Prečo sa nový vírus nazýva prasací? Majú tomu ľudia chápať, že ide o zvierací vírus?
- Treba povedať, že nejde o prasaciu chrípku, ale o humánnu chrípku. Pôvodný vírus bol prasací, ale súčasný vznikol z dvoch prasacích, jedného vtáčieho a jedného humánneho kmeňa chrípky. WHO už v máji upozornila, že ide o pandemickú alebo novú chrípku. Média na Slovensku však stále uvádzajú jeho nesprávny názov.
Počty chorých pribúda aj v Turci takmer každý deň. Je dôvod na paniku?
- Chorobnosť v Turci je na rovnakej úrovni ako je celoslovenská chorobnosť. Vzhľadom na ľahký a stredne ťažký priebeh súčasnej pandemickej chrípky predpokladáme, že časť chorých sa prelieči doma bez nevyhnutnosti návštevy u svojho lekára primárneho kontaktu a preto sa nedostáva do hlásenia. Hlásenie vykonávajú lekári primárneho kontaktu každý týždeň vo štvrtok, v piatok sú údaje zapracované do celoslovenskej štatistiky, jej výsledky sa posielajú do ECDC v Štokholme a do európskej „chrípkovej" siete s centrom v Londýne.
Henrieta Hudečková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Martine.
Komu lekári robia testy na novú chrípku? S pribúdajúcim počtom chorých to môže byť mnoho ľudí. Zatiaľ sa potvrdil u takmer 800 ľudí na Slovensku.
- Predpokladáme, že väčšina hlásených chrípkových ochorení je vyvolaná novým chrípkovým kmeňom. Túto situáciu potvrdzuje záchyt tohto vírusu z odobraného biologického materiálu. Pre odber platia určité pravidlá. Spočiatku (máj až koniec júla) sa odoberali vzorky u osôb s klinickými príznakmi a cestovateľskou anamnézou, od augusta sú to osoby s klinickými príznakmi a cestovateľskou anamnézou alebo osoby s klinickými príznakmi, ktorí boli v kontakte s chorými na chrípku. V súčasnosti, keď predpokladáme, že väčšinu ochorení spôsobuje nový vírus chrípky, sa odbery budú vykonávať len u hospitalizovaných pacientov s chrípkovými príznakmi a pri riešení epidemických výskytov na školách, v domovoch dôchodcov a podobne.
Očakáva sa ešte vzostup chorobnosti na chrípku a chrípke podobných ochorení?
- Nárast akútnych respiračných ochorení a chrípky sa prejavil ako každý rok v 40. kalendárnom týždni (začiatok októbra) s postupným nárastom. Asi pred 2-3 týždňami však hlásená chorobnosť narástla v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Posledný týždeň sme zaznamenali mierny pokles hlásenej chorobnosti. Ďalší vývoj je pred nami, pretože ide o chrípkovú sezónu na severnej pologuli, očakávame ďalší nárast ochorení. Hlásená chorobnosť môže byť skreslená ľahším priebehom novej chrípky.
Môže byť niekto nositeľom a šíriteľom chrípky a zároveň o tom nevedieť?
- V prípade ľahkého klinického priebehu, ak chorý nie je v domácej izolácii, stáva sa prameňom pôvodcu chrípky pre svoje okolie. Preto je dôležité, aby aj chorí s ľahkým priebehom boli izolovaní od zdravých. V domácnosti je tiež dôležité dodržovať izoláciu - vyčlenená izba, vyčlenený riad (pohár, hrnček, lyžica...) a všetky osobné pomôcky, pravidelne vetrať a upratovať.
Čo to znamená, že nová chrípka môže mať mierny priebeh?
- Ľahší a mierny priebeh pandemickej chrípky znamená, že klinický stav chorých nenúti navštíviť lekára. Mierne ochorenie s respiračnými príznakmi zvládnu doma antipyretikami, pokojom na lôžku, odpočinkom, dostatočným príjmom tekutín, domácou izoláciou od ostatných zdravých ľudí. Klinický priebeh tejto pandemickej chrípky je charakterizovaný ľahším až stredne ťažkým priebehom.
Čo by ste odporúčali rizikovým pacientom, u ktorých môže mať choroba ťažší priebeh? To sú napríklad tehotné ženy a pacienti s inými závažnými chorobami.
- Očkovanie sezónnou a pandemickou vakcínou pre obe spomínané rizikové skupiny a dodržovanie základných pravidiel respiračnej a osobnej hygieny, najmä umývanie rúk. Dôležité je aj dodržiavanie hygieny prostredia, ako je vetranie a upratovanie. V období nárastu ochorení by sa mali vyhýbať miestam, kde sa zhromažďuje veľa ľudí.