TURČ. TEPLICE. Jedna z mnohých diskusií o novembri 1989 sa uskutočnila aj v sále mestského úradu v Turčianskych Tepliciach dnes v dopoludňajších i popoludňajších hodinách. Mesto si pri tejto príležitosti pripomenulo aj 40. výročie úmrtia turčianskeho rodáka Jozefa Lettricha.
Päticu oslovili študenti
Diskutovalo päť osobností, ktoré sa na novembrové udalosti pozerali zo svojho uhlu pohľadu či prostredia, v ktorom vtedy pôsobili. Pozvanie na toto podujatie prijali politik František Mikloško, historik Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský, spevák Peter Lipa s kapelou a novinár Štefan Hríb, ktorý diskusiu zároveň aj moderoval. Diskutoval aj primátor kúpeľného mesta Michal Sygút. Prvá diskusia v dopoludňajších hodinách bola venovaná študentom Gymnázia Mikuláša Galandu a Pedagogickej a sociálnej akadémie v Turč. Tepliciach, ktorí živo reagovali na hostí.
Sloboda prejavu fungovala
Podvečerná diskusia pojala väčšinou staršiu generáciu. Hoci sálu mestského úradu naplnili sotva spolovice, diskutérov bolo dosť aj v hľadisku. Na hostí vytiahli rôzne otázky, radi však aj komentovali či mentorovali. Padali otázky typu ako je možné, že komunisti sú stále vo vedúcich funkciách, obviňovali v nich aj samých seba, prečo sa sloboda neprejavila tak, ako si mysleli, že sa prejaví, volali po jednote. Objavili sa však aj pozitívne hodnotenia, v ktorých diskutéri vyzdvihli tie výdobytky dnešnej éry, za ktoré sa nemusíme hanbiť. Moderátor Štefan Hríb musel opäť čeliť aj nepríjemným otázkam na svoj štýl vedenia diskusie. Aj to je však sloboda, ktorú priniesol november 1989.
Slovensko o 20 rokov?
Ďalšiemu vývoju našej krajiny dali hostia otvorený koniec. Primátor Michal Sygút ho vidí v mladých a energických ľuďoch, ktorým treba veriť. Peter Lipa špecifikoval túto víziu na konkrétnu prosbu mladým. Žiadal, aby mladí dožičili tým skoršie narodeným dôstojnú starobu. František Mikloško charakterizoval najbližších dvadsať rokov ako zápas o zabehaný spôsob života. Apeloval aj na to, aby si ľudia dopriali aj radosti v živote, pretože bez nich z človeka sála beznádej. Historik Patrik Dubovský vyzval ľudí, aby neboli povrchní a nezabúdali na občiansku angažovanosť. Komunizmus by sme podľa neho mali brať ako súčasť vývoja našej krajiny, našu slabosť, ale treba myslieť aj na nové hodnoty. Preto by sme mali prekonať svoju pohodlnosť a rozhodovať, napríklad aj vo voľbách. Štefan Hríb zakončil diskusiu filozofickými slovami, ktoré vyslovil Václav Havel. „Žijeme v najateistickejšej dobe, stratili sme zmysel pre večnosť, keď neveríme, že niečo platí, že niečo je večné, tak kradneme a podvádzame," povedal a mnoho ľudí v hľadisku súhlasne pokývalo hlavou. Aj vy?