Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Povstanie Sklabinčanov bolelo a ešte neprebolelo

Počas posledných troch - štyroch rokov v nemeckom rozhlase, ale i v našej a českej televízii, som počul vyhlásenia bývalých príslušníkov SS (Schutz Staffel), že oni neboli príslušníci žiadnych zločineckých organizácií. Vyhlasujú, že neboli nič iné ako čes

Bolestivé chvíle, pozozostalí salúčili sosvojimi blízkymi.Bolestivé chvíle, pozozostalí salúčili sosvojimi blízkymi. (Zdroj: ARCHÍV)

tní nemeckí bojovníci. V Turci som to ale videl inak.

Tieto vyhlásenia odznievajú na ich pravidelných stretnutiach, bohato sponzorovaných rôznymi podnikateľmi, možno tiež bývalými esesákmi, pre ktorých dať ešte nedávno pár tisíc mariek alebo eur na cestovanie, ubytovanie a najmä pohostenie pre svojich bývalých Kriegskammaraden je maličkosťou. Bavorské pivo je silné a potom odznievajú i silácke reči.

O vojne už písal

Nuž dovoľte rozpovedať pár príhod o tých „čestných SS bojovníkoch" z ich účinkovania na Slovensku v rokoch 1944-1945, najmä v Turci. V Živote Turca som už v minulosti spomínal, ako esesáci vraždili zajatých alebo ranených povstalcov v Lipovci, ako povraždili zajatých vojakov I. čs. armády v Jedľovinách, ako poprepichovali bodákmi ranených na sústredisku, lebo ich sanitári už nestačili odsunúť. Písal som o tom, ako zmasakrovali zajatých Sklabinčanov a ďalších účastníkov odboja poudávaných ľudákmi alebo len podozrivých zo sympatií k protifašistickému odboju. (Bukoviny 3. 10. 1944. Z minulosti a prítomnosti Turca (2) Turčianske múzeum A. Kmeťa. Zborník k 30. výročiu SNP 1974, str. 52-56.)

Skryť Vypnúť reklamu

Všetko sa začalo listom

Teraz chcem povedať pár slov o postrehoch z okolia Sklabine, Sklabinského Podzámku, Horného Jasena aj iných dedín. Na Miestny národný výbor do Sklabine 30. 7. 1949 prišiel z Berlína z Francúzskeho okupačného sektora list, v ktorom sa písalo, že na sklabinskom cintoríne je pochovaný Heinz Witte, ktorý vraj padol v Sklabini 1. 10. 1944. Preto tam treba riadne označiť jeho hrob. Neskôr prišiel ďalší list, v ktorom sa písalo: „Dodatkom k listu zo dňa 30. júla vás žiadame, aby sa namiesto Heinza Witteho uviedlo: Alfonz Wagner, nar. 6. 10. 1907 v Mníchove. Ako sa teraz ukázalo, poznávacie číslo bolo vydané dvakrát."

Rozkaz sa musí splniť

Tak! Befehl ist Befehl a musí sa splniť! Ale v tomto prípade to nebolo možné. Zo Sklabine zajali „statoční esesácki bojovníci" 30. 9. 1944 značný počet občanov, väčšinou roľníkov, z ktorých mnohí vo svojich rukách zbraň nikdy nemali. Zajali ich ako banditov a vyše dvadsať z nich profesionálni vrahovia SS a zabijáci zo Sicherheitsdienstu (Stutzpunkt SD Schilein pod vedením Hauptsharführera Hansa Harmsa a Hebptscharführera Raedlera z Ausenstelle in Martin) sadistickým spôsobom zavraždili za súmraku 3. 10. 1944 na Bukovinách pri Martine s desiatkami ďalších. Ďalších odvliekli do koncentračných a zajateckých táborov v Nemecku na nútené práce. Takže v Sklabini nebolo chuti zaoberať sa nejakým padlým „statočným esesákom" Wittem či Wagnerom. Nech to zaveje čas, nech horkosť prebolí tých, ktorí vďačia takým a podobným „čestným bojovníkom" za svojich povraždených bratov, mužov a otcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na vraždenie boli pripravení

