MARTIN. V súvislosti s tzv. prasacou chrípkou sa už začínajú objavovať medzi ľuďmi rôzne dezinformácie. V čase našej uzávierky boli potvrdené zatiaľ len tri prípady chrípky v Martinskom okrese.
Dôvod na paniku nie je
Riaditeľka Regionálneho Úradu verejného zdravotníctva v Martine Tatiana Červeňová však upokojuje, že dôvod na paniku nie je. „V našom regióne výskyt akútnych respiračných ochorení a chrípke podobných ochorení nie je zvýšený. Hlásenia od praktických a detských lekárov dostávame už denne, aj cez víkend," informovala nás.
Ak budete pociťovať príznaky chrípky, treba nevyhnutne kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára. V prípade, že ste sa vrátili zo zahraničia a vyvinú sa u vás klinické príznaky choroby, treba lekárovi pripomenúť cestovateľskú anamnézu.
Na Slovensku má nová chrípka zatiaľ mierny priebeh, u žiadneho pacienta nedošlo k úmrtiu. Komplikovane sa vyvíja stav 27-ročného muža, ktorého vo štvrtok minulý týždeň prijali v ružinovskej nemocnici v Bratislave s obojstranným zápalom pľúc.
Chorí sú v domácej izolácii
Ako nás informovala hovorkyňa ÚVZSR Lenka Šramková v našom regióne sa prvý prípad prasacej chrípky objavil už v auguste. Vírusom sa nakazila mladá žena vo veku od 20 do 24 rokov. Druhý prípad sa vyskytol v prvom septembrovom týždni u ženy vo veku od 25 do 29 rokov a podľa najnovších informácií sa ako posledný nakazil starší muž vo vekovej kategórii viac ako 59 rokov. Tento posledný prípad zaznamenali len v minulom týždni. Dvaja pacienti chytili novú chrípku v zahraničí, jeden ochorel v domácom prostredí. Ani u jednej z chorých osôb si stav nevyžadoval hospitalizáciu, sú v domácej izolácii. Ich choroba zatiaľ prebieha bez komplikácií.
ČO JE PRASACIA CHRÍPKA?
Nový vírus je kombináciou prasacieho, vtáčieho a ľudského vírusu chrípky. Postihuje horné dýchacie cesty a prejavuje sa ako pri bežnej sezónnej chrípke. Príznaky sú horúčka, kašeľ, bolesť hrdla, hlavy, celého tela, nevoľnosť, celková únava. Prenos prebieha z človeka na človeka kvapôčkovo vzduchom alebo priamym kontaktom. Ochorenie sa prejaví po 1-8 dňoch, je však vysoko prenosné od začiatku nakazenia.
AKO SA CHRÁNIŤ PRED INFEKCIOU
- Vyhýbať sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí sú chorí. Ak ochoriete, dodržiavajte vzdialenosť od ostatných ľudí, aby neochoreli.
- V prípade ochorenia neísť do práce, do školy a nevybavovať bežné povinnosti, ale ostať doma. Pomôžete tak ostatným, aby sa nenakazili.
- Vyhýbať sa davom ľudí alebo masovým zhromaždeniam.
- Pri kašľaní a kýchaní si zakryť ústa a nos papierovou vreckovkou. Môžete tým zabrániť nakazeniu ľudí vo vašom okolí. Vreckovku po použití odhoďte do smetí.
- Umývanie rúk pomôže chrániť sa pred baktériami. Ruky si často umývajte mydlom a vodou aspoň 20 sekúnd, najmä po kašľaní a kýchaní. Účinné môžu byť aj čistiace prostriedky na ruky s obsahom alkoholu.
- Nechytajte si oči, nos ani ústa, pretože baktérie sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované baktériami a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
- Časté čistenie tvrdých povrchov, ako sú kľučky na dverách s použitím bežných čistiacich prostriedkov.
- Potvrdenie siete „chrípkových priateľov" - priateľov a príbuzných - ktorí vám v prípade, že ochoriete, môžu pomôcť.
ZDROJ: UVZSR