REKONŠTRUKCIA TELOCVIČNE na Východnej ulici v Martine si pred dvoma rokmi vyžiadala 2,6 milióna korún. Nič to nebolo platné, v súčasnosti sa prerába znovu. Nečakaná rekonštrukcia rekonštrukcie oberie daňových po-platníkov o ďalšie peniaze.
Ešte v roku 2006 požiadala
Správa športových zariadení (SŠZ) mesta Martin, ktorej riaditeľom bol v tom čase Vladimír Polakovič, o finančné prostriedky na riešenie havarijného stavu telocvične na Východnej ulici. Uzneseniami martinského mestského zastupiteľstva boli na tento cieľ schválené dve dotácie. Prvá sa použila na odstránenie kritického stavu osvetlenia, bleskozvodov a strechy, druhá mala riešiť havarijný stav po mimoriadnej udalosti, ktorou bol požiar telocvične. Mesto Martin teda pred necelými dvoma rokmi schválilo na opravu telocvične 1 794 600 Sk, ďalšie výdavky boli s dodávateľom rekonštrukčných prác vyrovnané dohodami o započítaní pohľadávok.
Vyhodené peniaze
Nakoniec bolo pri oprave telocvične preinvestovaných
2 666 707 Sk, z toho bola suma
1 590 207 uhradená dodávateľovi v hotovosti a čiastka 1 076 500 formou už spomínaného zápočtu. Vzhľadom na tieto skutočnosti bolo minimálne prekvapujúce, že sa pred niekoľkými týždňami na mestskom zastupiteľstve poslanci opäť zaoberali neutešeným stavom telocvične na Východnej ulici. Okolnosti nám ozrejmil súčasný riaditeľ Správy športových zariadení Štefan Balošák.
„Situácia s telocvičňou je opäť kritická. Začali plesnieť steny, vydúva sa palubovka, takže je na vykonávanie akejkoľvek športovej aktivity nepoužiteľná. Podľa môjho názoru sa pri nedávnej rekonštrukcii postupovalo nekoncepčne. Navyše som po mojom predchodcovi zdedil faktúry, ktoré sa nedajú odkontrolovať. Neviem zistiť, aké práce a v akom rozsahu mali byť vykonané, pretože na faktúrach nie je uvedený rozsah prác ani rozpis materiálu. Ako príklad môžem uviesť faktúru na opravu strechy. Nik už nezistí, či pod túto opravu spadá len oprava strechy nad samotnou telocvičňou alebo aj strechy nad šatňami, kde nám to najviac zateká.“
Zničená palubovka
Ako nám ďalej prezradil Štefan Balošák, najviac si poslednú rekonštrukciu odskákala palubovka.
„Je úplne zničená a musíme ju vymeniť. Počas nedávnej opravy sa ošetrila novým náterom, ktorý pravdepodobne pod ňou uzavrel všetku vlhkosť. Tá sa dostala do jej spodnej izolácie, zrejme počas odstraňovania požiaru. Keď sa začalo vykurovať, vlhkosť sa drala von a zničila povrch telocvične. Navyše na budove sú plastové okná, ktoré sa nedajú ovládať a tým sa nedalo dostatočne vetrať. Vzhľadom na skutočnosť, že momentálne sú na telocvični funkčné akurát niektoré okná a obklady, možno povedať, že veľká časť použitých financií bola vyhodená von oknom.“
V týchto dňoch už v telocvični opäť vládne čulý stavebný ruch. Ako nám povedal riaditeľ SŠZ mesta Martin opravy si vyžiadajú ďalšie investície. „Starú zničenú palubovku sme museli odstrániť a nová, ktorá tentoraz nebude drevená, stojí približne 2 milióny Sk. Ak nechceme, aby nám do telocvične znovu zatekalo a vznikali plesne, musíme dokončiť opravu strechy, zvodov na dažďovú vodu a zabezpečiť pomocou vhodných úprav dostatočné vetranie. Zrealizovanie týchto opráv si vyžiadalo ďalších 600 tisíc Sk. Požadované peniaze nám mesto vyčlenilo, a preto sa s nevyhnutnými úpravami už začalo,“ vysvetlil Štefan Balošák.
