Tanečný klub Deep sa dotancoval do veľkých dlhov a nevraživosti

ZBERATEĽ SVETOVÝCH a európskych pohárov za tanec klub Deep Martico má problémy. Topí sa v dlhoch, má zákaz súťažiť. Na svete sú dve vedenia, ktoré sa hlásia k tradícii klubu. Rozdelili sa medzi ne aj deti z centra voľného času a tanečného klubu,

Choreograf Miro Frolo založil Tanečný klub (TK) Deep v roku 1990 a keď o tri roky na to uza-tvoril partnerstvo s hlavným sponzorom Martico, pridal ho do názvu. Jeho tanečníci priniesli do klubu poháre zo svetových i z európskych súťaží a niekoľko majstrovských zo Slovenska. Pred štyrmi rokmi kúpil Miro Frolo na Ľadovni budovu, v ktorej pod hlavičkou TK Deep rozbehol okrem tanečného klubu aj súkromné centrum voľného času, v ktorých lektoroval i Johny Mečoch s Melániou Kasenčákovou. Tridsať záujmových útvarov navštevovalo ešte donedávna takmer 700 detí.
Z klubu odišli s učiteľmi i deti
Ešte v marci mladí tanečníci chodili a rodičia nosili svoje tancachtivé deti na Ľadoveň. Odrazu im však učiteľky oznámili, že z TK a CVČ dostali výpoveď alebo odišli pre nezhody s Mirom Frolom, no môžu s nimi ostať a trénovať v iných priestoroch. K odchádzajúcim učiteľom sa pripojilo asi päťdesiat percent detí.
Deep alebo Deep Martico?
Slávou ovenčený Deep je dnes rozdelený na dva tábory s rovnakým CVČ a tanečným klubom, no s rozdielnymi názvami klubu. Sporia sa medzi sebou o názov i o to, kto je v TK skutočnými predstaviteľmi klubu. Donedávna to bolo päťčlenné prezídium na čele s Jánom Jaremom, ktorý vystupoval pri TK ako prezident jeho prezídia. V apríli však Miro Frolo zvolal valné zhromaždenie, kde odvolal pôvodné prezídium na čele s Jánom Jaremom a vytvoril nové predsedníctvo, do čela ktorého dosadil svojho brata Petra. Sám Miro Frolo si opäť ponechal funkciu člena predsedníctva. S bratom zmenili názov na TK Deep a takto ho zaregistrovali na ministerstve vnútra. Ján Jarema v zmysle uznesenia mimoriadneho valného zhromaždenia z 3. apríla na ministerstve obnovil pôvodný názov, o týždeň ho však Miroslav Frolo opäť zmenil a jeho registrácia platí doteraz, keďže podľa vyhlásenia Jána Jaremu nemá zmysel každý týždeň meniť registráciu, i keď to umožňuje zákon.
Žaloby padajú z oboch strán
Ján Jarema vyhlasuje, že súčasné vedenie i nový názov TK je nelegálne. „Miro Frolo zvolal valné zhromaždenie nie v súlade s pôvodnými platnými stanovami občianskeho združenia. Zvolať ho môže len jeho prezident alebo nadpolovičná väčšina členov prezídia. Táto podmienka nebola splnená. „Mňa a ostatných členov prezídia pritom na zhromaždenie ani neupozornil, dozvedeli sme sa o ňom náhodne a keď sme naň chceli ísť, nepustil nás. Vymenovanie nového vedenia je neplatné, takže sú neplatné aj ich právne úkony, ako napríklad zmena názvu,“ vysvetlil Ján Jarema, ktorý stále považuje za právoplatné vedenie päťčlenné prezídium na čele s ním. Preto podal žalobu kvôli určeniu právoplatnosti valného zhromaždenia, ktorú podala aj druhá strana.
Zadlžil sa, teraz to spláca
Dnešná situácia je dôsledkom troch rokov, v ktorých sa kopili finančné problémy. Tie priviedli TK k obrovským dlhom a k zákazu pretekať na akýchkoľvek súťažiach. Každá strana vznik týchto problémov vidí inak. Miro Frolo tvrdí, že im zrejme pre finančnú krízu postupne odstúpili všetci sponzori, chýbalo mu na vyplatenie miezd, navyše klub vlani zorganizoval finančne náročnú pohárovú súťaž Martico cup a pridali sa aj náklady spojené s účasťou tanečníkov na súťažiach. Teraz dlhy postupne spláca.
K problémom s Deepom sa nechcel bližšie vyjadrovať. „Sú to interné záležitosti, nemali by sa riešiť cez médiá,“ myslí si.
Netušil, čo sa deje
Ján Jarema má na vznik situácie však iný názor. „Mira Frola ovládla silná budovateľská vášeň. Chcel za každú cenu dokončiť rekonštrukciu budovy, organizovať medzinárodnú súťaž Martico cup, ale nemal na to prisľúbené finančné zdroje a zadlžil sa. Nechcel brať na vedomie základné pravidlá rozpočtu a reálne finančné možnosti klubu, ako i jeho úverové zaťaženie, a taktiež ani upozornenia ostatných členov prezídia. Odrazu sa na mňa začali obracať firmy, ktorým Miro dlhoval peniaze, čo ma dosť šokovalo. Netušil som, čo sa deje,“ pokrútil hlavou Ján Jarema, podľa ktorého bude toto asi základ rozdielnych názorov na vedenie klubu, jeho ďalšiu existenciu a rozvoj.
Umelo vraj navyšoval počet žiakov
Miro Frolo vraj na tieto účely používal aj peniaze, ktoré mali byť určené na prevádzku CVČ. A to aj dotácie od mesta Martin a Žilinského samosprávneho kraja. Lujza Miškovičová, riaditeľka súkromného CVČ, zistila, že jej nadriadený získava peniaze umelo navŕšeným počtom žiakov za školský rok 2007/2008, čo predstavuje spolu viac ako mi-lión korún. „Tieto nadmerné stavy sa hlásili do 15. septembra 2007, keď som v CVČ nepracovala. Nezrovnalosti som zistila až vtedy, keď som začala viesť dokumentáciu a triedne knihy, čo dovtedy nikto nerobil. A tam mi vyšlo, že počet žiakov je v skutočnosti oveľa nižší ako dotácie. Miro Frolo mi tvrdil, že tu započítal aj žiakov z pobočiek CVČ. Keď som si to v týchto pobočkách overovala, vyvrátili mi spojenie s CVČ a TK Deep Martico,“ opísala Lujza Miškovičová.
V súčasnosti poskytovanie a užívanie dotácií preveruje útvar hlavného kontrolóra mesta Martin. Výsledok kontroly bude známy až po 20. máji. Miro Frolo tvrdí, že v jeho škole kontrola skončila pozitívne, teraz prichádza na rad dokumentácia CVČ, ktorú má Lujza Miškovičová.
Tanečníci sú pre nich prvoradí
Oba tábory sa snažia na nedávne búrky zabudnúť, no vedia, že spoločne už fungovať nebudú môcť. Tvrdia, že si navzájom ubližovať nechcú, pretože v konečnom dôsledku ich to môže zničiť. „Nechceme prísť o deti a tanečníkov a nechceme o ne pripraviť ani Mira Frola. Obidva kluby robia záslužnú prácu a robia ju dobre,“ zhodujú sa Ján Jarema s Lujzou Miškovičovou. Zákaz účasti na všetkých súťažiach sa im podarilo dočasne obísť. Štartovné tentoraz zaplatili oni a tanečníci bývalého TK Deep Martica, na ktorý sa zákaz vzťahuje, budú Martin a Slovensko reprezentovať ako Martico New Age.
V súčasnosti činnosť CVČ a tancujúcich členov klubu pôvodný TK Deep Martico zabezpečil v náhradných priestoroch, v ktorých sa deti schádzajú a trénujú, o čom svedčí aj účasť na národných súťažiach v tomto mesiaci.
Ružové vyhliadky do budúcnosti má aj Miro Frolo. „V septembri chceme nabrať nové deti, aby sme mohli vytvoriť nové mančafty. Pripravujem toho dosť,“ naznačil. ⋌M. DÍREROVÁ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Turiec

