Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

KAM ZA KULTÚROU

Dom Mikuláša
Galandu, Turč. Teplice
Otvorené: Ut.-Pia. 10.30 – 16.30 h, Ne. – 12.30 – 16.30 h
 V galérii je sprístupnená stála expozícia Mikuláša Galandu, jedného zo zakladateľov slovenského moderného výtvarného umenia. Výstava poskytuje prierez jeho tvorbou.
 Do 30. júna bude v galérii inštalovaná výstava Ladislava Záborského – Obrazy sveta. Autor sa na nej predstavuje 20 obrazmi s krajinárskou a duchovnou tematikou.

M’ART‘IN
Otvorené: Po. - Pia. 9.-17. h
 Dni národnostných menšín – 18. jún.
 Dni mesta Martin – medzinárodné multižánrové podujatie na Divadelnom námestí – 18. – 20. jún.
 Na 20. júna je naplánovaný 11. ročník Martinského bicyklového dňa.
 Koncert barokovej hudby sa uskutoční 21. júna.
 Dni Milana Hodžu – podujatie približujúce dedičstvo významnej postavy slovenských dejín pripomenú koncerty a vystúpenia na Divadelnom námestí v dňoch 23. – 25. júna. V dňoch 25. až 27. júna pripravuje pútavé podujatia venované M. Hodžovi Slovenská národná knižnica – a to v priestoroch kultúrnych a vzdelávacích inštitúcií v Martine a v Sučanoch.
 Koniec školského roka je podujatie pre žiakov všetkých základných a materských škôl, ktoré sa 25. júna uskutoční v Amfiku.

Skryť Vypnúť reklamu

Matičný dom
Otvorené: pracovné dni od 9. do 15. h
 Pódium talentov – program venovaný mladým talentom pri príležitosti ukončenia školského roka spojený so súťažami, stretnutiami a s autogramiádami významných osobností pripravuje Matica slovenská 25. júna v Amfiku.

SNM-Múzeum
Andreja Kmeťa
Otvorené: Ut. - Ne. 9. 17. h
 Kamenný herbár je názov výstavy, ktorá nás do 30. septembra poučí o tom, kam zmizli rastliny, ktoré rástli v Turci a na Hornej Nitre pred 10 až 13 miliónmi rokov. Výstava predstavuje zbierku viac ako 180 kusov zachovalých odtlačkov listov, plodov, kmeňov, konárov rastlín, ktoré sú svojim zachovaním výnimočne hodnotné.
 Do 31. augusta je v MAK inštalovaná výstava Vznik spoločnej kultúry v severných provinciách Rímskej ríše od Británie po Čierne more. Približuje vznik spoločnej antickej kultúry a kontakty Rimanov s obyvateľstvom za hranicami rímskeho impéria.

Skryť Vypnúť reklamu

SNM-Múzeum kultúry
Čechov na Slovensku
Otvorené: Ut. - Pia. 9. - 16. h
(Návštevy sa nahlasujú dopredu telefonicky)
 Neznáme dokumenty (ne)známych dejín je názov aktuálnej výstavy v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku. Je venovaná 90. výročiu vzniku Československej republiky.

Slovenské národné
literárne múzeum SNK
Otvorené: denne okrem Po. a Ne.
8. – 16. h
 Stála expozícia predstavuje vývinové obdobia slovenskej literatúry od veľkomoravského staroslovienskeho písomníctva, cez latinskú literatúru stredoveku a humanizmu, pestrú spisbu renesancie, baroka, slovenského obrodenia, národného klasicizmu, romantizmu, matičné roky, realizmus a slovenskú modernu 20. storočia.
 Do 12. septembra potrvá výstava prezentujúca výber výtvarných diel zakladateľa moderného výtvarného umenia Kolomana Sokola pod názvom Pocta nevšednému.

Skryť Vypnúť reklamu

SNM-
Etnografické múzeum
Otvorené: denne okrem Po. od 9.-17. h
 Cesta slovenskej knihy – Od proglasu s postmoderne – medzinárodný výstavný projekt mapujúci slovenskú knihu a jej tvorcov na pozadí niekoľkých storočí. Sprístupná bude do konca októbra.

