BLATNICA. O rekonštrukcii turistických chodníkov človek nepočuje často. Napriek tomu, že slúžia najmä pre ľudí, chodníky najviac ničia práve turisti. Veľká Fatra je jedným z najnavštevovanejších pohorí Slovenska.
Dá sa tu ľahko šmyknúť
„Pôdna erózia je na chodníku z Necpalskej doliny na Borišov dosť výrazná, rekonštrukcia je potrebná minimálne raz za desať rokov," hovorí riaditeľ Národného parku Veľká Fatra Peter Vantara.
„Je zázrak, že sa doteraz nikomu nič nestalo, pretože je tam naozaj veľa lístia, hliny, človek sa tam môže ľahko šmyknúť," komentuje Vantara chodník, ktorý ešte nebol rekonštruovaný vôbec. Stav niektorých chodníkov sa zhoršuje z roka na rok najmä z dôvodu zošľapovania a odnosu pôdy. Príčinou je podľa ochranárov prílišná svahovitosť terénu, citlivé podložie, nepriaznivé počasie a určite aj nedisciplinovanosť turistov.
Urobili asi päťsto prírodných schodov
„Na niektorých miestach sme urobili schodové stupne tzv. schody, na niektorých miestach hlavne na Borišov z Necpalskej doliny sme urobili aj bočné zábrany, ktoré zabraňujú, aby sa zosypávalo pozdĺžne z chodníka, dolu svahom. Vymenili sme aj mostík cez potok v Necpalskej doline," informoval Ivan Milan z Národného parku Veľká Fatra.
„Bola to drina, z Necpalskej doliny sme to vynášali na Borišov sami, ale väčšinou sme materiál vyviezli hore na Kráľovu studňu autom a potom sme to znášali v ruksakoch na chrbtoch. Na Borišove nás bolo 15, končili sme len piati," dodáva Milan.
Pomáhali aj rodinní príslušníci
Stredne náročné až náročné chodníky, ktorými sa turisti dostanú z Necpalskej doliny na Chatu pod Borišovom, Ostredok, Krížnu, Kráľovu studňu až do Gaderskej doliny, sa podarilo zrekonštruovať v priebehu letných mesiacov.
Sumu 4677,05 € (140 900 Sk) venovala z dvoch tretín nadácia Ekopolis. Klub slovenských turistov Turca a Lesy SR prispeli zvyšnými financiami aj materiálnou podporou.
V rekonštrukcii pomáhal aj Klub ochrancov prírody Veľkej Fatry, OZ Krížna, Správa NPVF, ale aj rodinní príslušníci a dobrovoľníci.