Komerčné články

  1. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  2. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  3. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  4. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  1. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  2. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  3. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  6. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  7. Zlatý sen vo vzduchu
  8. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 8 167
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 664
  3. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 658
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 443
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 774
  6. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 436
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 912
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 227
  1. Radoslav Záhumenský: 🌄 Objavte hojdačku oddychu a zdravia v Klokočove – miesto, ktoré očarí telom aj dušou!
  2. Jozef Drahovský: Ktoré vozidlo produkuje najmenej oxidu uhličitého, vrátane výroby paliva ?
  3. Martin Šuraba: Chlapec, ktorý stratil zápalky XXVI
  4. Jozef Pivarník: Dánsko a Slovensko: Dve Európy, dva svety spokojnosti
  5. Miloš Majšík: 500. výročie prvej písomnej zmienky o obci Papradno
  6. Miroslav Daniš: Historický úspech súdruha precedu
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  8. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 635
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 036
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 618
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 128
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 8 590
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 523
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 061
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 234
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Futbalisti rozbehnutej Bystričky predviedli zaujímavú oslavu gólu.

Tréner Turčianskej Štiavničky opäť musel pozliepať svoj tím. Košťany sa na Orave predviedli v dobrom svetle.


Gól Diviak strelil kanonier Radoslav Ďanovský.

Diviaky pokazili záverečnú štvrťhodinu.


Hádzanári nenašli recept na zdolanie nepríjemného súpera.

Hádzanári privítali na svojej palubovke Trnavu.


Vytlačené kvietky si ľubovoľne dokreslili.

Vytvorili netradičné diela.


Katarína Roganská
  1. Radoslav Záhumenský: 🌄 Objavte hojdačku oddychu a zdravia v Klokočove – miesto, ktoré očarí telom aj dušou!
  2. Jozef Drahovský: Ktoré vozidlo produkuje najmenej oxidu uhličitého, vrátane výroby paliva ?
  3. Martin Šuraba: Chlapec, ktorý stratil zápalky XXVI
  4. Jozef Pivarník: Dánsko a Slovensko: Dve Európy, dva svety spokojnosti
  5. Miloš Majšík: 500. výročie prvej písomnej zmienky o obci Papradno
  6. Miroslav Daniš: Historický úspech súdruha precedu
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia
  8. Naďa Serafínová: Kto je Sulíkov syn a prečo obťažuje ľudí.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 635
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 24 036
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 618
  4. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 128
  5. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 8 590
  6. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 523
  7. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 061
  8. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 234
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?