Múzeum
slovenskej dediny
 Skanzen v martinských Jahodníc-
kych hájoch je najrozsiahlejšou expozíciou ľudového staviteľstva a bývania na Slovensku. Na ploche 15,5 hektára prezentuje 129 objektov a od roku 2005 má celoročnú prevádzku. Okrem tradičnej prehliadky prezentuje viacero kultúrnovýchovných podujatí.
 Romano drom/Cesta Rómov je názov výstavy, ktorú sprístupnili v Múzeu Rómov na Slovensku v areáli jahodníckeho skanzenu.
 Turčianske halali – podujatie venované tradíciám, súčasnosti a zábave turčianskych poľovníkov a rybárov pri príležitosti založenia a organizovania rybárstva v Turci sa uskutoční 28. júna.

SNM-MÚZEUM
MARTINA BENKU MARTIN
Otvorené: Ut-Pi: od 9. – 16 h, So od 9.-17. h
 Stála expozícia predstavuje autenticky zachovaný interiér domu, v ktorom Martin Benka (1888 – 1971) žil a tvoril posledné roky svojho života. Prezentuje celkový prierez výtvarnou tvorbou, s ukážkami viacerých techník, všestranne orientovaného umelca – maliara, ilustrátora, jednej z významných osobností slovenského výtvarného umenia prvej polovice 20. storočia.

Turčianska galéria
Otvorené: denne okrem Po. od 10.-17. h Ne. od 13. – 17. h
 Stála expozícia Moderné výtvarné umenie prvej polovice 20. storočia v Turci je veno-vaná tvorbe osobností spätých s regiónom Turiec (Miloš Alexander Bazovský, Janko Alexy, Martin Benka, Ľudovít Fulla) a výberu z diel Skupiny Galandovcov. Časť expozície je venovaná tvorbe Mikuláša Galandu, reprezentatívnym spôsobom zastúpeného v zbierkovom fonde galérie.
 Ťažké časy alebo zlatý vek? O podobách baroka na východnom Slovensku – je názov výstavy, ktorú sprístupnili v Turčianskej galérii. Potrvá do 5. júla a návštevníci na nej dostávajú základnú orientáciu v podobách, lokálnych centrách a umelcoch „zlatého“ veku umenia na území súčasného východného Slovenska.
 Ivan Bílý a Pavel Choma sa predstavujú výstavou ANO+HKPFTSLXJIVC. Sprístupnená bude do 5. júla.

Turčianska knižnica
Otvorené: Po. - Pia. od 9.-18. h, So. od 8. – 12. h
Turčianska knižnica má pobočky na sídlisku Sever, Priekopa, Záturčie a Ľadoveň.
 Venujem Turcu – 25. júna o 15. h v TK vyhodnotia literárnu súťaž detí a mládeže.

Turčianske
kultúrne stredisko
Otvorené: počas pracovných dní
 V dňoch 13. až 21. júna sa uskutoční už 25. ročník tradičného turčianskeho folklórneho festivalu s ponukou vystúpení našich a zahraničných súborov, skupín a jednotlivcov.

Ďalšie výstavy
 Stála expozícia – Pamätná izba Hany Zelinovej je inštalovaná v budove Mestského úradu Vrútky. Približuje život a dielo tejto významnej predstaviteľky slovenskej literatúry, rodáčky z Vrútok. Prezrieť si ju môžete v pracovných dňoch počas pracovného času na radnici.
 Vo firemnej galérii Hoechst Biotika Martin vystavuje sériu obrazov spojených témou – Za svetlom Ladislav Berger.
 V Gallery JJ vystavujú do konca júla svoje obrazy Štefan Porubän a Ján Raška.
 V Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši je do 17. júla sprístupnená výstava s názvom Fragmenty z prírody VII. Je určená predovšetkým nevidiacim a slabozrakým návštevníkom. Jednotlivé exponáty sú doplnené opisom v Braillovom písme a ľudia so zrakovým hendikepom si vystavené exponáty môžu ohmatať aj rukou.
 Sára a Jan Saudek – Divadlo života – toto je názov výstavy, ktorá bude do 22. júla inštalovaná v priestoroch ZOC MYX Žilina pri príležitosti otvorenia nového umeleckého salóna Velvet Kelly Art Saloon.

