Dnešným mamám nestačí iba sedieť doma a starať sa o deti a domácnosť. Potrebujú pocit, že dokážu niečo viac. Také sú aj aktívne mamy z Martinského rodinného centra. Hovoríme o nich so štatutárkou centra Andreou Holičovou.
Mnohí o centre nevedia. Povedzte nám na úvod, prečo vzniklo a čím chce byť?
- Myšlienka založiť materské centrum mi napadla ešte ako slobodnú. Čítala som o tom a hneď som vedela, že je to perfektná myšlienka. So sestrou a s kamarátkami, ktoré už boli na materskej dovolenke, sme nad tým začali uvažovať a požiadali sme Mestský úrad Martin o priestory. Priestory sa našli, lenže my sme ešte nemali vlastné občianske združenie, ktoré by prevzalo starostlivosť nad centrom. Rýchlo sme napísali stanovy a poslali žiadosť. V tom čase ale už iná skupinka žien občianske združenie mala schválené. Úrad nás skontaktoval a začali sme spolupracovať. Naším cieľom bolo dokázať sebe aj iným, že aj mamy na materskej dovolenke môžu robiť niečo viac, ako len krútiť sa okolo domácnosti. Začali sme besedami s detskou lekárkou, psychológom – raz týždenne...
Ako sa k vašej činnosti stavia verejnosť?
- Mnohí si myslia, že sme za to platené. To je omyl, v materskom centre robíme dobrovoľne, teda zadarmo. Odmenou je dobrý pocit, že sme niečo urobili pre svoje deti i pre seba. Za „úchylku“ zo svojej strany by som pokladala to, že asi všetkým leziem na nervy s tým, že otravujem na ulici ženy s kočíkom. Mojím ďalším hendikepom je skutočnosť, že ma ľahko odradí neúspech. Ale na to mám zase manžela a kamarátky z materského centra, ktoré môj pesimizmus zmenia na optimistické myšlienky.
Z čoho je materské centrum financované?
- Hlavne zo vstupného, z vlastnej činnosti, z 2 % z daní, grantov a z dotácií od mesta. Základný poplatok – dvadsať korún na rodinu sa platí pri každom vstupe do materského centra. Tento poplatok ale vôbec nestačí na pokrytie všetkých výdavkov materského centra. To, čo súhrnom dostaneme, použijeme na prevádzku centra a chod združenia.
Povedzte nám v kocke o plánoch centra?
- Naším snom je získať vlastný domček, kde by sme sa mohli stretávať, prípadne vybudovať bazén, malú telocvičňu, vytvoriť niečo ako komunitné centrum pre rôzne skupiny rodičov s deťmi. Dôležitý je tiež záujem mamičiek, oteckov a verejnosti vôbec o našu činnosť.
Aké kluby pracujú pod hlavičkou centra a čo ponúkajú...
- V súčasnosti aktivitu vyvíja iba náš klub Úsmev, ktorý vznikol v septembri 2007. Tvorí ho skupina rodičov s postihnutými deťmi, ktoré u nás voláme „výnimočné deti“. Stretávajú sa približne raz v mesiaci na besedách, prípadne športových, kultúrnych aktivitách alebo na rehabilitačnom plávaní v bazéne a vírivke hotela Victória. Naša spolupráca je na dobrej úrovni, niektoré rodiny sa zúčastňujú na spoločných aktivitách so zdravými deťmi – veľmi zaujímavý pre deti s postihnutím bol projekt na rozvoj zmyslového vnímania Svet je jéééj. Od nového roka sa pripravuje jeho druhá časť. Klubu Úsmev sa podarilo z grantu nadácie Socia, darov niektorých firiem a za finančnej pomoci Rotary Klubu získať multimasážne kreslo, ktoré slúži členom klubu, ale aj záujemcom z verejnosti.