Podnet dali poslanci
Na podnet poslancov bola vykonaná kontrola, ktorá mala zistiť, ako sa pri rekonštrukcií nakla-dalo s prostriedkami mesta. So závermi kontroly, pri ktorej bolo zistených viacero nedostatkov, nás oboznámil hlavný kontrolór mesta Martin Dušan Laššák.
„Poskytnutá dotácia nebola ročne zúčtovaná tak, ako to ukladá zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy. Nebol dodržaný technologický postup časti prác, čím došlo k neefektívnemu, nehospodárnemu a neúčelnému nakladaniu finančných prostriedkov v celkovej výške 519 500 Sk. Navyše, nebol doložený spôsob výberu dodávateľov prác. Situáciu nám komplikovala aj skutočnosť, že rekonštrukcia sa realizovala ešte za bývalého riaditeľa, preto bolo objasňovanie niektorých skutočností komplikovanejšie. Na základe výsledkov kontroly boli prijaté opatrenia, ktoré majú v budúcnosti podobným prípadom zabrániť.“
Nič som nezanedbal,
O stanovisko k celému prípadu sme požiadali aj Vladimíra Polakoviča, ktorý bol predchodcom Štefana Balošáka vo funkcii riaditeľa SŠZ mesta Martin.
„Žiadne finančné prostried-ky mesta neboli vynaložené neefektívne, za tým si stojím. Dvakrát do roka, aj keď to nebola naša povinnosť, vykonala auditorka najprv predbežnú a potom aj konečnú kontrolu všetkých účtovných dokladov, vrátene faktúr, pričom nikdy nám nič nevytkla. Neviem si vysvetliť, prečo teraz niekto argumentuje tým, že faktúry sú neúplné, veď prešli nezávislou kontrolou. Aj čo sa týka ročného zúčtovania dotácie, všetky finančné prostriedky, čo nám poskytlo mesto, boli do konca roku 2006 preinvestované a riad-
ne zúčtované. Na telocvični sa pracovalo aj v roku 2007, ale tieto úpravy sa riešili formou zápočtu s dodávateľskými firmami a nečerpali sa z dotácie mesta. Pri výbere dodávateľov sme postupovali v zmysle zákona, pretože išlo o havarijný stav, a preto stačilo vybrať firmu na základe cenovej ponuky a nebolo nutné zverejnenie vo Vestníku verejného obstarávania. Vybrali sme tú ponuku, ktorá bola najprofesionálnejšie spracovaná a pre nás naj-výhodnejšia.“
Vladimír Polakovič odmieta úvahy o tom, že je zodpovedný za súčasný neutešený stav športoviska. „Robili sme len to, na čo nám vyčlenili penia-ze a čo bolo v tom čase nevyhnutné. Čo sa týka strechy, bola opravená hlavná časť priamo nad telocvičňou, ostatné nad šatňami boli v tom čase bez ne-dostatkov, a preto nebol dôvod na opravu. Čo sa týka palubovky, tak treba povedať, že zhruba dva mesiace po dokončení rekonštrukcie nám v stene prasklo staré hrdzavé potrubie. Bolo to v noci z piatku na sobotu a kým sme ráno zistili odkiaľ nám to tečie, telocvičňa bola pod vodou. Vtedy zatiekla voda pod palubovku a spôsobila súčasné problémy. Zlým technologickým postupom pri nátere palubovky to určite nebolo. Aj dovetranie priestorov som sa snažil riešiť, žiaľ nenašli sa na to peniaze. Keďže som bol následne odvolaný so svojej funkcie, na riešenie problému mi už nezostal ani kompetencia,“ bránil sa Vladimír Polakovič.
ROMAN BREZNIAK