Chatovanie na internete je pre mladých dnes takmer samozrejmosťou. Ešte pred pár rokmi si mladí písali v internetových kaviarňach, dnes chatujú doma.
Je v tom skryté nebezpečenstvo. Dieťa je totiž uvoľnenejšie, cíti sa pohodlne a tak si v anonymnom prostredí internetu trúfne o sebe prezradiť viac, ako pri osobnom stretnutí. Riziko je výraznejšie u detí, ktoré sú introvertné. Doma či v škole o sebe nechcú nič osobné prezradiť, ale nerobí im problém zveriť sa anonymnej osobe na internete.
Deti ani mladí ľudia si ešte naplno neuvedomujú riziko anonymného kontaktu.
Vytriezvenie potom môže byť kruté. Nevinné chatovanie končí v momente, keď človek na druhej strane začne žiadať osobnejšie informácie alebo stretnutie. „Podľa prieskumov na stretnutia častejšie naberú odvahu dievčatá než chlapci. Najčastejšie sa na stretnutie vyberajú ôsmaci a len málokedy o tom niekomu povedia,“ hovorí psychologička Monika Gregussová. Zároveň podľa prieskumu až 56 % tínedžerov zverejnilo na zoznamovacích stránkach osobné údaje, fotografie, alebo podrobnosti o svojom živote.
Mali by ste vedieť
l Nevinné chatovanie sa končí v momente, keď človek na druhej strane začne žiadať osobnejšie informácie alebo stretnutie.
l Na stretnutia častejšie naberú odvahu dievčatá než chlapci.
l Až 35 percent detí do desať rokov posiela svojim kamarátom obrázky prezentujúce násilie a sex.
l V 8. ročníku, prevažne chlapci hľadajú na internete informácie o sexe.
l Ak máte určité podozrenie, je veľmi užitočné si spätne pozrieť, čo vlastne vaše dieťa robilo na internete, ako sa správalo, s kým komunikovalo.