DUBOVÉ. To, že auto neťahalo, si Ján všimol, až keď bol na ceste do Teplíc. Palubný počítač mu však neukazoval žiadne poškodenie a tak tomu nepripisoval veľkú dôležitosť. Keď sa však vracal naspäť na Dubové, auto už išlo podstatne horšie. Situáciu si však stále nevedel vysvetliť. Vtedy mu ešte nenapadlo, že to môže mať na svedomí kuna, ktorú ráno videl utekať od svojho auta.
Vypĺňala si diery plastovými kúskami
Keď sa dostal domov, zvedavo sa pozrel pod kapotu svojho auta. Ako sám povedal, je taký domáci kutil a doma už veľa vecí opravil. S rozhryzenými súčasťami motora však nepočítal.
„Našiel som prehryznuté káble, dve hadičky, z toho jednu, ktorou ide nafta do motora, všetko bolo postriekané naftou," opisuje pohľad, ktorý sa mu naskytol, keď otvoril kapotu.
Neželaná návšteva za sebou nechala len spúšť. „Vyzeralo to, akoby si robila hniezdo, plastovými kúskami si akoby chcela vypĺňať každú voľnú dieru, " spomína si Ján na podivné hniezdo.
Poisťovňa ani servis nepomôže
Po nezvanom hosťovi musel Ján upratať sám. Ako nás informovala hovorkyňa poisťovne Allianz Petra Greksová, poškodenie kabeláže v aute hlodavcami nie je kryté havarijným poistením.
„V servise takéto opravy tiež nerobia, takže som si to musel opraviť sám. Stálo ma to okolo 332 €," hovorí Ján, ktorému oprava auta trvala takmer celý deň.
Často chodí k ľudským obydliam
„Kuna je zviera, ktoré si robí pelech. Je preto možné, že sa tu chcela ukryť pred zimou," myslí si Peter Vantara z Národného parku Veľká Fatra. S takýmto správaním kuny sa však už stretol. „Počuli sme o tom už viackrát. Kunu skalnú pozorujeme už vyše dvadsať rokov, dostáva sa čoraz bližšie k ľudským sídliskám. Za potravou prichádza najmä k vajciam a ovociu, najradšej má kôstkoviny, ako sú napríklad čerešne," špecifikoval jedálny lístok kuny P. Vantara.