MARTIN, HORNÁ ŠTUBŇA. Reforma školstva zasiahla aj do učebných plánov a obsahu učiva, ktoré sa mali žiaci učiť z nových učebníc. Tie zatiaľ dostali tzv. prvé reformné ročníky základných škôl - prváci a piataci, ako aj prváci - stredoškoláci. Tento rok sa reforma týka aj druhákov a piatakov a druhákov stredoškolákov. Už od minulého roka, kedy sa učebnice začali do škôl distribuovať, nastali problémy s ich dodávkou. Školy ich dostali v obmedzenom množstve alebo vôbec. Učitelia boli nútení spoliehať sa na staré učebnice alebo vlastnú iniciatívu.
Meškanie školy očakávali
Ešte pred letnými prázdninami minister školstva Ján Mikolaj avizoval, že učebnice budú do škôl meškať maximálne dva týždne. Nedávno tento termín natiahol na dva mesiace. Dodávka učebníc sa oneskorí pre druhákov na základných a stredných školách a šiestakov. Rezort zatiaľ stihol do škôl rozdistribuovať 50 až 60 percent, na niektoré len 15 až 20 percent učebníc.
Riaditelia nad tým mávajú rukou. Problémy očakávali a myslia si, že dvojmesačné meškanie sa istotne ešte predĺži. Doteraz vraj nemajú ani knihy, ktoré mali prísť ešte minulý školský rok.
Toto ešte nezažil
V ZŠ na Hornej Štubni zatiaľ rozdali učitelia učebnice prvákom, ktorým prišla kompletná objednávka a niekoľko aj piatakom. Po novom sa budú učiť sociológiu, náboženstvo a občiansku náuku, na ostatné knihy si budú musieť počkať. Druháci a šiestaci zatiaľ chodia s poloprázdnymi taškami. „Riaditeľom som už desať rokov, ale toto som ešte nezažil. Učebnice prišli vždy cez prázdniny, a teraz? Doteraz neprišli učebnice, ktoré sme objednali minulý rok, hoci nám ich sľúbili," krúti hlavou riaditeľ Marián Pittner.
Učitelia v Hornej Štubni sa budú musieť zariadiť tak, ako vlani a ako všetci vyučujúci na Slovensku: nové učivo preberajú zo starých učebníc, ktoré dopĺňajú informáciami z internetu, časopisov, novín, kníh.
Prefotené učivo domov nenosia
Riaditeľ ZŠ na Gorkého ulici v Martine Ján Šamaj sa už prestal aj čudovať. „My sme predpokladali, že to takto skončí, preto si učitelia cez prázdniny učivo pre istotu zháňali sami." Ani žiaci tejto školy nemajú kompletný zoznam učebníc. Druhákom prišli len vlastivedy a etické výchovy, piatakom občianska a hudobná výchova. „Je to záťaž pre učiteľov i žiakov. Nie sme za diktovanie žiakom, lebo by to bolo pomalé. Učitelia prefotené učivo žiakom požičiavajú len na hodine, lebo je toho veľa a v obmedzenom množstve, takže naučiť sa všetko musia deti v škole, nie doma," opísal realitu.
Súkromníci nahrádzajú úlohu ministerstva
Školy sa prestávajú spoliehať na ministerstvo, pomoc hľadajú mimo neho. Niektoré učivo učitelia získavajú z jeho internetového portálu, no od začiatku problémov s učebnicami vznikla stránka súkromnej firmy, na ktorej si učitelia z celého Slovenska vymieňajú skúsenosti, učebné texty a funguje tu i virtuálna knižnica. „Pracujeme na registrácii do nej. Je to za poplatok, ale aspoň nám to zjednoduší učenie," teší sa Ján Šamaj.