latinsko-amerického štýlu Katarína Lacková má síce iba 22 rokov, no vedie v Martine vlastnú tanečnú školu. Za pol roka už so svojimi žiakmi zožala aj prvé úspechy.
Aj ona sa chce vrátiť na tanečný parket
Martinčanka Katka Lacková tancuje v „črievičkách“ od svo-jich šiestich rokov a odvtedy vystriedala niekoľko tanečných partnerov. S posledným partnerom Pavlom Imrem sa zaraďovali medzi semifinalistov či finalistov medzinárodných súťaží a na majstrovstvách Slovenska skončili bronzoví. Od maturít má prestávku, ale na tanečný parket by sa chcela ešte vrátiť. „Už o tom s mojím partnerom Pavlom Imrem hovoríme rok, ale nedarí sa nám. Žije v Lučenci, kde rovnako ako ja vedie vlastnú tanečnú školu a musí sa jej naplno venovať,“ pokrčila plecami tmavovláska. Ani ona sama nemá veľa času nazvyš. Diaľkovo študuje bankový inštitút v Liptovskom Mikuláši a od novembra minulého roku trénuje tanečníkov vo vlastnej škole. „Istý čas som trénovala v jednom martinskom klube, no cítila som, že by som sa mala osamostatniť. Dlho ma v tom podporoval aj vedúci a manažér klubu Milan Tomašovič. Minulý rok ale zomrel a ja som cítila, že by som mu tento sen mala splniť. Pri zakladaní mi pomáhal kamarát a tanečník z Martina Miroslav Kučera. Keďže vie, koľko vybavovačiek so založením školy býva, ponúkol mi spoluprácu. S Petrou Tomašovičovou, dcérou môjho trénera, založil v Bratislave tanečnú školu so zameraním latinsko-amerických a spoločenských tancov Sun Dance Academy a ja vediem v Martine ich pobočku, ďalšie sú v Senci a Šenkviciach,“ opísala Katka.
Kvalitné páry sú na súťažiach jej devízou
Po vzniku školy nezačína úplne od nuly. Do Sun Dance Academy sa rozhodli z jej predošlého pôsobiska prestúpiť viaceré kvalitné páry. „Sama som bola prekvapená, koľko párov prešlo ku mne, a to aj z iných škôl – Adam Hazucha s partnerkou Antóniou Renátou Ševčíkovou, Lenka Račeková s Lukášom Hanzelom či Radko Meško s Veronikou Čemanovou. Chcem, aby sa neustále zdokonaľovali, pracovali na sebe, a ja budem zároveň získavať nových tanečníkov. Predovšetkým malé deti, lebo tie sa tvarujú najlepšie,“ vysvetlila.
Zlato na prvýkrát
Ostrieľaní tanečníci sú Katkinou veľkou devízou. Celkom úspešne ju prezentujú na súťažiach. Napríklad na tej prvej a zatiaľ poslednej – na Veľkom klání moravsko-slovenskom, ktoré sa konalo 9. marca v Brne. Dvojica Lukáš Hanzel s Lenkou Račekovou v kategórii dospelých B skončili spomedzi 16 párov v štandardných tancoch na 13. mieste, v latine si polepšili a skončili na 8. mieste. V juniorskej kategórii obsadili Lukáš Ondrejka a Kristína Grilusová v štandardných tancoch zlatý stred – 10. miesto z 20 súťažia- cich, ale v latine zabojovali a z 21 párov si vytancovali zlato. Týmito menšími i väčšími úspechmi ale tanečníci nekončia a chystajú sa na ďalšie zahraničné i domáce súťaže.
Tanečníkov hľadá aj v detskom domove
Tanečné kroky trénuje v priestoroch súkromného CVČ ABC na Podháji, no do leta sa chce presťahovať na Ľadoveň. Svojich žiakov trénuje osobne spolu s niekoľkonásobným majstrom Slovenska v latinsko-americkom tanci Alexandrom Didym z Trenčína. Zatiaľ má osem dospelých párov a dva detské a okrem nich aj jednotlivcov. Avšak viac v sukniach ako v nohaviciach, takže nové páry vytvoriť nemôže. „Žiaľ, chlapci sa v detskom veku prihlasujú skôr na futbal. Snažím sa nájsť aj nové talenty v necpalskom detskom domove. Už som s nimi mala pár hodín a ide im to celkom dobre. Avšak aj tu je viac dievčat, ktoré by radšej tancovali hip-hop ako valčík či salsu.“
Jej nízky vek neprekvapuje
Pôvodne chcela Katka trénovať iba súťažné páry, no po tanečných televíznych súťažiach sa lahodný valčík či temperamentné latino zapáčili aj laikom. Otvorila si teda tanečnú pre dospelých, v ktorej sa učia základy valčíka a iných spoločenských tancov snúbenci pred svojím veľkým dňom či študenti pred stužkovou.
Počet tanečných škôl a ich mladých zakladateľov podľa Katky nikoho v branži neprekvapuje. „Po televíznych tanečných súťažiach začalo záujemcov pribúdať ako húb po daždi. Zakladateľmi sú v mnohých prípadoch práve takí mladí tanečníci ako ja. Keď sme boli na poslednej súťaži, porotcovia a tanečníci, ktorí ma poznajú, boli radi, že vznikla ďalšia škola. Tešili sa predovšetkým z toho, že tanec na Slovensku nejde dolu vodou,“ dodala Katka.
MIROSLAVA DÍREROVÁ