Ale Alfonz Wagner skutočne padol. Lenže nie v Sklabini, ale v doline nad Sklabinským Podzámkom, nie 1. 10. 1944, ale 29. 9. 1944 a pochovaný nebol v Sklabini, ale pri kostole Svätej Heleny neďaleko Dražkoviec, nie však 1. 10. ale 30. 9. 1944. Takého omyly zapríčinili pologramotní scharführeri (vodcovia družstiev, skupín). V civile to boli paholci z junkerských veľkostatkov Pruska alebo holzknechti (drevorubači) z Bavorska, ktorým v SS oddieloch bola cieľavedome daná možnosť zabíjať ľudí. Robili to radi, lebo doma boli neľudsky hnaní do práce svojimi veľkostatkárskymi dozorcami. Teraz, ako „čestní bojovníci SS" mali možnosť ukázať svoju moc a aj ju ukazovali. Hneď potom, čo partizánska hliadka v doline nad Sklabinským Podzámkom rozprášila esesácku hliadku 29. 9. 1944 a pár esesákov zostalo ležať (ostatní zutekali, čo im nohy stačili), nariadil partizánsky veliteľ pre občanov Sklabinského Podzámku bleskovú, totálnu evakuáciu - útek do hôr ako v 13. storočí pred Tatármi. Inak im hrozilo podľa esesáckych smerníc o likvidovaní banditov zajatie, resp. vyvraždenie celej obce, ako sa to udialo na mnohých miestach Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Dedinu začali rabovať

„Čestní bojovníci" na nasledujúci deň (30. 9. 1944 včasráno) obsadili okolie Sklabine a Sklabinského Podzámku. Na okolí Skl. Podzámku spustili pekelnú paľbu z guľometov, mínometov a z horských kanónov. Po jej ukončení, pravda ďalej prečesávajúc dlhými dávkami z guľometov a samopalov každý kríček, vstúpili pod ochranu samohybného dela (Ferdinand) do obce. Zaistili, že „banditi" ušli. Dedinu teda začali rabovať. (Pamätáte sa zo školy na básničky Rabovali Turci... alebo Turčín Poničan?) Strieľali prasatá, ktoré už Podzámčania nestačili odohnať. Zabité hádzali na korby áut, spoločne so zväzkami husí a hydiny. Predsa kdesi našli občiansku Annu Bukovú, ktorá ešte chcela čosi zachrániť zo svojho majetočku. Dostala dávku zo samopalu a hodili ju do potoka. Náhodou prežila. V studenej vode sa jej rany zatvorili a po odchode „čestných bojovníkov SS" sa z potoka nejako dostala.

Niesol si svoj kríž

Dedinu vypálili do tla. Pri tejto príležitosti zavraždili pár metrov od dnešného televízneho vykrývača nad Sklabinským Podzámkom lesného inžiniera Jána Hrušku z Dražkoviec. Musel im niesť - len v pyžame - debnu nábojov, ktorá asi nebola ľahšia ako kríž. Bola to debna Heeresmition s 1500 nábojmi kalibru 7,92, ktorá vážila 44 kg. Prečo ju niesol? Vedel perfektne po nemecky, lebo lesné inžinierstvo študoval v Nemecku. Jeho rečí sa nepáčili tamojšiemu Scharführerovi a tak ho zobral na trestnú výpravu a tam ho zavraždil Neskôr zabili aj občana Láclavíka, ktorý nad dedinou pásol kozy. Podobne zavraždili aj hluchonemého Paľa Bízika zo Záboria pri kostole sv. Heleny, Jána Brnu z Dražkoviec a ďalších.

