Jedno z najbohatších a slobodných banských miest minulých rokov Kremnica, ktorá do vojny vlastnila aj teplické kúpele, má zrejme najväčší počet múzeí a atrakcií na meter štvorcový. Len na mestskom hrade, či skôr hradnom komplexe ich je niekoľko. Jedným z nich je aj karner, slúžiaci na ukladanie ľudských kostí z okolitých hrobov, veža so zbraňami, ďalšia so zvonmi, archeologickými vykopávkami z hrobov, v radnici sú uložené barokové plastiky z kostola na námestí, ktorý museli Kremničania koncom 19. storočia zrútiť po tom, ako začali centrum podkopávať, pretože v minulosti zistili, že mesto stojí na najväčšom nálezisku zlata. Ku kostolu, v ktorom je jeden z najmodernejších a najkvalitnejších organov na Slovensku, patrí aj vysoká veža s vyhliadkou na celé mesto. Národná banka Slovenska (NBS) ako správca hradu i niektorých z múzeí ponúka v niektorých dňoch nočné prehliadky.
Pod hradom je Mincovňa s ukážkou razenia mincí, v múzeu mincí sú zas všetky slovenské peniaze od kamenného platidla z jaskyne po posledné slovenské koruny. V meste nájdete i múzeum gýča a lyžovania, múr nosov známych humoristov, dokonca sú sprístupnené aj banské šachty. Priamo na námestí je aj najstaršia krčmička v Európe. Dodnes funguje už 700 rokov a jej interiér pripomína múzeum.
Po hodinách prehliadky múzeí sa môžete osviežiť v termálnom kúpalisku. Kremnicu je najlepšie navštíviť mimo pondelka, lebo v tento deň je väčšina múzeí zatvorená.
Karner slúžil na uloženie kostí, ktoré sa nevošli na cintorín.
Najstaršia kaviareň v Európe má 700 rokov a stále funguje. Je zariadená ako múzeum.
Jej majiteľ Viliam Janovský vám vďačne porozpráva, ako jeho starý otec, po ktorom kaviareň zdedil, zakladal v Amerike Československo.
Prostredie bane môžete vidieť v Múzeu mincí a medailí, ale aj v samotnej banskej šachte, ktorá je sprístupnená.
v Múzeu mincí a medaií sú všetky peniaze, ktorými Slováci platili. Medzi nimi sú i zaujímavosti. Napríklad po 1. svetovej vojne sa hodnota peňazí vyšplhala do závratných výšok. Maďarské bankovky mali hodnotu 10 miliónov.
"Zlaté" sakrálne sochy patrili do kostola z námestia, ktorý podkopaním mesta spadol. Zariadenie z neho však zachránili a je súčasťou expozícií, ktoré patria Národnej banke Slovenska.
Jednou z atrakcií Kremnice je aj múr nosov známych humoristov - J. Satinského, M. Kochanského, J. Filipa či F. Dibarboru. FOTO: M. DÍREROVÁ