ČO PONÚKA MRC?
stráviť čas s deťmi a inými matkami v priestoroch „mamičkárne“ a „detičkárne“, kde sa deti môžu pohrať, mamy relaxovať, porozprávať sa
použiť počítač, internet, kopírku
získať rady na podporu dojčenia
besedy s odborníkmi a zaujímavými ľuďmi
využiť multimasážne kreslo
zúčastňovať sa aktivít pre deti a rodičov
ÚNIA MATERSKÝCH CENTIER
Únia materských centier vznikla spontánne z potreby spájať vznikajúce materské centrá na vzájomnú výmenu informácií, podporu žien pri zakladaní nových materských centier, spoluprácu s verejnosťou pri oboznamovaní sa s činnosťou a zmyslom materských centier. Po viac ako piatich rokoch existencie ÚMC je na Slovensku už viac ako 100 materských centier, v Únii materských centier je združených 69. Prvé materské centrum oslávilo práve pred mesiacom svoje desiate výročie - bolo to materské centrum Bambino v Poprade. Aj mamičky v Turčianskych Tepliciach sa čo nevidieť dočkajú priestorov, v ktorých by sa mohli schádzať.
FAKTY
Občianske združenie Martinské rodinné centrum začalo svoju činnosť v máji 2003 a zaoberá sa predovšetkým aktivitami detí do 6 rokov.
Sídli na Družstevnej ulici, organizuje karnevaly, burzy detského oblečenia na dvore, cvičenia so zvieratkami pre najmenších, iniciovalo projekt Svet je jéééj na rozvoj zmyslového vnímania, ďalej kurzy angličtiny pre deti, cvičenie na fitloptách, ale aj kurzy angličtiny a nemčiny pre mamy na materskej dovolenke a na opatrovateľskom príspevku. Programy vytvárajú a vymýšľajú samotné mamy – členky materského centra. Členkou MRC sa môže stať každá mama, ktorá má nápady a chuť niečo robiť. MRC má aj svoju internetovú stránku, kde sú pravidelne aktualizované programy a akcie a kde je možné nájsť aj fotogalériu aktivít. Jedným z cieľom rodinných centier je „ ...dosiahnutie úcty a uznania materstva v spoločnosti a vytváranie podporujúcich podmienok pre materstvo v najvyššom záujme dieťaťa, matky a rodiny.“
Nikoho nepoznala, dnes má kamarátky
Vlasta Števková, mama 3-ročnej Janky a dvojmesačného Filipka nepochádza z Martina.
Aj preto sa na materskej cítila sama. O Martinskom materskom centre sa dozvedela na internete. Po prvý raz na jeho dvere zaklopala spolu s manželom, keď už dcéra Janka vedela chodiť. Neprišla tu ako bežná návštevníčka, ale ponúkla, keďže bola absolventkou umeleckej školy, aj svoju pomoc a kreativitu. Spomína: „Informovali sme sa o ponuke činnosti pre deti a mamičky. Vypísala som dotazník o svojich záujmoch, poobzerali sme si priestory. Janke sa tu páčilo, hlavne keď objavila veľké množstvo hračiek. Počas druhej návštevy som sa zúčastnila na krúžku angličtiny pre mamičky, lepšie som si obzrela priestor okolo seba a hneď mi naskočili nápady, ako by sa to tu dalo zlepšiť, zútulniť. Uvažovala som o nejakom výtvarnom krúžku, ktorý by tu mohol začať pracovať. Opýtala som sa na to, dostala som príležitosť a tú som využila. V centre vediem výtvarné krúžky, hlavne pre mamičky, premaľovala som steny v herni, upravila spolu s manželom šatňu, časom sa stala členkou klubu, podpredsedníčkou, lektorkou ... Dcéra Janka prišla v centre do kontaktu s deťmi, našla si tu kamarátov, ktorým teraz, keď už vie rozprávať, povie: ,,Ty si moja kamarátka, šak?
Materské centrum odporúčam všetkým mamičkám. Môžu tu objaviť to, čo hľadali a doteraz nenašli, môžu sa tu realizovať, pomôcť sebe i iným, alebo sa len porozprávať, pohrať sa s deťmi...“
PRIPRAVILA: JANA JAROŠOVÁ