Personál hypermarketu Tesco tiež túto informáciu zachytil. „Známy mi o tom rozprával a pýtal sa, či je to pravda. Pýtala som sa SBS-ky, ale nikto nič nevie. Keby sa to stalo, asi by to zachytili, veď je to závažné. Ale nikto zmiznutie dieťaťa nenahlásil, ani žiadne opustené a plačúce dieťa nevideli. Zrejme ide o fámu,“ povedali nám zamestnanci.
Jedine v obchode s hračkami v nedávno otvorenej predajni pri Tescu nám potvrdili, že v piatok 10. októbra sa naozaj stratilo dieťa.
„Kým si rodičia pozerali hračky, asi dvoj- až trojročný chlapček kamsi zmizol. Nikto si nič nevšimol, lebo predajňa bola plná ľudí. V obchode ho však nenašli, rodičia sa čoraz viac strachovali, lebo ho nevideli ani von. Aj my sme boli rozrušené,“ dozvedeli sme sa od predavačiek. Po desiacich minútach sa však predavačkám uľavilo, keď z Tesca videli dvojicu vychádzať aj so strateným chlapčekom. Rodičov dieťaťa sa nám nepodarilo vypátrať, takže ani nevieme, či synčeka našli na záchode, ako sa o tom hovorilo.
Ak by ich dieťa bolo v rukách únoscu či nebodaj pedofila, celkom logicky by kontaktovali políciu. Tam však o ničom nevedia. „Na polícii za posledné dni nikto únos dieťaťa nehlásil,“ potvrdil nám zástupca hovorkyne žilinskej polície Radko Moravčík.
Hovorkyňa hypermarketu Tesco Oľga Hrnčiarová upozorňuje rodičov, aby si na svoje deti v takom veľkom priestore, ako je Tesco, dávali pozor. „V prvom rade si musia dieťa ustrážiť rodičia. Ak by sa predsa len stratilo, určite to vyhlásime cez interný rozhlas,“ potvrdila slová personálu martinskej pobočky.
Hovorí sa však, že bez vetra sa ani lístok nepohne... Ak sa objavili informácie o únoscovi dieťaťa, môže ale aj nemusí ísť o fámu. Podobné prípady vraj zaznamenali aj v iných mestách Žilinského kraja ešte v letných mesiacoch. V našich partnerských redakciách sme sa dozvedeli, že v Terchovej a na Kysuciach sa pohybovali na autách podozrivé osoby. Zameriavali sa na školákov, ktorých si fotili a lákali ich na cukríky. Ani jeden z týchto početných prípadov však podľa policajných informácií neskončil únosom a po medializácii sa podozrivý tím niekoľkých mužov a jednej ženy vraj z kraja vytratil.
Či spolu tieto prípady súvisia, nevedno. Ostáva však faktom, že byť opatrný nie je na škodu. V prípade, že sa pri vašom dieťati obšmieta podozrivá neznáma osoba, okamžite treba kontaktovať políciu. Takúto situáciu netreba podceňovať. Podľa policajných štatistík sa na Slovensku každoročne stratí vyše 800 detí a mladých ľudí do 18 rokov. Najčastejšie ide o úteky z domu, obchod s deťmi a únosy.
(MD)