Neúmyselné zabitie či pomsta?
Koncom augusta prišla rodina Kotálovcov za dramatických okolností o kocúra. Murko, ako ho volali, skončil v susedovom klepci, ktorý bol vraj pripravený na líšku. Železný klepec mu privrel zadnú labku pravdepodobne v piatok večer a vyslobodili ho z nej až jeho majitelia úplnou náhodou v nedeľu ráno.
„Muž išiel kamarátovi nakŕmiť ryby do jazierka, keď ho zrazu začul od suseda...,“ spomína Libuša Kotálová. Kocúrova labka už držala len na kúsku kože. Veterinár skonštatoval rozsiahlu infekciu a kocúra bezbolestným spôsobom usmrtil.
„Pre nás najhorším zistením bolo, že v klepci bol od piatka večera. Sused sa celú sobotu pohyboval po pozemku. Nemohol ho nepočuť, napriek tomu ho nechal trpieť,“ obviňuje Libuša Kotálová suseda, mimochodom svojho švagra. Niet pochýb, že sú medzi nimi naštrbené aj rodinné vzťahy. Štefan Kotál celú situáciu skomentoval veľmi podráždene: „Toto sa nikdy nestalo, vymysleli si to. Stačí vám...?“
Tomuto vyjadreniu ale oponuje niekoľko dôkazov. Kocúr sa do klepca chytil a existujú o tom aj fotografie. Potvrdili to aj štátni policajti vo Vrútkach, ktorí prípad prevzali po mestskej polícii. „Situácia sa skutočne stala,“ potvrdzuje vyšetrovateľ prípadu Pavel Cigánik. „Prípad je stále v priebehu vyšetrovania. Išlo o priestupok voči majetku. Zatiaľ sa skúma, ako dlho môže mať človek zabezpečovací prostriedok na svojom pozemku.“ Štefan Kotál poprel obvinenie, že kocúra zabil a spochybnil aj pravdivosť celej udalosti, ktorú polícia potvrdila. O dôvode, prečo sa tak rozhodol a či išlo o nehodu alebo o úmyselné zabitie, môžeme len polemizovať.
Čo hovorí zákon?
Zákon hodnotí domáce zviera ako vyčísliteľnú vec a teda spôsobená škoda sa rovná jej kúpnej hodnote. Aj keď sa mačka či pes zmení pre nás na nenahraditeľného spoločníka, pred zákonom je to stále len vec. Ten síce upravuje držanie, stravovanie či zaobchádzanie so zvieraťom, prax je často iná. Zákon nepomôže, ak sa jeho plnenie účinne nekontroluje a neplnenie netrestá. Človek môže byť odsúdený za týranie alebo ubližovanie, len ak už bol za tento čin niekedy v minulosti trestaný.
Zákon o ochrane prírody a krajiny sa tejto témy dotýka len okrajovo. Každý človek je povinný chrániť prírodu a krajinu pred ohrozením či poškodzovaním. Ak by to niekto ignoroval, orgán ochrany prírody by mu deštruktívnu činnosť zakázal alebo by mu dal odstrániť vzniknutú škodu.
Štefan Kotál mal klepec pripravený na líšku, ktorá mu vraj minulú zimu podrhla sliepky. Zákon síce zakazuje odchytávať a usmrcovať živočíchy, ale iba na mieste ich prirodzeného výskytu. Neplatí vtedy, ak je človek v ohrození života alebo hrozí poškodenie jeho majetku.
Ako dlho však človek môže na svojom pozemku držať prostriedky na ochranu svojho majetku (napr. klepec) či ignorovať nešťastné nehody iných zvierat na tomto prostriedku, zákon nerieši.
Kam sa možno obrátiť?
Zmierniť našu bolesť a rozhorčenie nad týraním zvierať môže Sloboda zvierat. Odborníci poškodeným poradia, ako vyčísliť škodu a čo do nej vlastne zarátať. Libuša Kotálová zverejnením celého príbehu chcela poukázať najmä na pretrvávanie neľudského správania k zvieratám. Hoci kocúra už oplakali, nemôžu sa preniesť cez ľudskú nemorálnosť. Lásku nemôžu predsa nahradiť peniaze. Aj keď ide len o domáce zviera.
(JAKUB)