Všimli sme si
 V Oravskej galérii v Dolnom Kubíne vyhlásia 18. júna výsledky celoslovenskej literárnej súťaže mladých autorov Mladá slovenská poviedka 2009.
 V Amfiku sa v dňoch 19. až 20. júna uskutoční Underground Fest – hudobný rockovo-punkový festival.

Slovenské
komorné divadlo
Pokladňa: Ut.-Pia 10.-12. h a 13.-17.30 h

Štúdio
 Macbeth (16. a 17. júna)
 V dňoch 17. až 29. júna sa na obidvoch scénach SKD, na otvorenej scéne na Divadelnom námestí a v šapitó uskutoční 5. ročník martinského festivalu divadiel na Slovensku Dotyky a spojenia.

Kino Strojár
Otvorené: Po-Ne 17. – 20.15 h
 Na kus reči – stretnutie s Miroslavom Do-nutilom a jeho hosťom Zdenou Studénkovou je neplánované na 19. júna o 19. h.
 Ňedzela na Záhorí je divadelné predstavenie Záhoráckeho divadla, ktoré sa v rámci Dní Milana Hodžu uskutoční 26. júna o 19. h

MESTSKÉ DIVADLO
ŽILINA
 Dvaja verónski šľachtici (18. a 19. júna).

VRÚTKY
 V Kultúrnej sále Kriváň sa 24. júna uskutoční koncert kanadského gitaristu Daveho Goodmana.
 7. ročník súťaže mladých hasičov o Pohár primátora mesta a 6. ročník súťaže hasičských družstiev žien sa uskutoční 28. júna o 9. h na Belejovej lúke.

CAFÉ KAMALA
 V priestoroch kaviarne vystavuje Portréty z ulice Michal Miartuš.

AMFIKO
 Underground Fest 2009 – hudobný festival sa uskutoční v dňoch 18. – 20. júla.

VYŠLO
 Koniec školy s Fľakom. Aj tak by mohol znieť podtitul aktuálneho čísla coolového mesačníka pre všetkých školákov bez rozdielu veku, ktorí v najbližších dňoch očakávajú bilanciu svojho celoročného snaženia. Júnový Fľak je plný odkazov na vysvedčenie a nádeje na dva mesiace prázdnin. Popri tom v ňom nechýbajú pravidelné rubriky, komiks, portréty ľudí, ktorých mladí obdivujú, srandičky i vážne témy, príbehy i aktuálna zoznamka. Žiakom nezostáva nič iné, len si jeho čítaním spríjemniť posledné hodiny v školských laviciach. (VL)

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 156
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 801
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 043
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 245
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 659
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 290
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 619
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 516
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 228
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 225
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Pri strete auta so zverou dochádza aj k zraneniam posádky

Dopravné nehody s lesnou zverou sú prakticky zriedkavé. Keď k nim ale dôjde, neskončí sa to len usmrtením zvieraťa a zničením auta, ale dochádza aj k zraneniam posádky.

Zničené BMW po nedávnej zrážke s jeleňom.

Sahajdovi nový tartan šťastie nepriniesol

Ostrý pretekársky krst nového atletického štadióna dopadol veľmi dobre. Menili sa na ňom slovenské historické tabuľky v behu na 10 000 metrov.

Tibor Sahajda.

Lekár z martinského infekčného: Koronavírus je zákerný, ubližuje slabším

S Martinom Babušíkom, lekárom Infekčnej kliniky a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice Martin, sme sa rozprávali o chorobe, ktorá hýbe celým Slovenskom. Koronavírus podľa neho mnohí ustoja aj bez príznakov, no pre nemálo ľudí má aj fatálne následky. A na tých musíme myslieť.

 Martin Babušík, vedúci lekár na jednotke intenzívnej starostlivosti 
Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici Martin.

Vo Veľkom Čepčíne mali pilné leto

Tešia sa novým priestorom.

vo Veľkom Čepčíne zrekonštruovali aj obecný dom.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?