Brali najmä husi a kurence

Po návrate esesákov pokračovalo rabovanie v Sklabini. „Čestní bojovníci SS" brali najmä husi, kurence. Takto oslovil jeden moju starú mať: _Du, alte Hexe! Gibt du Hurner! Aber macht schon! Schnell! Los. Los! ) Ty stará striga! Dávaj kurence! Hýbaj sa! Rýchlo! Poďme, poďme! Ten arogatný, švábsky chrapúň nekričal, ale reval. Z korieb áut i po bočniciach stekala krv. Po domoch sa rozbehli esesáci a hľadali „zbrane". Ak v skriniach našli niečo cenné, ukradli to. Správali sa ako „maródezi" za tridsaťročnej vojny. Napriek tomu, že esesáci obkolesili Sklabiňu takmer nepriedyšne, podarilo sa asi šesťdesiatke občanov prekĺznuť pomedzi esesácke guľometné postavenia, niekde len pár metrov poza chrbty esesákov. V tomto počte uvádzam len takých (od 15 do 60 rokov), ktorých by „čestní SS bojovníci" boli radi chytili. Za zajatých alebo pobitých „banditov" dostávali totiž vyznamenania, odmeny v peniazoch, liehovinách, cigaretách alebo i dovolenku. Okrem toho, v tom čase 10 Sklabinčanov boli príslušníkmi I. čs. armády na Slovensku a čs. partizánskych brigád na rôznych miestach Slovenska. Ďalších 9 bolo v armáde tzv. slovenského štátu. Postupne dezertovali a pridávali sa k odboju (okrem jedného, ktorý bol zajatý Červenou armádou v Rumunsku a domov sa vrátil až po r. 1948). Tieto informácie uvádzam preto, lebo aj v našej tlači sa objavili bludy, že zo Sklabine okrem jedného boli zajatí všetci občania - muži.

Z mladších chceli mať informátorov

Zo zajatých Sklabinčanov Nemci z Martina prepustili starších ako 60 - 70-ročných. Dvoch - troch prepustili aj pod 50 rokov, aby mali, alebo chceli mať informátorov.

Na záborskom salaši v ten deň zastrelili baču Jankoviča a valacha Balaža zajali. Neskôr zavraždili ošetrovateľky ČSČK z Martina - Záborskú (prepichnutú dreveným kolíkom cez rodidlá) a tiež Bokrovú a v Ružomberku Ľ. Kuchárikovú z Belej. O vraždách zajatých povstalcov v Necplaoch a Blatnici, ale i občanov týchto obcí sa všeobecne vie. V Blatnici zajatých povstalcov vlastnoručne esesáci strieľali.

Fašistom pomáhali aj „naši"

Na týchto výčinoch majú svoj podiel aj hlinkovskí gardisti, ľudáci z HSĽS (Hlinkovej slovenskej ľudovej strany) i HM (Hlinkova mládež). Tí, len čo Nemci obsadili Martin SS a SD jednotkami (SD sa etablovalo v bývalom jančiarikovskom dome pri stanici. Vtedy tam bolo i okresné veliteľstvo Hlinkovej gardy) boli ako u svojich bratov. Nielen Koľa Horáček, Silnický, Sušienka, ale aj pár desiatok ďalších. To boli oni, čo Nemcov presviedčali, že v Sklabini sú všetci partizáni. Pomocou SD a velenia SS získali zbrane, odobraté padlým a pobitým „banditom" pri Vrútkach, Priekope, Sučanoch a inde. To oni zorganizovali útok proti „banditom" v Hornom Jasene. Z kopcov nad Horným Jasenom spoločne s esesákmi rozstrieľali strechu na kostole, zapálili niekoľko humien a keď tamojší občania ťahali striekačku, aby požiare hasili, strieľali aj na nich a ťažko zranili Juraja Jesenského - Juriké. V časopise Gardista bol potom článok ako Hlinkovi gardisti, Hlinkova mládež spoločne s nemeckými kamarátmi SS vyhnali odtiaľ partizánov, ktorí tam už niekoľko dní neboli.

A ktože chodieval na zaistenia proti partizánom, napr. do Sklabine, ak nie gardisti háemisti z Martina?

