Nepravdy o pijaviciach
Okolo pijavíc existuje mnoho neprávd, ktoré si ľudia zafixovali. Pijavicu si často mýlia s čističkou krvi či malým upírom, ktorý im vysaje „zlú“ krv. Hoci sa pijavica živí krvou, v prvom rade lieči. „Pijavica má v tele okolo 150 látok, ktoré majú najmä dezinfekčný a antisklerotický účinok a zlepšujú pohyb krvi a lymfy v ľudskom tele,“ vysvetľuje Radko Legát.
Spolu s manželkou Katkou sa tejto liečebnej metóde začali venovať asi pred 4 rokmi, zaujímala ich však už dlhšie. Keď zistili, že to naozaj funguje, začali sa tomu venovať profesionálne. „Po troch týždňoch sa mi upravil zdravotný stav, ale lieky som, samozrejme, úplne nevysadil,“ spomína na svoje zdravotné zlepšenie Radko Legát. „Manželke zase ustúpil herpes. Mávala ho každý mesiac, teraz má možno raz za rok,“ pokračuje rodený Mošovčan.
Alternatívna medicína, akou je hirudoterapia, má medzi ľuďmi ešte stále veľmi malú osvetu a ani podmienky na rozvoj tejto medicíny nie sú príliš priaznivé.
Pijavice dovážajú zo zahraničia
Pijavičky sa nemôžu odchytávať len tak z voľnej prírody, pretože sú zákonom chránené a môžu byť pre človeka nebezpečné. Chov pijavíc je vraj veľmi náročný a takáto chovná stanica vraj nie je zriadená ani na Slovensku, ani v Čechách. Na Slovensku je len jedna firma, ktorá však certifikuje iba čistotu krvi. „Väčšinou si necháme dovážať pijavičky z Nemecka a Litvy,“ prezrádzajú. „Je veľmi dôležité, aby boli pijavice čisté. Nemôžeme ich brať z voľnej prírody, pretože nikto nevie, na čom sa predtým priživili. Tak ako vedia liečiť, tak by mohli ublížiť. Na Ukrajine lekári použili pijavice z voľnej prírody a potom museli ľuďom amputovať končatiny. Je to obrovské riziko,“ hovorí vážne Radko Legát. Rozdiel medzi pijavicami z voľnej prírody a z chovnej stanice je vo výžive, teda v krvi. V chovnej stanici kŕmia pijavice najskôr čistou žabacou, potom čistou bravčovou krvou. To je záruka, že pijavičky sú takto úplne čisté a pripravené liečiť. Na liečbu sa používajú až keď sú dospelé, vtedy majú dva roky.
Jednorazový liek či domáci lekár?
Počas terapie vstrekuje pijavica do ľudského tela bioaktívny komplex látok, ktorý vraj priaznivo pôsobí napríklad na vysoký tlak, psychické poruchy, prob-lémy s kŕčovými žilami. „Najrýchlejší účinok majú pri zápale sedacieho nervu, herpesoch, ale aj pri hemoroidoch. Naopak dlhú a opakovanú kúru si vyžaduje liečba kŕčových žíl,“ vysvetľuje účinky pijavice lekárskej Katka Legátová.
Spôsob liečby sa mnohým môže zdať nepríjemný, no vraj je veľmi účinný. „Pijavička sa prikladá na telo a takto prisatú ju necháme od 35 do 40 minút. Závisí od toho, akú diagnózu človek má. Rôznia sa miesta prikladania a počet pijavíc. Je možnosť zaškolenia do terapie. Človek si pijavicu po terapii môže zobrať domov a sám pokračovať v liečbe. Ak si ju nevezme, po terapii ju vždy pred očami pacienta usmrtíme v liehu. Tú istú pijavičku totiž nesmú použiť dvaja ľudia,“ vysvetľuje postup Radko Legát.
Pijavica sa po liečbe musí zregenerovať a doplniť liečivé látky. Na stopiaty deň od poslednej kúry majú vraj jej látky najväčší účinok.⋌JANKA KOVALČÍKOVÁ