KOŠŤANY, NECPALY, BENICE. Vláda ešte pred dvomi rokmi zverejnila koncepciu vyučovania cudzích jazykov, ktorou chce zaviesť povinnú výučbu jedného cudzieho jazyka v základných školách už od tretieho ročníka. Zároveň chce skvalitniť vzdelanie učiteľov. Zisťovali sme, či naše deti na základných školách vyučujú kvalifikovaní učitelia.
Nie jazyky, ale matematika je problém
Skúsenosti so slabými vedomosťami z cudzieho jazyka, s ktorými prichádzajú žiaci zo základných škôl, majú napríklad aj na Strednej priemyselnej škole v Martine. „Za väčší problém však považujeme to, že sa z osnov vytráca nemčina, pretože študenti majú o ňu čoraz menší záujem. Ešte pred pár rokmi bola angličtina s nemčinou v pomere 60 : 40, teraz je angličtina dominantná," informoval riaditeľ SPŠ v Martine Jozef Jurica.
Slabú znalosť cudzích jazykov žiakov však nepotvrdil stopercentne. „Je to individuálne, podľa toho, z akej základnej školy tie deti prídu. Jednoznačne sa však dá povedať, že im viac chýbajú vedomosti z prírodovedy a matematiky," dodáva J. Jurica.
Záujem o jazyky klesá
Na našu otázku, či majú v škole kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov, riaditelia spravidla odpovedali kladne. V Základnej škole v Košťanoch nad Turcom pri Martine majú dvoch jazykárov, ktorí učia angličtinu a nemčinu. „Nemčinu vyučuje učiteľka, ktorá má štátnicu z ruštiny. Uvažovali sme nad otvorením ruštinárskej triedy, ale neprihlásilo sa nám dostatočne veľa detí, a preto sme ju nemohli otvoriť. Učiteľka bude zatiaľ vyučovať nemčinu s výnimkou a keď vstúpi do platnosti nový jazykový zákon, bude pracovať ako nekvalifikovaná sila," vysvetlila nám riaditeľka Jana Chvojková. O problémoch žiakov s aplikáciou jazykov pri ďalšom štúdiu nevie. Rovnako sa vyjadrili aj riaditelia základných škôl v Beniciach a Necpaloch, pričom na obidvoch školách sa učí angličtina i nemčina a v Necpaloch aj ruština.