Na pohrebe misie rečnil Mečiar

A kto iný, spoločne s SD a SS, zorganizovali v decembri 12. 12. 1944 slávnostný „veľkopohreb" exhumovaných príslušníkov tzv. misie generála Otta v Sklabini? (Ktorí mimochodom po ozbrojenom odpore na výzvu „vzdať sa" boli zneškodnení v Martine v kasárňach a v Skabini boli len pochovaní.) Pri ich exhumácii priviedli esesáci aj dvoch zajatých slovenských vojakov (dôstojník a vojak) a obidvoch tam zavraždili. Ležia na Sklabinskom cintoríne. Slávnostným rečníkom pri pohrebe „misie" na Národnom cintoríne v Martine bol puncovaný nacista dr. Stanislav Mečiar z Matice slovenskej po boku s niektorými kolegami. Zvolával trest boží, oheň a síru na tých, ktorí zahubili týchto nositeľov európskej kultúry. Prisahal vernosť Nemeckej ríši a sľuboval si „podiel na meči" (jeho slová!) až do víťazného konca nad žido a čechoboľševikmi z východu a plutokratmi a barbarmi zo západu.

Veru „čestným bojovníkom SS a SD, gestapa" bol S. Mečiar naozaj verný až do času, keď on a ďalší jemu podobní zobrali v marci r. 1945 do zajačích. Na cestu k „barbarským plutokratom" si do debien zabalili aj viaceré cenné archiválie z Matice slovenskej.

„Čestní bojovníci z SS, SD", ale aj ich verní z Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy majú však medzi ľudom Turca jedno naveky trvalé ohodnotenie: Vrahovia, podpaľači, zlodeji, zločinci.

Nikde ani zmienka o vypaľovaní

Prečítal som niekoľko nemeckých materiálov o protifašistickom povstaní r. 1944 na Slovensku, ale ani v jednom som nenašiel zmienku o masových vraždách vojakov, partizánov i civilistov a vypaľovaní dedín. Majú to „tí čestní bojovníci" zlú pamäť a asi si myslia, že takou amnéziou trpíme i my.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 2. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 8. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 9. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 2. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 3. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 5. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Budúcnosť M&A v Európe
 9. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 10. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 25 263
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 19 251
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 456
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 965
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 762
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 581
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 330
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 150
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 105
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 7 988
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Turiec - aktuálne správy

Vzdelávať namiesto zaúčať

Spoločnosť VIENA INTERNATIONAL s.r.o. sa pokúsila rozbehnúť odvážny projekt.

Školiace stredisko spoločnosti VIENA INTERNATIONAL s.r.o.

Samo Hlavaj môže skompletizovať šampionátový hetrik

Slovenská reprezentačná dvadsiatka sa na juniorský svetový šampionát bude pripravovať v izolovanom kempe vo Zvolene. Pozvánku dostal i brankár Samuel Hlavaj.

Zverenci Róberta Petrovického odštartujú prípravu na šampionát počas posledného novembrového dňa.

Zber lístia v Martine

Lístie sa vyzbiera ešte na štyroch sídliskách.

Ilustračné foto.

VII. ročník Kolokvia turistických informačných centier Slovenskej republiky

Kvôli opatreniam súvisiacim s pandémiou COVID-19 sa kolokvium konalo formou moderovaných rozhovorov s odborníkmi z praxe, ktoré sprístupnili na internete.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Pri inštalácii vianočnej výzdoby v Mlynoch prišiel mladý muž o nohu

Pracovník spadol z výšky približne 20 metrov. Utrpel množstvo zranení.

FOTO: Po obrovských tolstolobikoch prišli na rad skutoční králi priehrady Ružiná

Vo vodnom diele Ružiná prebieha už štvrtý deň záchranný odlov rýb.

Tragická nehoda na R1: Vodiča († 52) vymrštilo z auta

Nehoda sa stala na diaľničnom úseku medzi Zvolenom a Žiarom.

Demänovská dolina už nevládze, na petíciu nie je neskoro

Nestíha elektrika, už ani zdroje pitnej vody.

Už ste čítali?