MARTIN. Poľnohospodári, ktorí chcú využiť formu predaja produktov priamo z farmy, budú musieť spĺňať požiadavky vyplývajúce z príslušného nariadenia vlády. Všetci prvovýrobcovia, ktorí prejavia záujem o predaj z dvora, musia byť riadne zaregistrovaní, spĺňať hygienické kritériá a viesť si jednoduchú agendu.
Žiadateľov postupne pribúda
Aj v Turci už zaregistrovali záujemcov o tento druh predaja. „Najväčší záujem majú malí výrobcovia medu či predajcovia vajíčok. Boli u nás aj drobní chovatelia hydiny, ale aj poľovníci. Žiadatelia o predaj z dvora u nás nestoja v dlhých radoch, no postupne ich pribúda," hovorí Ivka Lukáčová z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Martine.
Drobný sa predaj oplatí
Dlhoročný včelár Milan Uličný z Turčianskych Teplíc vyrába med už niekoľko desaťročí. Možnosť predávať chutný produkt jednoznačne privítal.
„Včely sú odjakživa mojím koníčkom. Na istý čas som s tým síce prestal, no dlho to netrvalo. Ak máte k niečomu vzťah, len tak ľahko vás to nepustí. Med, ktorý sa mi podarilo vyprodukovať, väčšinou skončil u mojich známych. Teraz ho už môžem aj predávať. Je to dobrý nápad, veď kvalitné slovenské výrobky treba podporiť aj takýmto spôsobom. Ja si trošku privyrobím a ľudia si kúpia lacnejší a dovolím si tvrdiť, že aj kvalitnejší med v porovnaní s tým, aký predávajú v niektorých obchodoch," presvedčivo tvrdí dlhoročný včelár.
Poľnohospodári v Dražkovciach zatiaľ o predaji z dvora neuvažujú. „My môžeme ponúkať len mlieko. Chce to však investíciu a dnes, keď musíme obracať každý cent, treba všetko poriadne premyslieť. Myslím si, že by sa nám takýto predaj neoplatil. Neviem, ako sú na tom kolegovia z iných družstiev, no predpokladám, že aj oni budú svoje rozhodnutie dôkladne zvažovať," uvažuje Radka Piteľová, hlavná agronómka PD Dražkovce.
Európa už veselo predáva
S predajom potravín priamo z dodávky či nákladného auta sa bolo možné vo vidieckych obciach stretnúť už aj v minulosti. Podľa predsedu spotrebného družstvaCOOP Jednota Slovensko Gabriela Csollára bude nová úprava vnášať ešte väčší zmätok do doterajšej nie príliš dobrej praxe.
„Legislatívna úprava o predaji z dvora nič nevyrieši. Naopak, rôzni špekulanti môžu ohroziť život a zdravie ľudí predajom potravín a jedál nekontrolovateľnej kvality," prízvukuje G. Csollár.
Predaj z dvora podľa neho tiež prispeje k rozmachu priekupníctva a nekontrolovaným dovozom živočíšnych produktov zo susedných krajín.
„Je to výlučne záležitosť konkurenčného boja. Obchodníci sa obávajú, že im kvôli predaju z dvora klesnú tržby," povedal pre Hospodárske noviny hovorca rezortu pôdohospodárstva Stanislav Háber. Opodstatnenosť predaja priamo z fariem podľa neho dokazujú aj pozitívne skúsenosti z Rakúska, Nemecka, Francúzska a ďalších krajín EÚ, kde má tento systém dlhoročnú tradíciu. Ľuďom zároveň umožňuje získať za prijateľné ceny čerstvé produkty domáceho pôvodu, ktoré neboli priemyselne upravované.