Kto raz navštívil Národní hřbitov na Vyšehrade v Prahe a Národný cintorín v Martine, neubráni sa porovnaniu. Prvý dojem sa začína formovať pri vstupe. Vstup do martinského cintorína má znaky vstupu do dedinských cintorínov. Pražský tiež nie je majestátny. Ide o bráničku na cintorín pri kostole sv. Petra a Pavla. Na veľkosť sú obidva cintoríny porovnateľné. Rozdiel je v ich usporiadaní. Národní hřbitov má Slavín - prvoplánované ústredné pamätné miesto pre pietne obrady a spoločnú hrobku - kryptu pre osobnosti českého národa. Slavín má v prenájme na 99 rokov od mesta Praha Spolok Svatobor, ktorý koordinuje rozhodovanie o tom, ktorá osobnosť môže byť na Slavíne pochovaná.
Hlavný rozdiel v cintorínoch je však v dojme, ktorý zanechajú. V Prahe je vidieť usporiadanosť, centrálnu starostlivosť o celkový vzhľad aj o jednotlivé hroby. Nevidieť tam zabudnutý, rozpadnutý hrob. Aj tam sú pochovaní obyčajní ľudia, na ktorých už príbuzní viac-menej zabudli, ale pomníky sú ošetrené. V Martine je pomer medzi pomníkmi v dobrom stave a pomníkmi, aj významných osobností, polorozpadnutými a rozpadávajúcimi sa, odhadujem 3:1.
Na otázku, prečo je tomu tak, núka sa odpoveď, že je to vo vlastníkoch cintorínov a v ich možnostiach. Národní hřbitov je vo vlastníctve hlavného mesta Praha a Národný cintorín vo vlastníctve mesta Martin. Iste, neporovnateľné sú finančné možnosti oboch miest, ale v Prahe ho nikto nechce riešiť ako múzeum. Starajú sa oň ako o živý cintorín. Kto však chce investovať do budúceho múzea v Martine? Mesto? Proklamatívne áno. Aký osoh však z toho bude mať? Prečo by malo mesto Martin suplovať úlohu štátu? Projekt rekonštrukcie Národného cintorína je pekná vízia, ale bez finančného krytia štátu ostane na polceste. No najvyšší čas už je na osadenie symbolu na Národnom cintoríne, ktorý by pripomínal Slovensku význam Martina. Zatiaľ sa Národný cintorín pripomína len okoloidúcim, a to dvomi malými mramorovými tabuľkami Matica slovenská, Národný cintorín a Otváracie hodiny.
A ako je to s informáciami? Webovú stránku Národní hřbitov obnovujú, vrátane odkazov na ďalšie pamätihodnosti, kultúrne akcie, ubytovanie v okolí, dostupnosť mestskou dopravou, bicyklom atď. Webovú stránku Národný cintorín Martin kedysi vytvorilo SNLM Martin a tá slúži verejnosti dodnes. Po prevzatí správy cintorína do pôsobnosti mesta Martin došlo k pozitívam (pravidelnejšie kosenie trávy, odvoz smetí) i k negatívam (cintorín sa prestal v nočných hodinách zamykať).
Bez ohľadu na to, čo sa stane s cintorínom po novelizácii zákona o Martine, mesto by malo určiť pomníky významných osobností, ktoré si vyžadujú opravu, požiadať štát o financovanie ich opravy. A možno dať odstrániť aj rôzne zvyšky bývalých pomníkov, aby celkový dojem z Národného cintorína bol podobný tomu z Vyšehradu.
JOZEF KERÁČIK